Rośnie liczba pacjentów leczonych na choroby odkleszczowe, w tym boreliozę. Tylko w 2024 roku w województwie wielkopolskim odnotowano ponad 4,2 tys. przypadków tej choroby. Widać tendencję wzrostową. Warto mieć na uwadze to niebezpieczeństwo i odpowiednio zapobiegać, a także reagować.
Kleszcz to pajęczak, którego ukąszenie najczęściej nie boli, dlatego tak łatwo je przeoczyć. Mimo że nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi, to jednak coraz częściej dochodzi do zakażeń. Dla porównania: w 2015 roku w całym województwie wielkopolskim boreliozę rozpoznano u 1 115 osób, podczas gdy w 2024 już u 4 246 osób.
Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach. Jednak można je spotkać też na zielonych terenach miejskich np. w parkach czy skwerach. Zwierzęta te przyciągają szczególnie ciepło, ruch powietrza i zapach potu.
Ukłucia kleszczy mają różne objawy w zależności od układu odpornościowego. Przenoszą bardzo groźne choroby jak np. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Są to choroby zakaźne, które mogą mieć ciężki przebieg, a niekiedy doprowadzić do kalectwa bądź śmierci. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne sprawdzanie ciała w poszukiwaniu obecności kleszczy.
Po powrocie do domu z miejsc, w których mógł nastąpić kontakt z kleszczami, każdorazowo powinno się dokładnie oglądać całe ciało. Pamiętajmy, aby nawet po spacerze psa obejrzeć dokładnie zarówno siebie, jak i pupila. W przypadku wykrycia kleszcza należy usunąć go przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Ważny jest prawidłowy sposób. Kleszcz musi być w całości usunięty, a nie ucięty. Jeżeli ktoś nie potrafi tego wykonać lub ma wątpliwości co do prawidłowości zabiegu, powinien zgłosić się do najbliższego punktu medycznego.
Wybierając się w teren, gdzie grasują kleszcze warto stosować się do kilku zasad. Podstawą jest odpowiedni ubiór. Pełne obuwie, długie spodnie, bluzki z długimi, przylegającymi rękawami zmniejszą ryzyko kontaktu z kleszczami. Dodatkowo na jasnych kolorach ubrań łatwiej będzie dostrzec ewentualną obecność kleszczy. Oprócz tego powinno się stosować produkty odstraszające kleszcze, które nanosi się na skórę lub odzież. Jeżeli mimo to dojdzie do ukłucia, to prawdopodobieństwo choroby zmniejszą szczepienia ochronne.
[ZT]80073[/ZT]
[ZT]80069[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz