20 lat minęło od pierwszej próby chóru Corda Cordi, działającego przy Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. 20 lat „minęło jak jeden dzień…”
Skromna grupka osób kochających śpiew skrzyknęła się telefonicznie i umówiła na pierwsze spotkanie. Było to w piątek, 12 października 2001 r. Najbliższa niedziela była wspomnieniem wyboru papieża Jana Pawła II. Zespół wykonał podczas liturgii dwa utwory: „ Bóg jest Miłością” i „Jezu Tyś jest Światłością”. Zaraz po mszy pojawili się pierwsi ochotnicy, którzy pragnęli dołączyć do wspólnego śpiewania. Wkrótce okazało się, że jest ich wystarczająco, by utworzyć chór parafialny ku ogromnej radości proboszcza, księdza Ryszarda Adamczaka. Decyzja o wyborze dyrygenta była oczywista, jedyną osobą z wykształceniem muzycznym była Agnieszka Panas. Trzeba było widzieć ogromne wątpliwości i niepokój nowo powołanej dyrygentki. Wyzwanie było ogromne, w chórze śpiewali wyłącznie amatorzy, a ona sama stawiała pierwsze kroki w dyrygenturze. Jakież było zaskoczenie jurorów Przeglądu Chórów Ceacilianum w Poznaniu 29 maja 2004 roku, gdy nie mogli zrozumieć sposobu komunikowania się dyrygenta z zespołem, a chórzystom w zupełności wystarczał „paluszek” dyrygentki i odpowiedni grymas twarzy. Ta niezwykła nić porozumienia trwa do dzisiaj i nie jest to wyłącznie porozumienie w kwestii muzykowania. Chórzyści to grupa przyjaciół, na których zawsze można liczyć, to grupa wsparcia modlitewnego, a także doskonali kompani do zabawy. Nie może być inaczej, gdy spędza się ze sobą tak wiele godzin. Same próby odbywają się dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Oprócz tego czas wspólnego śpiewu podczas liturgii oraz liczne koncerty. Chórzyści sami o sobie mówią, że są jedną wielką rodziną, w której jest miejsce dla każdego. Chór to taka przestrzeń, w której oddawanie SERCA innemu SERCU nie wynika jedynie z nazwy lecz przekłada się na wszystkie relacje w zespole.
A gdyby spróbować podsumować to wszystko w liczbach? One mówią same za siebie…
Najistotniejszym zadaniem dla chóru Corda Cordi jest posługa muzyczna podczas mszy i uroczystości kościelnych. Spełniają je ze szczególnym zaangażowaniem.
Ubogacone w wielogłosowy śpiew Pasterka, Tridum Paschalne czy Boże Ciało pozwalają głębiej przeżyć i zrozumieć znaczenie tych świąt. Ciepłe słowa mieszkańców Śremu i okolic, odnoszące się do efektów pracy chóru dodają wiary i przekonania, że to wszystko ma sens i że warto się rozwijać.
Rozwijał się chór, a wraz z nim i jego dyrygentka nazwana kiedyś zabawnie podczas jednego z koncertów w DPS na Psarskim „panią Dyrektor Dyrygent”. Nadszedł czas wyjazdów na konkursy. Od owego, pierwszego Przeglądu Chórów Caecylianum w Poznaniu w 2004 roku, takich wydarzeń w „życiorysie” zespołu było aż 38. Miały one miejsce w wielu miastach Polski, takich jak: Toruń, Warszawa, Rumia, Gniezno, Żory, Bydgoszcz, Szamotuły, Poznań, Prusice, Strzepcz, Ząbki, Chełmno, Będzin i przyniosły owoc w postaci zdobytych nagród: czterokrotnie I miejsca, trzynastokrotnie II miejsc oraz pięciokrotnie III miejsca. Niektóre z nich utrwaliły się szczególnie w pamięci:
Każdy z sukcesów dodawał skrzydeł, mobilizował do dalszego rozwoju i pozwalał wytyczać kolejne, niekoniecznie konkursowe cele. Chór podejmował współpracę z innymi zespołami: Cantavi ad Homini z Parafii Farnej w Śremie, chórem z Krobi, z Kościana, ze Środy Wielkopolskiej oraz „ Castellum Cantans” z Kórnika. Wspólne koncerty, a także projekty artystyczne takie jak:
Msza i Koncert pozostają wciąż żywe w pamięci, a to również dzięki lokalnej stacji telewizyjnej RELAX, która dość regularnie odtwarza to wydarzenie.
Rok 2021 miał zakończyć się Koncertem Jubileuszowym, do którego przygotowania trwały od dawna. Zaplanowane były warsztaty muzyczne, na sam koncert zaproszeni byli zaprzyjaźnieni wykonawcy. Stało się jednak inaczej, plany trzeba było zweryfikować i dostosować do obecnej sytuacji pandemicznej. Dnia 21 listopada 2021 roku w kościele NSJ na Jezioranach została odprawiona uroczysta Msza dziękczynna w intencji chóru Corda Cordi. Warsztaty zostały przeniesione na przyszły rok, natomiast sam koncert przybrał formę koncertu online. Został zarejestrowany w Karlin Studio w Śremie w grudniu tego roku i zostanie wydany w formie płyty, a później udostępniony publiczności w mediach publicznych.
Może za pięć lat, gdy przyjdzie świętować srebrny jubileusz, świat będzie bardziej otwarty na tego typu wydarzenia. Tymczasem przyjdzie nam cieszyć się jubileuszową publikacją książkową oraz nagraniem koncertu.
Na koniec pozostaje nam życzyć Chórzystom i Dyrygentce przede wszystkim wytrwałości i zapału, by śpiew którym od lat nas ubogacają nadal cieszył i poruszał serca. Powodzenia i sukcesów w kolejnych latach!
0 0
Był jeszcze kiedyś chórek młodzieżowy, czemu już go nie ma?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz