Zamknij
REKLAMA

Pierwsze urodziny koronawirusa w Polsce. Rok temu 1 zakażenie, dzisiaj 1,7 mln

12:28, 04.03.2021 | M.M
Skomentuj
REKLAMA

Rok temu 4 marca 2020 r. wykryty został pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 w Polsce. Tego dnia podczas porannej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Szumowski oznajmił, że u „pacjenta zero” potwierdzono zachorowanie na koronawirusa. Był to 66-letni mieszkaniec województwa lubuskiego, który kilka dni wcześniej wrócił z karnawału w Niemczech. Pacjenta hospitalizowano w szpitalu w Zielonej Górze, a jego bliscy oraz pozostali pasażerowie autokaru skierowani zostali na kwarantannę. Mężczyzna nie przechodził ciężko choroby i całkowicie wyzdrowiał już 17 marca.

Niemal 2 dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia COVID-19 w Polsce, stwierdzono kolejnych 4 chorych. W tym samym tygodniu w życie weszła ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Wprowadzone zostały kontrole na granicach, odwołano większość imprez masowych, zamknięto placówki oświatowe. 

12 marca stwierdzono pierwszą ofiarę śmiertelną koronawirusa w naszym kraju. 57-letnia kobieta była równocześnie pierwszą osobą zakażoną w Wielkopolsce. Na ten czas w Polsce potwierdzono 68 przypadków zachorowań.

Kolejnego dnia premier wprowadził stan zagrożenia epidemicznego, a od 20 marca obowiązywał stan epidemii na terenie całej Polski. Dzień po tym ogłoszeniu po raz pierwszy wykryto wirusa w powiecie śremskim. Liczba zakażonych osób zaczęła szybko rosnąć i pod koniec marca wynosiła już ponad 2000. Ofiar śmiertelnych na ten dzień odnotowano 31.

Mija rok czasu od tych wydarzeń. Jak aktualnie wygląda sytuacja?

Dotychczas na Świecie potwierdzono w sumie ponad 115 mln zakażeń, 65,1 mln ozdrowień i 2,56 mln zgonów. Natomiast w Polsce: 1,74 mln przypadków, 1,44 mln ozdrowień i 44 360 zgonów. 
Na stan 3 marca 2021 r. w Polsce wykryto 15 698 nowych przypadków, przy średniej z ostatnich 7 dni wynoszącej 10 614. 
 

Martyna Makałowska

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%