Zamknij
REKLAMA

Szykują się do wielkiego projektu! Już niedługo ruszy Letnia Akademia Ignacego

14:45, 07.06.2022 | M.M.
Skomentuj
REKLAMA

Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie - Filia Wyrzeka przystąpiła do realizacji wakacyjnego kulturalnego projektu pn. "Letnia Akademia Pana Ignacego A-TO-MY". Celem jest upamiętnienie i spopularyzowanie Wielkiego Polaka, wynalazcy, aptekarza, przedsiębiorcy, innowatora, filantropa i patrioty – Ignacego Łukasiewicza.

Projekt powstał na początku roku, a w marcu został zgłoszony do konkursu rozpisanego przez Fundację PGNiG pn. "ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA". W maju otrzymał rekomendację Jury Konkursu i grant w wysokości 10 500 zł. Preliminarz całkowitych kosztów projektu to 12 500 zł.

W poniedziałek o godz. 18.00 w Domu Ludowym im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Wyrzece odbyło się spotkanie organizacyjne celem ustalenia szczegółów i przekazania ważnych informacji odnośnie projektu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Maria Biernat koordynatorka projektu, Anna Laska-Szmyt dyrektor Biblioteki im. Heliodora Święcickiego w Śremie, Marek Piasecki prezes OSP Wyrzeka, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Wyrzece, mieszkańcy, partnerzy oraz niektórzy sponsorzy wydarzenia. Specjalnie na spotkanie słodki poczęstunek przygotowała Pani Ania. Była dzięki temu okazja do przedpremierowego skosztowania ciasteczek znanych już w XIX w. o nazwie makagigi.

Zaplanowane działania projektowe obejmują wakacyjny cykl warsztatów literacko-historycznych, naukowo-laboratoryjnych oraz aptekarskich i zielarskich. Wezmą w nich aktywny udział dzieci w wieku od 7 do 12 lat z Wyrzeki i okolic. Ponadto mieszkańcy będą poszukiwać i zbierać dawne lampy naftowe. Z pozyskanych przedmiotów zostanie zorganizowana w bibliotece klimatyczna wystawa całej zgromadzonej kolekcji.

Celem projektu jest upamiętnienie Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy lampy naftowej, a także pioniera przemysłu naftowego.

Warsztaty naukowe będą mieć następujące tematy: W laboratorium Ignacego Łukasiewicza, Nafta i woda - czyli zabawy z gęstością cieczy, Łe jery! Polimery!, Z Ignacym w aptece. Warsztaty literacko-historyczne odbędą się pod hasłem "Jak I. Łukasiewicz rozświetlił ludziom życie". Z kolei na warsztatach farmaceutycznych prowadzący porozmawiają z uczestnikami o zawodzie farmaceuty. Biorący udział w warsztatach poznają także dary natury i moc ziół.

Finał projektu odbędzie się 3 września w postaci rodzinnego pikniku "Podróż w czasie do przeszłości wsi". Możemy już zdradzić kilka szczegółów wydarzenia. 

 Podczas imprezy swój potencjał zaprezentują dzieci z Letniej Akademii Pana Ignacego A-TO-MY w wybuchowym pokazie. Młodzież objawi też swoje wokalne, plastyczne, animacyjne i rękodzielniczo-rzemieślnicze talenty. Z kolei dorośli mieszkańcy wsi będą stacjonować na stoiskach z dawnymi zawodami tj. kowal z kuźnią, szewc z warsztatem, czy krawcowa z maszyną na pasek. Obecne będą też organizacje społeczne KGW i OSP. Oprawą muzyczną zapewni niezastąpiony zespół folkowy TYTKA. 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MgMg

1 0

Brawa dla pani Marii ! 11:34, 08.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%