Zamknij
REKLAMA

W Śremie mamy wspaniałe Rodzinne Ogrody Działkowe! A oto planowane inwestycje

16.03.2021

W Śremie mamy wspaniałe Rodzinne Ogrody Działkowe! A oto planowane inwestycje

Przedstawiamy kolejne 4 śremskie Rodzinne Ogrody Działkowe. Działkowicze mają szczęście, że należą do tych wspólnot!

 

ROD im. Stanisława Staszica w Śremie – Prezes Henryk Sobczyński

Żyjemy dziś w trudnym okresie pandemii, więc działki są dla nas odskocznią i pozwalają nam o tej całej niemiłej sytuacji zapomnieć. Niestety na razie pogoda nas nie rozpieszcza, ale z pewnością się doczekamy lepszej i będzie można więcej czasu spędzić na swoich działkach siejąc, pielęgnując, oraz przede wszystkim odpoczywając. Nasz ogród istnieje od 1968 i niestety największym problemem w tych czasach dla nas jako działkowców jest teraz ciągle rosnąca cena śmieci, oraz i tutaj apel z mojej strony dla działkowców o odpowiednie segregowanie śmieci, oraz kompostowanie odpowiednich frakcji zielonych.
Z racji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy w imieniu całego zarządu składam wszystkim działkowcom miłych, spokojnych, oraz przede wszystkim zdrowych świąt wielkanocnych.

Planowane inwestycje na 2021 rok:

1)    „Wymiana części ogrodzenia zewnętrznego na długości 800 m na ogrodzenie z siatki powlekanej”
2)    „Kapitalny remont zaplecza gospodarczego przy budynku świetlicy ROD”

 

Szczegółowy opis zadań:
Ad. 1)     Demontaż starej siatki ogrodzeniowej, wymiana starych słupków ogrodzeniowych. Montaż nowej siatki na długości ok. 800 m b.
Ad. 2)     Kapitalny remont dachu, naprawa ścian i podłogi w zapleczu gospodarczym. Adaptacja części pomieszczenia na toalety.
Termin realizacji zadań: czerwiec - wrzesień 2021 r. 
Skalkulowane koszty realizacji zadań: 110 000 zł. 
Źródła finansowania realizacji zadań: środki z opłaty inwestycyjnej działkowców oraz dofinansowanie Burmistrza Śremu.

 

ROD im. Gen. Władysława Sikorskiego w Śremie – Prezes Iwona Fogt

Ogród powstał w 1982 r. jako Pracowniczy Ogród Działkowy dla pracowników kilku zakładów pracy, które objęły to zadanie patronatem. Ogród ma powierzchnię 3,81 ha i pierwotnie wytyczono 105 działek. W 2017 r. na terenie nieużytków w obrębie Ogrodu porośniętych drzewami i krzakami wytyczyliśmy 10 kolejnych działek, a teren wspólnie z nowymi użytkownikami został oczyszczony. Zatem aktualnie mamy 115 działek.
Od momentu powstania Ogrodu, przy zaangażowaniu wielu działkowców, wykonano ogrodzenie ogrodu, doprowadzono prąd oraz wodę do podlewania i pitną. Realizacja tych zadań polegała na udziale finansowym działkowców oraz ich pracach społecznych.
Dzięki wspólnym działaniom zajęliśmy w 2019 r. II miejsce w konkursie Najładniejszy Ogród w Województwie. Zadania na rzecz Ogrodu realizujemy z własnych środków oraz środków uzyskanych z dofinansowania przez Urząd Miejski a w 2020 r. również przez Urząd Marszałkowski. Dzięki tym środkom w br. rozpoczęliśmy zadanie pod nazwą „Modernizacja sieci wodociągowej” i wykonaliśmy I etap zadania. Zarząd będzie podejmował kolejne działania, aby zadanie mogło być kontynuowane. Z przykrością muszę przyznać ze coraz mniej działkowców włącza się do prac na rzecz Ogrodu, a przecież działki to miejsce wypoczynku, ale często też źródło pozyskania warzyw i owoców.
Pobyt na działce to aktualnie z powodu pandemii, dla wielu osób jest jedyną alternatywą bezpiecznego wypoczynku. Teraz zaczynamy wiosenne prace na naszych działkach i życzę działkowcom, aby koronawirus omijał zarówno ich jak i ich rodziny.

Planowana inwestycja na rok 2021:
„Modernizacja sieci wody pitnej II Etap”

Szczegółowy opis zadania:
Ułożenie nowej sieci wodociągowej i rozprowadzenie do działek
Termin realizacji zadania: kwiecień - październik 2021 r. 
Skalkulowane koszty realizacji zadania: 35 000 zł. 
Źródła finansowania realizacji zadania: środki z opłaty inwestycyjnej działkowców oraz dofinansowanie Burmistrza Śremu.

 

ROD im. Gawrońskiego w Śremie – Prezes Robert Klimaszewski

Najważniejszą sprawą jest teraz przezwyciężenie pandemii. Co prawda, dzięki dobrodziejstwu posiadania działki możemy przebywać na świeżym powietrzu bez maseczek. Jest to pewna odskocznia od ciągłego siedzenia w domach. Jednak z uwagi na zaistniałe okoliczności występują problemy z komunikacją zarządu z działkowcami. W ubiegłym roku ze względu na pandemię Covid-19 nie przeprowadziliśmy walnego zebrania. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się je zorganizować i wspólnie zadecydować o istotnych kwestiach i przyszłych inwestycjach w ROD im. St. Gawrońskiego. W tej chwili działkowcy już spędzają czas na własnych działkach, przycinają drzewa, winorośle i przeprowadzają porządki. Powoli szykują działki pod przyszły sezon 2021.
Wszystkim Działkowcom Chciałbym życzyć z tego miejsca przede wszystkim dużo zdrowia, a także satysfakcji z pracy włożonej w zagospodarowanie własnych działek. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli bez ograniczeń korzystać z działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

 

Planowane inwestycje na rok 2021:
1)    „Zakup i montaż nowych tablic ogłoszeniowych”
2)    „Utwardzenie podłoża pod miejsce ustawienia pojemników na odpady”


Szczegółowy opis zadań:
Ad. 1   Zakup 3 gablot ogłoszeniowych i zamontowanie ich na terenie ROD.
Ad. 2   Wyrównanie podłoża, ułożenie kostki brukowej. Uporządkowanie terenu.
Termin realizacji zadań: maj – grudzień 2021 r. 
Skalkulowane koszty realizacji zadań: 15 000 zł 
Źródła finansowania realizacji zadań: środki własne ROD, środki z opłaty inwestycyjnej działkowców oraz dofinansowanie Burmistrza Śremu.

 

ROD HELENKI – Prezes Marek Tomczak

35 lat temu na terenie wojskowym powstał Ogród Działkowy im. HELENKI. Na terenie ogrodu znajduje się 71 działek, które są doskonałym miejscem odpoczynku w dobie kryzysu covidowego, szczególnie dla seniorów. Wielkimi krokami zbliża się wiosna i w ogrodzie trwają intensywne prace porządkowe po okresie zimowym. Do pracy przystąpili i starsi i młodzi.

Planowane inwestycje na rok 2021:
1)    „Kompleksowy remont hydroforni”
2)    „Częściowa wymiana ogrodzenia zewnętrznego ogrodu z wymianą bramy głównej wraz z furtką” 


Szczegółowy opis zadań:
Ad. 1)    Wykonanie remontu budynku hydroforni oraz jej wyposażenia (zbiorników).
Ad. 2)     Demontaż starego ogrodzenia z siatki stalowej wymiana zniszczonych słupków ogrodzeniowych. Montaż nowych słupków oraz założenie nowej siatki, wymiana bramy głównej wraz z furtką.
Termin realizacji zadań: kwiecień - październik 2021 r. 
Skalkulowane koszty realizacji zadań: 15 000 zł. 
Źródła finansowania realizacji zadań: środki własne ROD, środki z opłaty inwestycyjnej działkowców oraz dofinansowanie Burmistrza Śremu.
 

Martyna Makałowska


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz