Zamknij
REKLAMA

Kiedy powrót do szkół? Nauka zdalna nie wpływa pozytywnie na zdrowie.

14:22, 07.01.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Czy od 18 stycznia uczniowie wrócą do szkół? Jak nauczanie zdalne wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne? 

Czy jest szansa, że po zakończeniu ferii zimowych uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół? Najpóźniej w przyszłym tygodniu ma zostać podjęta decyzja o wybranej metodzie nauczania od dnia 18 stycznia. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że dzieci klas I-III wrócą do tradycyjnej formy zajęć w szkołach, a uczniowie wyższych klas do form hybrydowej lub zdalnej. W drugim tygodniu ferii, przed ewentualnym powrotem do pracy w szkołach, nauczyciele klas 1-3 oraz pracownicy administracyjni mają być testowani na obecność covid-19. 


Jak nauczanie zdalne wpływa na zdrowie? Długie siedzenie przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji może powodować powstanie wady postawy, małej ruchomości kręgosłupa czy osłabienia mięśni, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenie prawdopodobieństwa powstania w przyszłości wielu urazów.  Poza tym częste wpatrywanie się w ekran uszkadza wzrok, powoduje zmęczenie, problemy z zasypianiem i ból głowy.  Natomiast prowadzone zdalnie zajęcia wychowania fizycznego nie są w wstanie w pełni zastąpić tych tradycyjnych. Skakanie między meblami czy rzucanie piłką w pokoju nie brzmi bezpiecznie. Poza fizycznymi konsekwencjami nauki online, występują też psychiczne. Brak kontaktu z otoczeniem, a w szczególności z rówieśnikami może powodować zaburzenia psychiczne tj. nieprawidłowy rozwój emocjonalny, pojawienie się fobii czy depresji.  


Co można zrobić aby uniknąć tych negatywnych skutków? Należy zadbać o prawidłową postawę podczas pracy przy komputerze, w miarę możliwości ograniczyć czas spędzany przed ekranami, używać filtrów światła niebieskiego ochraniających wzrok, zapewnić codzienny ruch w formie gimnastyki czy spacerów.

Martyna Makałowska

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz