Zamknij

OSP Pysząca ma nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy! Druhowie oficjalnie odebrali kluczyki

15.00, 28.11.2022 . Aktualizacja: 10.17, 30.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj w siedzibie OSP Pysząca odbyła się uroczystość, podczas której oficjalnie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy został wprowadzony do podziału bojowego. Druhowie odebrali kluczyki od pojazdu. Wóz został poświęcony i od teraz może w pełni służyć druhom. Zakup został zrealizowany dzięki rządowym środkom i dofinansowaniu od Gminy Śrem. Lokalne firmy pomogły w zakupie wyposażenia. 

Na wydarzenie zostali zaproszeni: Ryszard Bartosik sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Witold Czarnecki poseł na Sejm RP, Zbigniew Dolata poseł na Sejm RP, Leszek Galemba poseł na Sejm RP, Joanna Lachowicz Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Ministra Zbigniewa Hoffmanna, Aneta Niestrawska wicewojewoda wielkopolski, bryg. Tomasz Grelak Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Zenon Jahns starosta śremski, mł. bryg. Tomasz Kierzek Komendant Powiatowy PSP w Śremie, Adam Lewandowski burmistrz Śremu, Bartosz Żeleźny zastępca burmistrza Śremu, Czesław Jurga prezes honorowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pyszącej, Grzegorz Marszałek wiceprezes Zarządu Oddziału Województwa Wielkopolskiego ZOSP RP w Poznaniu, proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego w Śremie Marian Binek, Iwona Pietrzak sołtys wsi Pysząca, druhny, druhowie i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicz w Pyszącej, przedstawiciele sponsorskich firm oraz mieszkańcy wsi Pysząca.

Jednostka OSP w Pyszącej starała się o wymianę wozu od kilku lat. Początkowo planowany był zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, gdyż ciężki nie zmieściłby się w remizie. Z uwagi na ważność wydarzeń, które miały miejsce w powiecie, wzrosło zapotrzebowanie na ciężkie pojazdy. Jednostka postanowiła obniżyć posadzkę i przesunąć bramy w wozowni, tak aby wjechał ciężki wóz.

Nowy ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy został zbudowany w Bielsku-Białej. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 520 litrów. Wydajność autopompy wynosi 2400 litrów na minutę.

Pojazd kosztował 1 174 600 zł. Zakup został sfinansowany ze środków rządowych w kwocie 500 000 zł oraz dofinansowania od Gminy Śrem w wysokości 674 600 zł. Wyposażony jest w sprzęt o wartości 58 000 zł, który zakupiono przy wsparciu okolicznych firm. 

Prezes OSP Pysząca druh Marek Pietrzak odebrał z rąk zaproszonych gości kluczyki oraz dokumenty od nowego wozu. Druhowie symbolicznie włączyli i sprawdzili sygnał alarmowy. Ksiądz poświęcił pojazd i odmówił modlitwę. Wszyscy pogratulowali jednostce zakupu. 

Bryg. Tomasz Grelak Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przypomniał, że OSP Pysząca sumiennie pracowała na składowisku odpadów, które kilkunastokrotnie płonęło w krótkim czasie. Przyznał, że wszystkich to wiele sił kosztowało. Na pożarach w Pyszącej po raz pierwszy w pożarnictwie zastosowano niektóre zabiegi. Jednostka w Pyszącej cały czas była na zdarzeniach i prężnie działała.

- Gratuluję takiej postawy i myślę, że na ten samochód zarobiliście, jak nikt inny - pogratulował bryg. Tomasz Grelak - Pamiętajcie, że samochód to jest tylko narzędzie, Wy jesteście kapitałem najważniejszym, bo bez was, bez waszego wyszkolenia, bez waszej wiedzy, narzędzie jest bezużyteczne, jak każde inne.

Już w październiku odbyło się huczne powitanie i zaprezentowanie nowego wozu bojowego

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%