Zamknij
REKLAMA

Teraz musimy uważać. Policja ma więcej...

15:14, 08.11.2019 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Policja może więcej

W czwartek (07.11) weszło w życie  rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zachowano w nim większość obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania policji.
Przykładowo – jeden z punktów nowych przepisów mówi: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy.
- Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli na przykład kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej – wyjaśnia podinspektor Ewa Kasińska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Śremie.
Będziemy musieli także uważać, by jako kierowcy bezwzględnie stosować się do poleceń kontrolujących nas policjantów. Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis istnieje w przepisach o ruchu drogowym od dawna, nie był on jednak powszechnie stosowany.
Od 1 stycznia wejdzie w życie kolejna nowelizacja. kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza
to będzie konieczność umożliwienia zajrzenia stróżowi prawa do wnętrza samochodu. 

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

olgaolga

1 0

Hahaha to jest śmiechu warte! Hahaha 05:52, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA