Zamknij
REKLAMA

Nordic Walking - wiedzieliście, jak ciekawy jest ten sport? Wywiad z "Panem od kijków"!

09:50, 24.12.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Nordic Walking, czyli popularne kijki. Niezwykle wciągający sport angażujący większość mięśni ciała. Korzyści zdrowotne to nie jedyne plusy marszu z kijkami? można również towarzysko się poudzielać. W naszym mieście funkcjonuje grupa fanów Nordic Walking ? "śremchodzi". Dlaczego warto spróbować? O tym opowiedział nam słynny "Pan od Kijków", czyli Rafał Miękisiak, który jest fizjoterapeutą i instruktorem Polskiej Federacji Nordic Walking.

Kiedy i w jakich okolicznościach powstał „Pan od kijków”?
- Sama strona „Pan od kijków” funkcjonuje od 1,5 roku. Pierwszy kontakt z Nordic Walking miałem podczas zajęć na studiach. Uznałem, że fajnie byłoby przekazać jakiejś części osób, szczególnie znajomym, że Nordic Walking nie jest tylko aktywnością dla seniorów i że można z niego wiele więcej wyciągnąć jak np. przygotowania pod biegi czy wszelkie inne sporty. Około rok czasu zbierałem się, żeby założyć ten profil. Inicjatywa powstała w tym samym czasie, gdy zaczęliśmy chodzić z kijkami w Śremie w grupie „śremchodzi”. W międzyczasie zrobiłem kurs instruktora Nordic Walking.

Jakie osiągnięcia masz na swoim koncie?
- Jeżeli chodzi o Nordic Walking to na chwilę obecną mogę wymienić następujące osiągniecia:
1 miejsce w zawodach Regionalnego Pucharu Polski w Wągrowcu i w Śremie
1 miejsce Korona Zachodu Polski w Olandii
2 miejsce Grand Prix Wielkopolskiego Parku Narodowego
2 miejsce w zawodach Król Parku w Puszczykowie
Mógłbym wymienić jeszcze kilka osiągnięć, ale przedstawiłem tylko te najważniejsze. Dodam też, że tegoroczny sezon nie był owocny pod względem startowym. Oczywiście wszystko spowodowane było sytuacją pandemiczną w kraju. W konsekwencji przepadły zawody na które najbardziej czekałem, czyli Mistrzostwa Świata Nordic Walking w Bełchatowie oraz ultra maraton 24 godzinny w Pabianicach. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie mi dane wystąpić w tych imprezach.

Czym właściwie jest Nordic Walking? 
- Generalnie jest to nic innego jak chodzenie z kijami. W skrócie polega na tym, że bierzesz kijki i idziesz. Wiele osób nie wie jak to poprawnie robić lub myśli, że wie. Jednak Nordic Walking to jest przede wszystkim odpowiednia technika składająca się z wielu elementów, którą należy przećwiczyć, najlepiej z instruktorem lub filmami instruktażowymi. Sport ten można również zdefiniować jako dynamiczny marsz do którego używa się kijków, które służą do odpychania się od ziemi. Warto dodać Podczas tej aktywności zaangażowanych jest koło 70%-80% wszystkich mięśni. 

Jak ważna jest odpowiednia technika i czy łatwo ją opanować?
- Opanować technikę samemu może być ciężko. Dobrze skonsultować się z doświadczoną osobą. Oczywiście nie jest konieczne spotkanie z instruktorem aczkolwiek warto chociażby obejrzeć filmy instruktażowe. Należy zwrócić uwagę, żeby był to właśnie marsz Nordic Walking, a nie marsz z kijami trekkingowymi. Ludzie często to mylą. Co więcej, dużo osób korzysta z kijków trekkingowych, które bardzo się różnią od kijków Nordic Walking. Dlatego mimo wszystko, warto spotkać się z osobą która już opanowała poprawną technikę marszu oraz posiada odpowiedni sprzęt. Z pewnością jednak nic nie zastąpi spotkania z wykwalifikowanym instruktorem. A mamy w Śremie ich kilku. 

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z Nordic Walking?
- Jak każda aktywność fizyczna; Nordic Walking przynosi wiele korzyści. Warto wspomnieć, jak mówiłem wcześniej, o układzie mięśniowym. Odpowiednia technika angażuje większość naszych mięśni. Dodatkowo wzmacnia układ krążenia. Chód z kijkami podnosi tętno, taki umiarkowany wysiłek poprawia krążenie, reguluje ciśnienie. Ważna jest też poprawa koordynacji ruchowej, która jest niezwykle ważna np. dla seniorów czy dzieci. Poza tym ten sport wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Przede wszystkim zwróciłbym uwagę na ten aspekt, że angażuje bardzo wiele mięśni ciała. A więc trzy najważniejsze rzeczy: koordynacja ruchowa, zaangażowanie układu mięśniowego i układ krążenia. Jeżeli chodzi o negatywne skutki wynikające z nieodpowiedniej techniki to mogą wystąpić przeciążenia w stawach łokciowym, biodrowym i kolanowym oraz związane z nimi urazy i kontuzje.  

Dla kogo polecany jest ten sport?
- Szczególnie polecany jest dla seniorów. Niestety to sprawia, że wiele osób nie będących seniorami nie chce próbować swoich sił w Nordic Walking. Właśnie dlatego powstał „Pan od kijków”, żeby uciec od skojarzenia, że kijki są dla seniorów. Tak naprawdę to jest sport dla każdego. Może brzmi to jak pewnego rodzaju slogan, ale uprawiać mogą go tak samo osoby wysportowane chcące uzupełnić nim podstawowy trening, jak i osoby mające pierwszy raz kontakt z jakimkolwiek sportem. Nordic Walking ma różne oblicza i może być w wielu wersjach np. sportowej, zabawowej czy rehabilitacyjnej.

Jak działa grupa „śremchodzi”?
- „Śremchodzi” oficjalnie powstał w styczniu 2019. Chociaż początki sięgają roku 2018 kiedy pierwszy raz zaczęliśmy się spotykać inicjatywy trzech osób: Radka Dukata, Anny Matyji oraz mojej. Radek i Ania to również pasjonaci i jednocześnie profesjonalni instruktorzy Nordic Walking. Postanowiliśmy, że zaczniemy organizować raz w tygodniu treningi w Śremie. Na początku były to spotkania, które miały przygotować nas do zawodów o randze Pucharu Regionalnego Polski. Spotykaliśmy się wtedy tak 6 miesięcy. Mieliśmy misję, żeby jak najwięcej  śremian wystartowało w tych zawodach, które były organizowane właśnie w Śremie. Dotychczas ze Śremu było tylko troje zawodników. Chcieliśmy spopularyzować to i uświadomić mieszkańców, że u nas w mieście takie zawody się odbywają. Początkowo członkami grupy były nasze rodziny i znajomi, ale grupa zaczęła się rozrastać. Przez pewien czas spotykaliśmy się zawsze w środy, a później już w środy i w niedziele, kiedy robiliśmy dłuższe rajdy i pól maratony. „Śremchodzi” to obecnie grupa, w której regularnie trenujemy i ćwiczymy technikę chodu. Jak najbardziej chcemy zachęcić nowe osoby do wspólnych treningów. Ważną informacją jest to, że grupa jest organizacją non-profit. Od miasta dostaliśmy pieniądze na zakup kijków, których istnieje możliwość wypożyczenia podczas treningu. 


Ciekawostką jest to, że w Śremie organizowany był „Puchar Wielkopolski Nordic Walking”. Z relacji Rafała wynika, że nie jest to wcale tak prosta sprawa jak się słyszy. Zawody odbywają się pod czujnym okiem sędziów, którzy oceniają technikę zawodników i zależnie od ich zachowania mogą wystawiać żółte lub czerwone kartki. Coraz częściej wprowadzane zostają też zielone kartki, a przy zebraniu ich określonej ilości można wygrać nagrody finansowe. Warto wspomnieć, że wśród mistrzów Świata oraz Europy mamy Polaków. Należą do nich Marcin Rosak oraz Jakub Deląg.

Martyna  Makałowska

[ALERT]1608799674676[/ALERT]

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz