Zamknij

Czy tym krokiem Capchem rozwiał już wszystkie wątpliwości mieszkańców Śremu?

09:30, 26.02.2021 M.M Aktualizacja: 12:51, 26.02.2021
Skomentuj

Dnia 18 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie w formie online przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, ekspertów firmy Capchem Poland i AB Industry oraz wszystkich zainteresowanych inwestycją. Wydarzenie to miało na celu rozwianie wszelkich wątpliwości i udzielenie odpowiedzi na nurtujące mieszkańców Śremu pytania odnośnie powstającej fabryki.

Uczestnicy zadali łącznie 79 pytań. Poniżej prezentujemy odpowiedzi, do których zobowiązali się eksperci lub zostały dosłane na skrzynkę mailową.

 

Czy mieszkańcy naszego powiatu będą mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu  w Państwa firmie?

Tak - będą mieli. W naszym zakładzie planujemy zatrudnienie ok. 60 osób. Będziemy poszukiwać menedżerów średniego szczebla m.in. dla takich obszarów, jak HR i administracja, BHP, logistyka, finanse, jakość czy zarządzania produkcją. Chcemy maksymalnie, na ile to możliwe, skorzystać z szansy zatrudnienia doświadczonych, dostępnych w regionie, kadr z sektora chemicznego, w tym: magazynierów, pracowników produkcji, pracowników laboratorium, osoby na stanowiska utrzymania ruchu, pracowników administracji. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji będą publikowane na naszej stronie internetowej.

 

Czy kobiety będą miały szansę na zatrudnienie?

Oczywiście. O wyborze danego pracownika będą decydowały przede wszystkim kwalifikacje i kompetencje. Na całym świecie w Capchem pracuje ok. 26%  kobiet i spodziewamy się, że co najmniej podobnie będzie w Śremie.

 

Czy zakład będzie również stwarzał możliwości rozwoju dla młodzieży, praktyk szkolnych? W dzisiejszych czasach zdobycie dobrego, przyszłościowego fachu jest bardzo oczekiwane.

Współpraca przy projektach społecznych jest wpisana w DNA naszej firmy – wszędzie, gdzie Capchem rozpoczyna swoją działalność, stara się być dobrym sąsiadem i aktywnym uczestnikiem życia lokalnej społeczności. W ten obszar wpisuje się również wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży. Na razie nasza inwestycja w Śremie jest na wstępnym etapie, ale w przyszłości będziemy rozważać również inne formy współpracy z lokalnymi szkołami i uczelniami. W Chinach wspieramy dwie uczelnie wyższe i co roku zapewniamy 30 studentom stypendia naukowe oraz współpracę w ramach naszego centrum rozwojowego.

 

Jakie korzyści gmina będzie miała z tej produkcji w ramach podatków?

Wpływy z podatków to najważniejsza grupa dochodów własnych gmin, a wśród nich największą rolę odgrywa podatek od nieruchomości. Już teraz Capchem Poland płaci podatki od nieruchomości: od gruntów oraz nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.
Adaptacja zakładu przy ul. Wiosennej spowoduje powiększenie powierzchni budynków związanych z działalnością gospodarczą. W rezultacie od każdego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku będzie pobierany prawie 28-krotnie wyższy podatek niż obecnie od 1 m2 powierzchni gruntu. Całość podatku od nieruchomości otrzymuje gmina.
Gmina dostaje również znaczną część podatku PIT płaconego przez osoby zamieszkałe na obszarze gminy. W 2021 r. otrzyma z tego tytułu aż 38,23%. Dodatkowo 10,25% wpływów z podatku PIT mieszkańców przypada powiatowi. Spółka zamierza zatrudnić co najmniej 60 osób, w związku z czym wynagrodzenie za pracę wypłacone przez Capchem będzie trafiać nie tylko do samych zatrudnionych, ale również do gminy.
Gmina otrzyma również część podatku CIT (6,71%) płaconego przez Capchem (po wyczerpaniu zwolnienia z podatku wynikającego z realizacji nowej inwestycji), a z kolei powiat - 1,4% z tej kwoty.

 

Czy mają Państwo zgodę Sanepidu?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Śremie w procedurze wydania decyzji środowiskowej jest organem opiniującym, a nie decyzyjnym. Sanepid jako jedyny wyraził opinie o potrzebie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, nie opierając jednak swojej rekomendacji o żadne dane. Pozostałe organy opiniujące - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie, wydały na temat inwestycji opinię pozytywną już po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających, w oparciu o skrupulatną analizę dokumentów. Innymi słowy Sanepid powoływał się na te same czynniki, które rozpatrywał RDOŚ i Wody Polskie. Jako inwestor dopełniliśmy wszelkich wymogów stawianych przez przepisy prawa. Szczegółowych informacji dot. samej procedury udzielają właściwe organy.

 

W petycji do burmistrza mieszkańcy prosili o listę substancji, które zostaną użyte do produkcji z podziałem na ich wpływ na środowisko oraz z podziałem na zagrożenie, jakie stwarzają (palność, wpływ na zdrowie, rakotwórczość) urząd gminy nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie. Może Państwo potrafią udzielić odpowiedzi?

Lista substancji została przekazana w odpowiedzi na interpelację Pana Grzegorza Wiśniewskiego i jest dostępna w BIP UM Śrem, a ich wpływ na zdrowie i środowisko został szczegółowo przeanalizowany w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia oraz Analizie ZZR. Zastosowane rozwiązania projektowe oraz procedury stosowane w czasie procesu produkcyjnego odpowiednio zabezpieczają przed ewentualnym wpływem wykorzystywanych substancji na otoczenie. Należy podkreślić, że proces produkcyjny wymaga odseparowania substancji od tlenu i wody, aby zagwarantować wysoką jakość produktu wytwarzanego w zakładzie. Oznacza to, że środowisko produkcyjne musi być szczelne, tym samym chroniąc otoczenie przed ewentualnym wpływem wykorzystywanych substancji.
Proszę zwrócić uwagę, że np. Domestos również jest substancją szkodliwą, a większość z nas korzysta z tego typu produktów w swoim domu bez uszczerbku na zdrowiu czy otoczeniu. Istotne, by wykorzystywać te substancje zgodnie z przeznaczeniem, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

 

Jak wygląda postępowanie awaryjne? Co mam zrobić, jeśli mieszkam 300 m od fabryki? Prosimy o przykłady z innego kraju.

Na wstępie warto nadmienić, że z analiz przeprowadzonych na etapie przygotowywania KIP wynika, że najbliższe tereny chronione akustycznie znajdują się około 408 m od lokalizacji inwestycji.
Przede wszystkim należy podkreślić, że w normalnej procedurze, zgodnie z wykonanymi analizami i przedłożoną dokumentacją, oddziaływanie fabryki nie wykracza poza granice działki i jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego., na której jest zlokalizowany.
Wszystkie procedury i zabezpieczenia, m.in. analiza PHA i HAZOP mają na celu właśnie zminimalizowanie ryzyka awarii. Część procedur jest jeszcze przed nami, bo wynikają z klasyfikacji ZZR, jak np. uzgodnienia ze Strażą Pożarną. Wtedy też zostaną wypracowane procedury przeciwpożarowe, odpowiednio do polskich przepisów prawa i lokalnych uwarunkowań. To oznacza, że procedury z innych krajów niekoniecznie będą przystawać do naszych warunkach, dlatego takie przykłady niewiele pokażą.

 

W podpoznańskich Plewiskach japoński koncern buduje swój zakład chemiczny. Czy to konkurencja Capchem?

Nie, ale naszą konkurencją są m.in. japońskie firmy zlokalizowane w Wielkiej Brytanii I Czechach, jak również spółki koreańskie z LG Chem Industrial Park.
 

Czy Capchem planuje inwestycje w innych krajach europejskich?

Tak, planujemy nowe inwestycje w Niemczech oraz  w innych państwach zachodniej części Europy. Z powodów poufnych określonych w Rozporządzeniu w sprawie Zarządzania Spółkami Giełdowymi w Chinach nie możemy teraz udostępniać więcej informacji, ale opublikujemy oficjalne oświadczenie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Branża energii najnowszej generacji ma szerokie perspektywy rozwoju i jako lider tego sektora, z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Do kogo będziecie dostarczać swój produkt?

Przede wszystkim dla firm produkującej baterie do samochodów elektrycznych, jak również innych firm, które wykorzystują elektrolit, np. Tesla, BMW, Apple itp.
 

Martyna Makałowska

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%