Kolejne, tym razem dwie grupy maturzystów wróciły z trzydniowej wizyty studyjnej w KL Auschwitz. Projekty wizyt studyjnych są skierowane do uczniów, którzy nie zadowalają się standardowym zwiedzaniem jednego z najbardziej wstrząsających miejsc współczesnego świata. Oczywiście chcą poznać to co się tam wydarzyło ale przede wszystkim chcą zrozumieć dlaczego? Jak do tego doszło, kto jest winien, jaka jest rola ideologii, propagandy, jaka była rola pojedynczego człowieka a jaka państwa niemieckiego i jego przywódców.
Oprócz ośmiogodzinnego zwiedzania terenów poobozowych, licealiści uczestniczyli w wykładach, prelekcjach, odwiedzili dział zbiorów sztuki, pracownię konserwatorską (jedną z najbardziej nowoczesnych w Polsce) oraz kilka tzw. wystaw narodowych. Każdego roku udaje nam się wejść do miejsc niedostępnych dla większości zwiedzających. Tym razem był to tzw. blok rezerwatowy. Jest to oryginalny, pusty blok, nie tknięty żadnymi zmianami, remontami, z odpadającą farbą i …kryjący trudną do przyjęcia przeszłość.
Oświęcim to nie tylko Auschwitz. To również tętniący życiem i ciekawymi inicjatywami edukacyjnymi ośrodek miejski. W Instytucie Praw Człowieka młodzież spotkała się z p. dr Alicją Bartuś, specjalistką zajmującą się czystkami etnicznymi i przejawami ludobójstwa po II wojnie światowej. ,,Słowa ostre jak maczety” to tytuł wykładu w którym ukazała rolę słowa i propagandy w przygotowaniu i przeprowadzeniu ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. Dopełnieniem wyjazdu była wizyta w oświęcimskim Centrum Kultury Żydowskiej i synagodze. Synagoga Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę) jest jedynym żydowskim domem modlitwy w Oświęcimiu, który nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Tegoroczne wizyty wsparł finansowo Starosta śremski co znacznie ułatwiło wyjazdy.
Uczniom towarzyszyli opiekunowie: Magdalena Bukowy, Maciej Frąckowiak oraz Krzysztof Grzesiak.
K. Grzesiak
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz