Zamknij
REKLAMA

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

10:20, 03.05.2021 | M.M
Skomentuj
REKLAMA

Trzeci maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. To właśnie wtedy świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uznaje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej, spisana konstytucja. W tym roku jest to już 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni w 1791 r. Stworzono ją w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. W czasie zaborów Polski święto było zakazane, a za jego obchodzenie groziły kary. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. 3 maja znów był świętem narodowym, aż do 1946 r. W 1951 r. święto zostało zniesione, a jego ostateczne przywrócenie miało miejsce w 1990 r.

Każdego roku z okazji rocznicy w Polsce odbywały się różne uroczystości, parady, zawody sportowe i pikniki. Jednak w tym roku ze względu na pandemię obchody będą skromne i bardziej indywidualne.

Święto konstytucji 3 Maja jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że w tym dniu zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe i większe sieci sklepów.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%