Zamknij

Czy muszę mieć kurs na drona?

14:45, 12.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:45, 12.07.2022

Postępująca technologia doprowadziła do sytuacji, w której tradycyjne aparaty fotograficzne stają się archaizmem. Zapis foto i wideo poszedł na tyle do przodu, że na rynku mamy mnóstwo innych urządzeń, które wiodą prym w ostatnich latach. Szczególnie popularne stały się drony. Sprzęt, który mamy na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu w każdej chwili możemy z niego skorzystać - jednak czy aby na pewno legalnie?

Dron przyjacielem z powietrza

Drony to najczęściej stosunkowo niewielkie urządzenia, które za pomocą sterowania przez użytkownika potrafią wzbić się w powietrze i wykonywać mnóstwo przydatnych czynności. Najczęściej są wykorzystywane do robienia zjawiskowych zdjęć oraz kręcenia filmów. Niemniej jednak urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu innych sytuacjach życia codziennego od monitorowania sytuacji na drodze, poprzez dokonywanie różnorodnych pomiarów, kończąc nawet na ratowaniu ludzkiego życia. Z perspektywy przeciętnego użytkownika część zastosowań jest zupełną abstrakcją, bowiem kupując drona liczymy z reguły na dobrą zabawę, a niejednokrotnie możliwość zarobku. Jeżeli mamy już takie urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę na aspekty prawne, które regulują legalne użytkowanie. 

Warunki, jakie należy spełnić, aby latać

Mając już zakupione urządzenie z pewnością zastanawiamy się i próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy muszę mieć kurs na drona? Otóż jeszcze kilka lat temu sytuacja nie była aż tak skomplikowana, w związku z czym brak większych ograniczeń pozwalał na dość dużą swobodę na tym polu. Obecnie sytuacja uległa nieco zmianie. 

Od początku 2021r. każdy użytkownik drona o wadze powyżej 250g jest zobowiązany do zarejestrowania się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Taką osobę określa się mianem pilota bezzałogowego statku powietrznego, co zobowiązuje ją do przejścia stosunkowo krótkiego kursu on-line oraz zdania testu, dzięki któremu przyznane zostaną odpowiednie uprawnienia. Warto wspomnieć, że takie rozwiązanie jest zupełnie darmowe i nie wymaga obecności w jakimkolwiek urzędzie.

Ważną informacją może być to, że użytkownicy posiadający drona o wadze poniżej 250g, bądź wyposażonego w kamerę muszą spełnić nieco mniej rygorystyczne kryteria. Przed użytkowaniem należy wyłącznie zarejestrować się na wspomnianej stronie. W takim przypadku nie jest konieczne zdawanie testu, niemniej jednak warte poświęcenia dodatkowego czasu i uzyskania uprawnień na przyszłość. 

Sam kurs i test to nie wszystko

Co prawda zdanie testu przyznaje pewne uprawnienia, niemniej jednak należy liczyć się z tym, że nie są one nieograniczone. W podstawowej charakterystyce wyróżniamy 3 kategorie otwarte lotu A1, A2, A3, na które bez problemu możemy zdobyć uprawnienia, jeżeli ukończyliśmy 16 rok życia. Dodatkowe alternatywy, takie jak np. lot poza zasięgiem wzroku tzw. BVLOS, wymagają szkoleń, kursów oraz zdania dodatkowych egzaminów. Po przejściu tej ścieżki użytkownik otrzymuje odpowiednią klasyfikację. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na to, że nawet podstawowy kurs latania dronem będzie bardzo przydatny w momencie kompletnego braku doświadczenia. Test i krótkie teoretyczne szkolenie on-line mogą okazać się niewystarczające do rozpoczęcia przygody z tym bardzo przydatnym urządzeniem. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://ironsky.pl/czy-musze-miec-kurs-na-drona-po-co-mi-szkolenie-na-pilota-drona-z-kategorii-szczegolnej-nsts-01-czyli-vlos-do-4kg-jakie-sa-inne-krajowe-scenariusze-standardowe-nsts/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%