Rok temu, 15 stycznia 2018 roku, minister obrony narodowej wyznaczył dowódców kolejnych siedmiu brygad OT. Decyzja ta oficjalnie uruchomiła trzeci etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli budowę struktur WOT na terenie województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego
Minął rok dynamicznego procesu formowania wielkopolskiej brygady. Udało się spełnić szereg trudnych wyzwań i szeroko pojętych ambicji. Brygada uruchomiła dwa bataliony lekkiej piechoty: w Lesznie i Śremie. Do historii przeszły już trzy przysięgi wojskowe. Obecnie trwa szkolenie poligonowe na Biedrusku, a przed nami wielkie przedsięwzięcia z historycznym tłem - komentuje płk Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT, wyznaczony na stanowisko dokładnie 11 stycznia minionego roku.
Kto zasila szeregi 12. WBOT? Ochotnicy wszelakich profesji, począwszy od mechaników samochodowych, rolników, górników, poprzez handlowców, pielęgniarki, ratowników, a skończywszy na informatykach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ci ostatni stanowią pokaźną grupę i są dowodem na to, że klasy mundurowe w Wielkopolsce to nie tylko moda, ale i potencjał. O sportowcach też trudno milczeć. Wielu z nich osiągnęło mistrzostwa w swoich dziedzinach ciężką pracą i treningiem. Dziś zarażają charyzmą żołnierzy formacji.
Pierwsza świeczka na torcie Brygady pozwoliła na chwilę refleksji i podsumowań rocznych zmagań. Nie uprawnia jednak na zwolnienie tempa, zwłaszcza że trwa obecnie zimowe szkolenie kilkuset ochotników, spośród których 240 złoży przysięgę, godną upamiętnienia w podręcznikach historycznych. Planowane przedsięwzięcie nie tylko odwoła się do złożonej dokładnie sto lat temu przysięgi Wojsk Wielkopolskich, ale zobrazuje symbolicznie przemianę, jakiej przez stulecie ulegli żołnierze Wojska Polskiego. A to wszystko już 26 stycznia na Placu Wolności w Poznaniu.
Akcenty historyczne, do których nawiązuje wielkopolska brygada OT porusza szerokie spektrum inicjatyw, do których włączają się żołnierze 12. WBOT. Aktywna działalność w ramach akcji „Pamięć i wdzięczność” – dedykowana poległym oraz weteranom Wojska Polskiego, patriotyczne akcenty w ramach świąt wojskowych czy przy okazji sportowych rozgrywek, żywe lekcje historii – to tylko niektóre z realizowanych dla Niepodległej przedsięwzięć. Dowództwo Brygady skupia się jednak przede wszystkim na jakości szkolenia i podnoszeniu norm sprawnościowych swoich żołnierzy, o czym zapewniają sami ochotnicy, reprezentujący Brygadę na „sportowym poligonie”. Bo najważniejsze, to w myśl platońskiej zasady – być przygotowanym. Dlatego też szkolenia odbywają się w warunkach niesprzyjających, bo żeby być „gotowym i blisko” nie wystarczy naramienne credo, ale trening z, jak to mówią żołnierze, zakodowaną w głowie filozofią, że „lekko już było”…
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych, którzy tworzą trzynaście brygad rozwijanych na terenie dwunastu województw. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania. Wielkopolska Brygada skończyła rok, a jak pokaźny stanowi organizm, będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę, kiedy Plac Wolności zapełnią oliwkowe berety formacji.
Anna Szymaniak
rzecznik 12. WBOT
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz