Zamknij

Trwa policyjna akcja! Na drogach większy ruch i więcej kontroli policji

16:48, 27.01.2023 Yanosik
Skomentuj

Ferie już się rozpoczęły, niektórzy rodzice z dziećmi wyjechali na wyczekiwany odpoczynek, a inni czekają na termin dla swojego województwa. Ten czas jest szczególny dla wszystkich kierowców, bowiem na drogach panuje znacznie większy ruch, niż zwykle. I także w tym roku będzie można spodziewać się większej liczby patroli policji oraz kontroli na płatnych odcinkach dróg. Na szczęście polscy kierowcy mają wsparcie Yanosika, w którym znajdą odpowiedzi na wszystkie swoje potrzeby.

Kiedy ferie zimowe w 2023 roku?

Ferie dla uczniów w roku szkolnym 2022/2023 już się rozpoczęły. Pierwszym terminem jest 16-29 stycznia 2023 r. dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, a drugim 23 stycznia-5 lutego 2023 r. dla województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Na ferie zimowe wciąż czekają jeszcze uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego (30 stycznia – 12 lutego 2023 r.) oraz dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (13-26 lutego 2023 r.).

Jak minęły ferie w ubiegłym roku?

Zeszłoroczne ferie zimowe trwały od 17 stycznia do 27 lutego. W tym czasie policjanci odnotowali 1 719 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 172 osoby, a 1 926 zostało rannych. Zatrzymano również 7 711 nietrzeźwych kierowców.

Tegoroczne ferie dopiero się zaczęły, a w okresie od 16 do 23 stycznia funkcjonariusze policji zdążyli już zatrzymać 1 662 kierujących po spożyciu alkoholu, a także zarejestrować 357 wypadków drogowych, w których rannych zostało 405 osób, a 24 poniosły śmierć.

- Okres ferii zimowych jest intensywny na polskich drogach, na których panuje wzmożony ruch. Również w Yanosiku widzimy większą aktywność kierowców w popularnych obszarach wypoczynkowych w tym czasie, zwykle na południu Polski – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik – To dobry moment, by przypomnieć kierowcom, że wybierając się na odpoczynek w tym czasie, trzeba pamiętać o stosowaniu zasad bezpiecznej jazdy, sprawdzeniu stanu swojej trzeźwości, zwłaszcza gdy brało się udział w imprezie w dniu poprzedzającym wyjazd, a także zachowaniu wzmożonej czujności na trasie – dodaje.

W tym roku będą tłumy na wyjazdach?

Jak podają informacje z Ministerstwa Edukacji i Nauki, w tym roku w zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tysięcy uczniów, z czego na wyjazdach krajowych będzie przebywać 85 680 osób, w półkoloniach weźmie udział 76 861 osób, a na wyjazd zagraniczny zdecydowało się ponad 4 891 osób.

Polscy kierowcy, będący rodzicami, zwykle w tym czasie decydują się na wyjazd na południe Polski. Nic dziwnego, ten region przyciąga rokrocznie wielu rodziców z dziećmi, zapraszając na górskie wycieczki, jazdę na nartach i inne zimowe atrakcje.

Jednym ze sposobów dojechania w polskie góry jest trasa autostradą A4, na odcinku objętym e-TOLL, od Wrocławia do Sośnicy.

- Sprawdziliśmy zeszłoroczne statystyki dotyczące ruchu na płatnym odcinku e-TOLL z Wrocławia do Sośnicy, który stanowi część trasy polskich kierowców w górskie rejony kraju. Zgodnie z naszymi danymi natężenie ruchu na tym odcinku wzrosło w okresie od 10 stycznia do 6 lutego w przedziale od 11 do 16% dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz w przedziale od 8 do 22% w okresie od 14 do 27 lutego, w którym to województwa lubelskie oraz łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie miały ferie zimowe - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Największy wzrost był widoczny w dni weekendowe. Co ciekawe, na odcinku prowadzącym z Sośnicy do Wrocławia zanotowaliśmy największy wzrost w sobotę 12 lutego 2022 roku (+61%) dla kierowców z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, dla których był to przedostatni dzień ferii zimowych. Także i w tym roku zdecydowanie możemy spodziewać się znacznie większego natężenia ruchu samochodowego na trasie od Wrocławia do Sośnicy, i z powrotem, w okresie ferii zimowych - dodaje.

Za brak biletu kara nawet 500 zł

- W aplikacji Yanosik każdy użytkownik ma możliwość kupienia e-biletu autostradowego na przejazdy objęte systemem e-TOLL, a dodatkowo jednym klikiem może kupić bilet powrotny. To bardzo duże udogodnienie dla wszystkich kierowców, którzy mają zaplanowany wyjazd na ferie zimowe w Polsce. Wszystkie procesy odbywają się w aplikacji, a dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wyboru miejsca wjazdu lub wyjazdu na mapie Yanosika – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Jeśli kierowca nie kupi biletu e-TOLL, to może otrzymać karę w wysokości 500 zł, a jeśli zasłoni swoje tablice rejestracyjne, np.: próbując świadomie uniknąć opłacenia przejazdu, wówczas zapłaci dodatkowe 500 zł.

Na odcinkach dróg objętych e-TOLL znajdują się urządzenia oraz systemy, które służą do kontroli prawidłowości uiszczania opłat. Dodatkowym wsparciem są również urządzenia instalowane czasowo w dowolnych miejscach na płatnych odcinkach dróg oraz na pojazdach, które dokonują kontroli mobilnych.

Czy takie kary będą obowiązywać każdego kierowcę, który najzwyczajniej w świecie zapomni o zakupie biletu e-TOLL? Okazuje się, że nie. I również twórcy Yanosika przewidzieli ten możliwy scenariusz.

- E-bilet na przejazdy e-TOLL można kupić z datą wsteczną w szczególnych przypadkach, nie później niż 3 dni od zakończenia danego przejazdu. Można to zrobić w naszej aplikacji, niemniej zachęcam do wcześniejszego kupowania swoich e-biletów autostradowych, zwłaszcza że są one ważne przez 48 godzin od daty zakupu – podpowiada Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Będzie więcej kontroli policji w czasie ferii zimowych!

W okresie ferii zimowych można się spodziewać nie tylko kontroli prawidłowości uiszczania opłat na płatnych odcinkach autostrad, ale również większej liczby funkcjonariuszy policji.

W styczniu i w lutym policja zwyczajowo mobilizuje siły do efektywnego monitorowania sytuacji na drogach w naszym kraju. Będą przeprowadzane znacznie częstsze kontrole. Policjanci będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, a także sposób przewożenia osób oraz bagaży w aucie.

Poddawane będą kontroli również stan trzeźwości kierowcy i stan techniczny pojazdu, zwłaszcza autokarów, które przewożą dzieci na zorganizowany wypoczynek.

Policyjna akcja będzie trwa od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku.

(Yanosik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%