Zamknij

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek. Dzisiaj jest Dzień Strażaka!

12:25, 04.05.2021 M.M Aktualizacja: 13:54, 04.05.2021
Skomentuj

Dzisiaj 4 maja obchodzimy coroczne święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka. Również tego dnia w kościele katolickim wspominamy św. Floriana – jednego z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego. Św. Florian w opiece swojej ma wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy.

W Polsce oficjalnie Dzień Strażaka ustanowiono w 2002 r. przez Sejm RP. Święto to obchodzą zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy.

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek - tak brzmi etos strażacki

Na terenie powiatu śremskiego funkcjonują następujące jednostki OSP

Gmina Śrem

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Śremie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Orkowie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Dalewie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrzece
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Błociszewie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Pyszącej
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Niesłabinie

Gmina Książ Wlkp.

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Książu Wlkp.
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Kołacinie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Włościejewicach
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Mchach
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Chwałkowie Kościelnym
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Chrząstowie

Gmina Dolsk

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Dolsku
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Małachowie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Mszczyczynie
  • Ochotnicza Straż pożarna w Lubiatowie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Masłowie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Błażejewie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Drzonku

Gmina Brodnica

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Brodnicy
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Manieczkach 
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Grzybnie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Iłówcu
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Szołdrach
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Żabnie       

Oraz jednostka PSP: Komenda Powiatowa PSP w Śremie mieszcząca się przy ul. Grunwaldzkiej 23 w Śremie.

Komenda Powiatowa PSP w Śremie rozpoczęła działalność po okresie II Wojny Światowej na polecenie Starosty Powiatowego Gabriela Kozłowskiego Zjazdu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w sierpniu 1945 r. W tym czasie Pierwszym Inspektorem ochrony przeciwpożarowej był Stefan Kraszewski.

Formacja zawodowa Śremskiej Straży Pożarnej została powołana Uchwałą z dnia 13 grudnia 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej. Głównym organizatorem i pierwszym Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej został Franciszek Skrzypek. Dodatkowo zatrudnionych zostało w Komendzie Powiatowej dwóch pracowników:
- Feliks Zagórski – referent do spraw szkoleniowych
- Seweryn Suszka – referent do spraw administracyjnych

Trzyosobowe biuro Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Śremie mieściło się w budynku starostwa powiatowego.
Wszystkie działania gaśnicze oparte były wówczas na ochotniczych strażach pożarnych, które w miarę rozwoju miasta i powiatu zaczynały mieć trudności w prawidłowym wykonywaniu zadań. W tej sytuacji w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Śremie zostało powołane tak zwane „Pogotowie Zawodowe”, które składało się z trzech dyżurujących zawodowych strażaków – kierowców:

- Stanisław Skotarczak
- Edward Koszuta
- Stefan Przybylski

Kierowcy ci odbierali telefonicznie zgłoszenia o powstałych pożarach, uruchamiali syrenę alarmową, a następnie wyjeżdżali na Śremski Rynek i zabierali zaalarmowanych syreną członków OSP.

W 1954 r. na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołano na stanowisko Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych st. ogn. Ignacego Grześkowiaka, a stan etatowy Komendy powiększono o dodatkowy etat referenta ochrony przeciwpożarowej, którym został Józef Marciniak. Biuro Komendy Powiatowej przeniesiono do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Śremie, gdzie jedno pomieszczenie zaadaptowano na biuro i jedno na posterunek alarmowo-dyspozycyjny.

Po odwilży w 1956 r. na terenie powiatu śremskiego masowo przystępowano do budowy i rozbudowy remiz i świetlic oraz poprawy zaopatrzenia wodnego. W tym okresie funkcje Komendantów Powiatowych pełnili:
– st. asp. poż. Jan Szczepaniak: 1962 - 1964 r.
– st. asp. poż. Andrzej Russek: 01.05.1964 r. - 31.08.1964 r.

W latach 1964 - 1982 r. funkcję Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Śremie pełnił mjr poż. Franciszek Wenecka. W 1975 r. po reformie administracyjnej państwa Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Śremie przekształciła się w Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Śremie. W 1977 r. utworzono Zawodową Straż Pożarną w Śremie, początkowo jako oddział VII Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu, a w 1981 r. jako Zawodową Straż Pożarną w Śremie kategorii „C”.

Początkowo teren działania Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Śremie i Zawodowej Straży pożarnej w Śremie obejmował 9 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Krzykosy, Nowe Miasto, Zaniemyśl, Kórnik, Książ Wlkp. i Śrem. Od 1978 r. pozostało 6 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Książ Wlkp., Kórnik i Śrem.

Z dniem 1 marca 1982 r. Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Poznaniu, mianował por. poż. Jarosława Wałka na stanowisko Komendanta Rejonowego i jednocześnie Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Śremie.

Latem 1982 r. kpt. poż. Jarosław Wałek podjął się daleko idącej rozbudowy i modernizacji budynku Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Śremie. Po ogromnym poświęceniu i nieobliczalnym nakładzie własnej pracy śremskich strażaków w dniu 26 maja 1989 r. oddano do użytku nowy budynek podstawowy  z sześcioma boksami garażowymi, świetlicą, jadalnią, pokojami sypialnymi, szatniami, łazienką, salą telewizyjną, oraz nowocześnie wyposażonym stanowiskiem kierowania i biurami na drugim piętrze z kuchnią i salami wykładowymi, w tym salą audiowizualną.

Od 1988 r. w nowo wybudowanych obiektach zaczęły funkcjonować trzy struktury: Komenda Rejonowa Straży Pożarnych, Zawodowa Straż Pożarna  i Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Pożarniczego.

Taki stan rzeczy utrzymał się do 1992 r., kiedy to niezrozumiałą decyzją władz nadrzędnych zlikwidowano Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Śremie a wraz z nią strukturę Zawodowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego. Wraz z likwidacją Komendy, mjr poż. Jarosław Wałek stracił funkcję Komendanta Rejonowego.

W to miejsce powstała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży pożarnej podległa pod Komendę Rejonową w Środzie Wlkp. gdzie funkcję Komendanta Rejonowego pełnił st. bryg. Stefan Kalak. Dopiero w 1997 r. został powołany formalnie Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, którego Komendantem był st. kpt. Waldemar Stypiński

Po reformie administracyjnej w 1998 r. przywrócono do Śremu Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Od stycznia 1998 r. do czerwca 2000 r. pełniącym obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Śremie był mł. bryg. Tadeusz Ciszewski. W 2000 r. przez okres czterech miesięcy Komendą Powiatową kierował st. kpt. Jarosław Czaja. Następnie stanowisko komendanta objął kpt. Sławomir Drozd, które pełnił do 28 września 2018 r. Po zdaniu obowiązków komendanta powiatowego PSP w Śremie stanowisko objął kpt. Tomasz Kierzek i pozostaje na nim do chwili obecnej.

W latach dziewięćdziesiątych uległa też zmianie struktura wewnętrzna Komendy Powiatowej. Istniejące do tej pory służby zostały zastąpione przez wydziały. Obecnie (tj. stan na grudzień 2006 r.) Komenda Powiatowa składa się z następujących komórek:

  1. Wydział Organizacyjno – Kadrowy
  2. Wydział Operacyjno – Szkoleniowy
  3. Wydział Kontrolno – Rozpoznawczy
  4. Wydział Kwatermistrzowsko – Techniczny
  5. Wydział Finansów
  6. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%