Śremskie Żyrafy to prestiżowa nagroda, która przyznawana jest już od 2007 r. Corocznie wyróżniani są mieszkańcy gminy Śrem, którzy podjęli szczególne inicjatywy lub wykazali się postawą godną do czerpania inspiracji i naśladowania. Dzisiaj odbyło się uroczyste wyróżnienie tegorocznych nominowanych.
W dniu 6 lutego br. w Muzeum Śremskim odbyła się uroczysta gala "Śremskich Żyraf 2023". Dlaczego nominowani otrzymują Żyrafy? Jak wyjaśniają corocznie organizatorzy gali, żyrafy to jedne z niewielu zwierząt, które od razu zyskuje naszą sympatię i podziw. Właśnie dlatego towarzyszą temu, co jest atrakcyjne, przebojowe i niepowtarzalne. Żyrafy są najlepsze, bo sięgają najwyżej.
Gości powitała prowadząca galę prezenterka Żaneta Rosińska. Kolejny był występ Studia Piosenki Melody. Burmistrz w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miejskiej Katarzyny Sarnowskiej wyróżnił zasłużonych dla regionu. Specjalne wyrazy uznania usłyszeli: Stanisław Michałowicz z Cech Rzemiosł Różnych, ppł. Daniel Dąbek Dowódca 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie, Bogusław i Elżbieta Sypniewicz właściciele Carlota sp. z o.o. znanej jako Bricomarche w Śremie oraz Starosta Śremski Zenon Jahns.
Za działania podejmowane w 2023 roku Burmistrz Śremu przyznał sześć wyróżnień. Burmistrz Adam Lewandowski wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Śremie Katarzyną Sarnowską wręczyli statuetki. Śremskie Żyrafy otrzymali:
Sklepkomet to stowarzyszenie, które sprawiło, że w Śremie rozwija się kolarstwo górskie i zyskuje coraz więcej młodych zwolenników. W stowarzyszeniu działają ludzie, którzy z pasją realizują zajęcia, organizują konkursy i zawody, a także własnymi rękami budują bazę udoskonalania techniki jazdy na obszarze dawnej żwirowni. Sklepkomet to ekipa, która nie boi się żadnych wyzwań, która sięga coraz wyżej. Na jej czele stoi Alina Zalewska.
Charytatywna inicjatywa, dzięki której 10 niepełnosprawnych dzieci wraz z rodzicem/opiekunem miało możliwość wyprawy w góry. Realizację niezwykle trudnego dla osoby niepełnosprawnej wyzwania umożliwili pomysłodawcy akcji: Małgorzata i Marek Matuszewscy oraz Ryszard Mitmański. W czerwcu 2023 zorganizowali wyprawę w Karkonosze, by niepełnosprawni mogli stanąć na szczycie Śnieżki. W projekcie wzięło udział wielu wolontariuszy - wolonosicieli, którzy pomagali dostać się na szczyt tym, dla których górska była wcześniej po prostu nieosiągalna.
Postać znana ze śremskiej sceny muzycznej. Człowiek muzyka – śpiewa solo i w zespołach, tworzy teksty, komponuje muzykę, koncertuje. Od 10 lat uczy śpiewać młodych mieszkańców gminy Śrem w Studio Piosenki Melody. Swoją wiedzą muzyczną podzieliła się już z setkami młodych osób, które miały i mają szansę rozwijania swoich pasji i umiejętności, czego potwierdzeniem są sukcesy w ogólnopolskich konkursach wokalnych.
Kobieta, której pasją jest bieganie. Rozsławia gminę Śrem od lat startując z sukcesami w różnorodnych biegach. W 2023 roku w 24h Rawickim Festiwalu Sportu zdobyła 2 miejsce drużynowo oraz pierwsze indywidualne wśród kobiet za najszybsze przebiegnięcie pętli; w 9. Halowych Mistrzostwach Świata Masters otrzymała srebro w drużynie crossu na 8 km i 6. miejsce indywidualnie, zwyciężyła pierwszą edycję „Cross Śrem Grand Prix”- biegnij z duchem. Jako nauczyciel i trener nieustannie angażuje się w rozwój sportowy dzieci i młodzieży z gminy Śrem.
Tworzenie rzeźb z piasku to wyjątkowe zajęcie, któremu hobbistycznie oddaje się pan Witold. Tę pasję od wielu lat z powodzeniem realizuje na nadmorskich plażach w Międzyzdrojach, Ustce, Władysławowie, Dziwnowie, Niechorzu, Rewalu i Kołobrzegu budując ogromne zamki czy zwierzęta z piasku. Jego postać i dzieła są rozpoznawalne wśród wypoczywających nad morzem, a nietuzinkowe prace wywołują uśmiech u osób w każdym wieku.
Morsowanie to forma profilaktyki zdrowotnej, którą z powodzeniem popularyzuje Klub Lodzik - w gminie Śrem wciąż „morsów” przybywa. Drugim ważnym priorytetem Klubu jest pomaganie, co udowodnił organizując wiele akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących mieszkańców gminy i powiatu, m.in. na Plaży Miejskiej w Śremie. Liderem Klubu jest Sławomir Słowiński, który podkreśla, że sukcesy są efektem wspólnego działania wielu osób.
Powyżsi nominowani walczyli także w konkursie o tytuł najbardziej wartościowej postaci lub inicjatywy. Mieszkańcy mieli czas do 26 stycznia na oddawanie głosów i zadecydowanie, kto im zdaniem najbardziej zasługuje na ten tytuł.
Zwycięzcą tegorocznego plebiscytu Śremskich Żyraf z wynikiem 44% wszystkich oddanych głosów zostali członkowie Runner’s Power za akcję "Spełniamy górskie marzenia”. Ponadto specjalne wyróżnienie otrzymała Amatorska Kompania Teatralna AKT, która na swoim koncie ma już Śremską Żyrafę.
Jeremi20:52, 06.02.2024
Większości to wyborcy AL
beton09:59, 07.02.2024
Zabetonowana grupa samouwielbiających się, wybierających i nagradzających się nawzajem kolesiów.
Mieszkaniec13:33, 12.02.2024
A gdzie nominacja dla trenera MKS MOS Zbyszka Okoniewskiego któremu A.Golak zawdzięcza swoje największe sukcesy sportowe tak jak większość zawodników stowarzyszenia R.P.On jest zaangazowanym trenerem kilkadziesiąt lat i wychował takie gwiazdy jak Patrycja Wyciszkiewicz.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Nie ma co liczyc na to, że w wyborch wygra ktoś inny, tylko on. Będzie jechał piątą kadencję. Drugi Łukaszenka