Zamknij

Wybory 2024: Episkopat mówi, czym powinni kierować się wierzący. 5 zasad

07:00, 28.03.2024 Źródło: wydarzenia.interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 07:58, 28.03.2024
Skomentuj Fot. Jarosław Jędrkowiak / Canva Fot. Jarosław Jędrkowiak / Canva

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych zwraca uwagę na znaczenie modlitwy w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych.

W komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski podkreślona została waga dalszych modlitw w intencji Ojczyzny oraz potrzeba podejścia do wyborów samorządowych w sposób odpowiedzialny.

Opublikowana informacja przypomina o istnieniu Vademecum wyborczego katolika, które stanowi zbiór zasad, którymi powinien kierować się człowiek wierzący podczas wyborów samorządowych w 2024 roku.

"Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego" - przekazano.

Pięć najważniejszych zasad

W Vademecum wyborczym katolika wyróżnia się pięć punktów, które zostały opisane szczegółowo. Pierwszy z nich dotyczy uczestnictwa w wyborach, które Episkopat uznaje za obowiązek sumienia katolika, będący dowodem podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.

Kolejne punkty podkreślają znaczenie dobra wspólnego jako sumy wartości pozwalających osiągnąć własną doskonałość, a także konieczność podejmowania odpowiedzialnych decyzji opartych na zasadach ładu moralnego. Rada KEP podkreśla również istnienie wartości nienegocjowalnych, które dotyczą istoty porządku moralnego i nie pozwalają na kompromisy.

Dodatkowo, Episkopat zwraca uwagę na konieczność uznania demokratycznych wyborów, nawet jeśli ich wynik jest sprzeczny z preferencjami głosującego, oraz apeluje o modlitwę za Ojczyznę.

W komunikacie podkreślono również odniesienia do odpowiednich dokumentów, w tym encyklik i orędzi Jana Pawła II, mających znaczenie dla katolickiego podejścia do wyborów.

Pod dokumentem podpisał się bp Marian Florczyk, Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych.

(Źródło: wydarzenia.interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%