Zamknij
REKLAMA

Satuetki Śremskich Żyraf 2019 i 2020 zostały wręczone!

09:52, 02.12.2021 | M.M.
Skomentuj
REKLAMA

W środę 1 grudnia br. w formule online odbyła się Gala "Śremskie Żyrafy 2019 i 2020".

Wydarzenie o godz. 18.00 rozpoczął występ skrzypaczki Barbary Szelągiewicz.

Widzów powitała prowadząca galę dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury Anna Szmyt - Baranowska i poprosiła o przemówienie gospodarza burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego.

Goszczący podzielił się swoimi refleksjami odnośnie ciężkich pandemicznych czasów. Zwrócił jednak uwagę, że w dobie kryzysu można dostrzec też plusy tj. np.  intensywny rozwój cyfryzacji w zakresie edukacji i administracji. Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, Urząd Miejski w Śremie wprowadził nowe sposoby załatwiania urzędowych spraw i ułatwił dostęp osobom niepełnosprawnym. Najważniejsze jest zagwarantowanie działania przestrzeni społecznej.

Burmistrz w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miejskiej Katarzyny Sarnowskiej wyróżnił osiągnięcia gospodarcze i społeczne. Statuetki odebrali:

  • Wojciech Fornalik - firma DEFOR
  • Paweł Szymanderski - Klub Żeglarski "Odlewnik Śrem"
  • Hieronim Bartkowiak - Fundacja na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem
  • Sławomir Baszyński - Bractwo Kurkowe w Śremie
  • Danuta Płygawko - historyk i doktor nauk humanistycznych, autorka publikacji i biogramów osób zasłużonych dla Wielkopolski i Śremu

Następnie statuetki wręczono nominowanym w plebiscycie Śremskie Żyrafy 2019 i 2020.

Za podejmowane działania w 2019 roku wyróżnionych zostało 5 osób. W sumie na kandydatów oddano 46 głosów.

Największe uznanie głosujących i w konsekwencji najważniejszą statuetkę Śremskiej Żyrafi 2019 zdobył Janusz Skotarczak.
Janusz Skotarczak to twórca i od 29 lat dyrektor artystyczny ŚREMSONG-u - Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej. Inicjator i animator m.in.: Śremskich Dni Jana Pawła II Śremskich Zaduszek Muzycznych, Shalom Śrem – Śremskich Dni Judaizmu (12 edycji), Śremskiego Kolędowania, Przystanku LO czyli spotkań, koncertów, wystaw, wyjazdów czy działań charytatywnych.

Następnie statuetki przyznano następującym osobom:

Anita Ruta
Stylistka, autorka popularnego bloga "Chwile utrwalone stylem". Oryginalne stylizacje i wyjątkowe połączenia tkanin, kolorów i dodatków zapewniły jej zwycięstwo w pierwszej edycji programu "Stylowy projekt" w TVN Style. "...bo niezależnie od chwili, styl trzeba mieć..."

Agnieszka Rusin
Autorka książek obyczajowych i dziecięcych. Twórczość, która przenosi w świat pełen emocji, uniesień,
magii i przygód, akcentując wagę miłości, wiary i nadziei. W 2019 roku ukazały się dwie powieści: "Mimo
wszystko kochaj" oraz "Kornelia, córka białej wróżki".

Anna Naskręt
Kobieta niezłomna, bohaterka, która w wieku 24 lat przeszła udar mózgu i po 3 latach zamknięcia we własnym ciele zwyciężyła i wróciła do życia. Autorka książki „Uwięziony krzyk”, w której opisuje, jak na przekór wszystkiemu postanowiła stawić czoło okrutnemu losowi. Sparaliżowana i całkowicie zdana na innych, nie poddała się, a dzięki swojej determinacji i wewnętrznej sile wygrała walkę o życie.

Leszek Złotowski
Miłośnik boule, który na co dzień gra w Śremskim Klubie Pétanque. W 2019 roku został Mistrzem Polski Weteranów i brązowym medalistą Mistrzostw Europy Weteranów w Albenie, co jest największym drużynowym sukcesem Polaków w historii tej dyscypliny.

Rok 2020 był trudny i wyjątkowy. W tym czasie wiele działań zostało ograniczonych. Niemniej znalazły się osoby, które zainicjowały i niosły wielką pomoc innym, nie zważając na skutki nieprzewidywalnego i nierozpoznanego wówczas jeszcze wirusa.

Burmistrz Śremu za działania w 2020 r. nominował dwie osoby.

Patrycja Suszczewicz
Inicjatorka akcji "Śrem Szyje Maseczki dla Szpitali i Mieszkańców". Pani Patrycja zaczęła szyć maseczki dla szpitala w pandemii, by pomóc służbom medycznym w codziennej pracy. W efekcie do działań włączyło się ponad 100 osób, których prace należało koordynować i zorganizować logistycznie. Wolontariusze uszyli ponad 70 000 maseczek przekazanych do szpitali, mieszkańców, organizacji i instytucji.

Paweł Wawrzyniak
Założyciel grupy "Pomocna Dłoń – akcja wsparcia dla seniorów w Śremie". Inicjatywa powstała z myślą o ograniczeniu przebywania osób starszych w przestrzeni publicznej w okresie pandemii. Grupa niosła pomoc osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym w dostarczaniu artykułów codziennej potrzeby: zakupów, książek, lekarstw, posiłków, opiece nad domowym zwierzęciem i transporcie na szczepienia.

Na koniec wystąpili Barbara Szelągiewicz, a tuż po niej "Jazz Evening" Wojciech Myrczek przy akompaniamencie Kajetana Borowskiego.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%