Zamknij

Szopki Bożonarodzeniowe w śremskich kościołach

11:48, 28.12.2018 J.K Aktualizacja: 09:17, 02.01.2019
Skomentuj

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, w którym kościoły przypominają o momencie przyjścia na świat Jezusa. Robią to przede wszystkim głosząc Słowo Boże, a także zmieniając "wystrój" wnętrz. W wielu świątyniach instalowane są szopki bożonarodzeniowe, które mają uzmysłowić wiernym ten najważniejszy moment w historii świata. Szopka jest najczęściej wizerunkiem wiaty, w której przetrzymuje się zwierzęta hodowlane. Zwierzęta otoczone sianem, które jest jednym z symboli wigilijnego stołu. Pomiędzy tym wszystkim miał narodzić się Jezus Chrystus. Owo miejsce miało symbolizować skromność i szacunek, czyli zalety jakie cechowały Jezusa. Obecnie przedstawianie szopek bożonarodzeniowych ma różnorakie oblicza. Udało nam się odwiedzić kościoły śremskie i zobaczyć jak odmienne mogą być szopki.

W Kościele pw. Mądrości Bożej znajduje się szopka, którą każdy dobrze zna. Standardowo znajdziemy tam osobę Pana Jezusa, w towarzystwie swoich rodziców oraz przybyłych mędrców ze wschodu i pasterzy. Są tam również zwierzęta towarzyszące w tej doniosłej chwili. Jak wspomina Pismo Święte, wszystko działo się w stajence, a Pan Jezus leżał we żłobie wyłożonym siankiem. Znajdziemy tam również takie akcenty jak gwiazda betlejemska czy drzewko bożonarodzeniowe. Symbole światła czyli życia, jak i również symbole przyjścia Jezusa na świat. Szopkę można nazwać klasyczną lub tradycyjną, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Szopka w Kościele pw. NMP Wniebowziętej może zaskoczyć niejednego. Już od samego wejścia naszym oczom ukazuje się świetlna iluminacja, która rozjaśnia kościół. Szopka nie przypomina tradycyjnego ukazania wydarzeń sprzed 2 tys. lat. Oprócz postaci biblijnych można tam znaleźć wiele współczesnych akcentów. Umieszczono tam zabawki, żarówki ledowe a nawet dymiarkę, która nadaje aury tajemniczości. Wszystko się tam porusza, błyszczy, a nawet gra. Czy jest to dobre rozwiązanie? Na pewno taki sposób przedstawienia momentu narodzin Jezusa trafia do najmłodszych, pobudza ich wyobraźnię. Dzięki temu łatwiej im zrozumieć ten szczególny moment w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. Sposób skuteczny, ponieważ rodziny z dziećmi chętnie odwiedzają tę instalację.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%