Zamknij

Koronawirus przeszkodą w realizacji Budżetu Obywatelskiego w Książu Wlkp.

11:38, 08.06.2021 M.M Aktualizacja: 12:49, 08.06.2021
Skomentuj

Budżet obywatelski to wydzielona część środków budżetu gminy, o których sposobie wydatkowania decydują bezpośrednio mieszkańcy. Czynią to, zgłaszając propozycje projektów do realizacji w ramach budżetu, dyskutując nad nimi, a następnie głosując na wybrany przez siebie projekt. Ciekawe pomysły i inicjatywy mieszkańców mają przyczynić się do poprawy warunków i standardów życia lokalnej społeczności.

Zwyczajowo konsultacje z mieszkańcami w ramach Budżetu rozpoczynają się w czerwcu. W Śremie już wystartowała tegoroczna edycja Budżetu obywatelskiego i aktualnie trwa etap zgłaszania projektów.

Również na początku czerwca Urząd Miejski w Książu Wlkp. poinformował, że wyniku decyzji podjętej przez radnych miejskich, w 2021 roku odstępuje się od przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami dotyczących Budżetu Obywatelskiego Gminy Książ Wlkp.

Zgodnie z uchwalonymi w 2019 r. warunkami kwota środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Książ Wlkp. wynosi 100 000,00 zł, a zrealizowane mogą zostać dwa projekty o wartości nieprzekraczającej 50 000,00 zł każdy. 

Bez wątpienia odwołanie Budżetu obywatelskiego jest dużą stratą dla mieszkańców, gdyż dzięki specjalnie wydzielonym środkom, na terenie ich gminy powstawać mogą ciekawe miejsca, atrakcje, strefy wypoczynku, place zabaw... Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku w Gminie Książ Wlkp. również nie odbyły się konsultacje odnośnie Budżet obywatelskiego, jednak zgłoszone w 2019 r. projekty udało się zrealizować.

Wówczas decyzję uargumentowano sytuację epidemiczną w kraju powstałą w wyniku Covid-19. Poinformowano, że "obecnie nadal rośnie liczba osób zakażonych tym wirusem". W związku z tym przeprowadzenie konsultacji dotyczących budżetu obywatelskiego w 2020 roku powodowałaby dodatkowe kontakty międzyludzkie związane z przygotowaniem projektów, ich konsultowaniem, ewentualnymi korektami, a następnie głosowaniem nad zgłoszonymi projektami, co mogłoby skutkować bezpośrednim narażeniem życia i zdrowia mieszkańców Gminy Książ Wlkp.

W tym roku odwołane zostały nie tylko konsultacje, ale i cały projekt. W majowym uzasadnieniu uchwały odwołującej tegoroczną edycję Budżetu obywatelskiego przeczytać można, że "obecnie liczba osób zakażonych tym wirusem stale utrzymuje się na wysokim poziomie".

Jak poinformował Urząd Miejski w Książu Wlkp.:

Tegoroczne konsultacje z założenia powinny dotyczyć realizacji projektów w 2022 roku. Ponieważ konstruując budżet na 2021 rok, sytuacja epidemiologiczna była niekorzystna, w projekcie uchwały budżetowej nie zaplanowano środków z przeznaczeniem na realizację projektów. Z kolei w ubiegłym roku, pomimo odstąpienia od konsultacji, z powodzeniem zrealizowano projekty wyłonione w 2019 roku.

Czy przeprowadzenie Budżetu obywatelskiego jest realnym i tak dużym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców gminy Książ Wlkp.? 

Zgodnie z harmonogramem konsultacje rozpoczynają się w czerwcu. Natomiast w lipcu startuje zgłaszanie projektów poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Gminy Książ Wlkp. oraz w Sekretariacie Urzędu Miejskiego.

Zgłoszony projekt musi być poparty przez co najmniej 8 mieszkańców Gminy Książ Wlkp., podpisanych na Liście mieszkańców Gminy Książ Wlkp. popierających zgłoszony projekt. Zgłoszenia projektu wraz z Listą mieszkańców należy zgłosić do Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp.

Kolejno odbywa się weryfikacja projektu. W razie ewentualnych braków wnioskodawca wzywany jest do ich uzupełnienia.

Po przeprowadzonej weryfikacji sporządza się Listę projektów, które przeszły pozytywną weryfikację i będą brały udział w głosowaniu. Lista ta zostaje podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej Gminy Książ Wlkp.oraz na tablicy informacyjnej Urzędu Miejskiego.

W dalszej kolejności odbywa się głosowanie przeprowadzane:

  • w formie tradycyjnej, wrzucając wypełnioną Kartę do głosowania, do urny znajdującej się w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. lub przesyłając ją w formie przesyłki listownej na adres Urzędu
  • w formie elektronicznej, za pośrednictwem dostępnego na stronie internetowej Gminy Książ Wlkp. i aktywnego formularza Karty do głosowania PDF i przesłanie go na adres poczty elektronicznej

Informacja o wyniku głosowania zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej Gminy Książ Wlkp. oraz na tablicy informacyjnej Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp.

Powyższe czynności nie muszą odbywać się w dużych zgromadzeniach ludzi, w związku z czym aktualnie nie stanowią zagrożenia. Jednak w czasach, gdy możliwe było spotykanie się max. 5 osób - nawet takie spotkania były niebezpieczne.

Wraz z nadejściem cieplejszego okresu zaczęto odnotowywać spadek dziennej ilości stwierdzonych zakażeń Covid-19 w Polsce. Sukcesywnie realizowany jest harmonogram luzowania obostrzeń. Wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze powrotu do normalności. Jednak warto zauważyć, że sytuacja epidemiczna niespodziewanie uległa znaczącej zmianie niemal z dnia na dzień, a przygotowania do Budżetu wymagały odpowiednio wcześniejszych przygotowań. 

Sytuacja epidemiologiczna w Gminie Książ Wlkp. jest dobra. Powody, które przesądziły o odstąpieniu od przeprowadzenia tegorocznych konsultacji zostały ujęte w uzasadnieniu do uchwały Nr XXXII/215/2021 z dnia 31 maja 2021 r. zmieniającej uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Książ Wlkp. dotyczących Budżetu Obywatelskiego Gminy Książ Wlkp. Uchwała z 2019 roku dookreśla zasady i harmonogram przeprowadzenia konsultacji, który obliguje do realizacji poszczególnych punktów we wskazanych terminach. Pierwszy etap powinien rozpocząć się w czerwcu, a zatem decyzja musiała zostać podjęta odpowiednio wcześniej. W tym czasie sytuacja epidemiologiczna nie była jeszcze na tyle stabilna oraz obowiązywał szereg obostrzeń, które wykluczały możliwość bezpośrednich kontaktów międzyludzkich związanych z przygotowaniem projektów, ich konsultowaniem, ewentualnymi korektami oraz głosowaniem. Dodatkowo, jak wynika z wcześniejszych doświadczeń, mieszkańcy nie praktykują elektronicznej formy konsultacji, a przeprowadzenie ich w taki sposób jak odbywało się to do tej pory, nie było możliwe - wyjaśnił ksiąski Urząd.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%