Zamknij

Nie pokonał ich nawet żar z nieba

07:28, 04.09.2019 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

IV Półmaraton Szpot Swarzędz

Nie pokonał ich nawet żar z nieba

Niemal 700 zawodniczek i zawodników stawiło czoła w niedzielę 1 września 2019 roku w Swarzędzu nie tylko dystansowi IV Półmaratonu Szpot Swarzędz, ale przede wszystkim lejącemu się z nieba żarowi . W tak ekstremalnej temperaturze nie rozgrywano dotychczas chyba żadnego biegu długodystansowego w tym mieście. Już w momencie startu, czyli o godzinie 10.00 temperatura powietrza przekraczała 27 stopni Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że zarówno Organizator – Ireneusz Szpot, jak też goście honorowi – olimpijczycy Szymon Ziółkowski i Michał Bartoszak apelowali przed startem o rozwagę, nawet kosztem „odpuszczenia” tempa na nowe rekordy życiowe .

Na trasie przygotowano aż cztery bufety z wodą, w siedmiu miejscach ustawione zostały kurtyny wodne, pojawiły się skrzynie z kostkami lodu. Z drugiej strony od kilku miesięcy wiadomym było, że przygotowana została nowa, płaska, szybka trasa . Czy zdrowy rozsądek zwycięży – to pytanie zadawali sobie niemal wszyscy zgromadzeni na swarzędzkim Rynku, gdzie o godzinie 10-tej rozległ się wystrzał z armaty Swarzędzkiego Bractwa Kurkowego, który był sygnałem do rozpoczęcia rywalizacji .

Od pierwszego kilometra na czele biegła dwójka biegaczy - Zbigniew Kledzik z Chomiąży Szlacheckiej i Marcin Stokowski z Pobiedzisk. Na ósmym kilometrze decydujący – jak się później okazało- atak przypuścił Z. Kledzik i to on z czasem 1:16:10 jako pierwszy minął linię mety na tartanowej bieżni Stadionu Miejskiego w Swarzędzu. Miejsce drugie zajął Karol Kazikowski z Poznania z czasem 1:20:09, a miejsce trzecie Dawid Jagła z Jarocina z rezultatem 1:20:41 . Wśród pan triumfowała Monika Brzozowska z Czerwonaka z czasem 1:28:52, miejsce drugie zajęła Ewelina Kasprzak z Gruszczyna k/Swarzędza – rezultat 1:33:39, a trzecie Dorota Przybysz z Grodziska Wlkp. z wynikiem 1:34:20.

W klasyfikacji na Najlepszą Wielkopolankę i Najlepszego Wielkopolanina zwyciężyli Monika Brzozowska i Karol Kazikowski. Natomiast puchary dla Najlepszej Swarzędzanki i Najlepszego Swarzędzanina z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka odebrali Ewelina Kasprzak i Mateusz Jaśniewicz .

IV Półmaraton Szpot Swarzędz ukończyło w tych naprawdę ekstremalnych warunkach 683 biegaczy. Zostały ustanowione rekordy nowej trasy, ale nie rekordy imprezy. Tuż po zakończeniu sportowej rywalizacji przeprowadzono kolejną aukcję , z której całkowity dochód zostanie przekazany na dalszą rehabilitację 11-letniej swarzędzanki Nikoli Kubiak walczącej od ponad 7 lat z nowotworem złośliwym. Łącznie wylicytowano prezenty m.in. z Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz oraz prace wykonane przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu na kwotę 780 złotych . Pieniądze zostaną przekazane Fundacji „Zdążyć z pomocą” której podopieczną jest Nikola.

„Bardzo dziękujemy Miastu i Gminie Swarzędz – współorganizatorowi Półmaratonu, naszym Partnerom, wolontariuszom, służbom ratowniczym i technicznym za zaangażowanie i bardzo dobrą współpracę” - powiedział Organizator imprezy Ireneusz Szpot. „Dziękujemy także partnerom medialnym , a szczególnie Radio Meteor - realizatorom pierwszej w historii naszych imprez relacji telewizyjnej w formule Live . Szczególne podziękowania kierujemy w stronę uczestników IV Półmaratonu Szpot Swarzędz, którzy skutecznie i z rozwagą stawili czoła wyjątkowo trudnym, wręcz afrykańskim warunkom w jakich rozegrany został bieg. Zapraszamy już teraz do Swarzędza 31 maja 2020 roku na 9.bieg 10 km Szpot Swarzędz” – dodał I.Szpot . ( maw )

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz