Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim ma moc 499 kW. Do produkcji energii wykorzystywana jest w niej obecnie kiszonka z kukurydzy, gnojowica świńska oraz bydlęca, a także odpady warzywno-owocowe, pozyskiwane od okolicznych dostawców. Biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, wytwarzany jest w procesie fermentacji mezofilnej związków organicznych. Następnie jest on spalany w jednostkach kogeneracyjnych produkujących energię elektryczną. W ciągu roku biogazownia w Iłówcu Wielkim jest w stanie wprowadzić do sieci ok. 4 tys. MWh.
Biogazownie to jedna z technologii, które najmocniej przyczyniają się do redukcji gazów cieplarnianych i pozwalają zmniejszać koszty produkowania energii. Odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu zależności od paliw kopalnych. Są ważnym elementem transformacji energetycznej w Europie i zapewniają ciągłość dostaw w tych niestabilnych czasach. Jesteśmy przekonani, że nowoczesny obiekt w Iłówcu Wielkim, spełniający najwyższe standardy, będzie jeszcze przez długie lata służył nowym właścicielom, zwłaszcza, że ma on zapewnione warunki do ekspansji i zwiększenia wydajności – mówi Dariusz Stasik, prezes WPIP Green Energy.
Nabywca – powstała w 2024 roku firma Galia Green Power – zamierza być liderem rodzącego się w Polsce rynku biometanu. Do 2029 roku spółka planuje zainwestować 150 mln euro w rozwój i budowę instalacji biometanowych.
[ZT]81397[/ZT]
[ZT]81456[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz