Zamknij

Ptasia grypa w Wielkopolsce. Całe stado jest likwidowane, to duże straty

10:00, 13.03.2025 Aktualizacja: 11:35, 13.03.2025
Skomentuj zdj. poglądowe zdj. poglądowe

To już 11. ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce w tym roku. Wcześniej wirusa stwierdzono w gospodarstwach hodujących drób  m.in. w Chodzieży, Kole, Kaliszu, Kępnie. Teraz na fermie indyków w Orli (gm. Koźmin) stwierdzono „wirusa wysoce zjadliwej grypy ptasiej”.

W dniu 12 marca br. wojewoda wielkopolski wydał  rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Ptasią grypę stwierdzono na fermie indyków rzeźnych 11 marca. Zakażone zostało stado liczące prawie 60 tysięcy sztuk.

Jak przekazuje portal rzeczkrotoszynska.pl, całe stado podlega likwidacji. Po humanitarnym uśmierceniu poprzez gazowanie dwutlenkiem węgla ten drób trafi do zakładu utylizacyjnego. Wybicie tak dużej ilości drobiu to duże straty finansowe dla właściciela fermy. Dlatego przysługuje mu odszkodowanie. 

Trwa likwidacja indyków, jak również jest prowadzona dezynfekcja obiektu. Na terenie tej hodowli pojawili się policjanci. Pilnują, żeby na teren gospodarstwa nie wchodziły osoby postronne. Nadzorują również transport zwierząt do utylizacji. 

Skutki wykrycia wirusa ptasiej grypy na podkoźmińskiej fermie są jednak o wiele dalej idące. Tworzona jest strefa zapowietrzona w odległości do 3 km od ogniska ptasiej grypy oraz strefa zagrożenia – do 10 km od orlińskiej fermy. – Te obszary wejdą na teren powiatów nie tylko krotoszyńskiego, ale również powiatu jarocińskiego i pleszewskiego – przekazał T. Wielich.

Urząd Miasta Gminy w Koźminie wystosował apel w imieniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie do mieszkańców miasta Koźmin oraz sołectw: Borzęcice, Cegielnia, Nowa Obra, Orla, Sapieżyn oraz Tatary o zgłaszanie faktu utrzymywania w swoich gospodarstwach domowych drobiu.

Hodowcy drobiu z tych miejscowościach są proszenie o utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych miejscach. Pasza i ściółka powinny być przechowywane w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikimi ptakami, a także ich odchodami. Osoby wchodzące do gospodarstwa muszą „stosować środki bezpieczeństwa biologicznego”. Ponadto zalecane jest  prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkańców gospodarstwa.

[ZT]78590[/ZT]

[ZT]78589[/ZT]

[ALERT]1741855163251[/ALERT]

(Redakcja/ Źródło: Rzecz Krotoszyńska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%