Największy i najbardziej znany Śrem to oczywiście nasz Śrem w województwie wielkopolskim, położony nad Wartą, w powiecie śremskim. To średniej wielkości miasteczko (ponad 30.000 mieszkańców) z bogatą historią, zabytkami i silną tożsamością lokalną. Działa tu wiele zakładów pracy, instytucji kultury, drużyn sportowych, a także... Portal Śremski — miejsce, w którym właśnie czytasz ten artykuł.
Poza Wielkopolską, dwa inne „Śremy” znajdują się na Dolnym Śląsku:
Śrem w powiecie polkowickim, w gminie Gaworzyce — to niewielka wieś (wg Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku liczył 55 mieszkańców), ukryta wśród pól i lasów północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego.
Śrem w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki — również wieś, położona bliżej południowych krańców Dolnego Śląska. Ma charakter rolniczy, z typową zabudową wiejską.
Ciekawostką jest również osada Śrem w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków — również w województwie wielkopolskim, ale znacznie mniejsza i mniej znana. Choć geograficznie bliżej jej do naszego miasta niż dolnośląskim odpowiednikom, pod względem skali nie da się jej porównać z miejskim Śremem. Żeby było jednak ciekawiej, osada położona jest nad... Jeziorem Śremskim.
Nazwy miejscowości w Polsce często pochodzą od dawnych nazw osobowych, topografii lub wydarzeń historycznych. W przypadku „Śremu” możliwe jest, iż pierwotna nazwa wiązała się z czeremchą. Jej genezy upatruje się zresztą w wielu różnych źródłach, co może tłumaczyć, iż podobne nazewnictwo pojawiło się niezależnie od siebie w innych regionach kraju.
Mimo że nazwa „Śrem” występuje na mapie Polski aż czterokrotnie, tylko nasz Śrem jest miastem i stolicą powiatu. To właśnie tutaj bije serce lokalnej społeczności, kwitnie handel, odbywają się festyny, działają media, organizowane są wydarzenia sportowe i kulturalne. Pozostałe Śremy są raczej miejscowościami bardziej spokojnymi — z pewnością ciekawymi i wartymi odwiedzenia, ale zdecydowanie mniej znanymi.
A może znasz jeszcze inny Śrem? Daj znać w komentarzu! 🗺🔍😀
0 0
wersji pochodzenia nazwy jest więcej: czeremcha, olcha czarna, ale także: od praindoeuropejskiego "płynąć" (sreti) lub od "śrzon" bielić się, na co wskazywałyby barwy okolicznych ziem lub roślinnosci (co naprowadza na olchę) nadwarciańskich. Zajmował się tym prof. Miodek w 2010 r.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz