Zamknij
REKLAMA

Fantastyczne Rodzinne Ogrody Działkowe w Śremie i okolicach

18.03.2021

Fantastyczne Rodzinne Ogrody Działkowe w Śremie i okolicach

Nie ma to jak własny ogródek. Można w nim uprawiać owoce i warzywa, pielęgnować kwiaty i drzewa, organizować grille oraz wypoczywać. Czego więcej do szczęścia potrzeba? 

Przedstawiamy kolejne ze świetnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych w naszych okolicach!

 

ROD im. Mikołaja Kopernika w Śremie – Prezes Andrzej Mroziński

Rodzinny Ogród Działkowy im. M. Kopernika w Śremie został założony w 1973 roku. Ogród zrzesza 405 działkowców gospodarujących na 255 działkach. Powierzchnia ogólna ogrodu wynosi 7,4 ha, powierzchnia użytkowa 6,40 ha. Ogród położony jest nad Jeziorem Grzymysławskim, co jest szczególnie atrakcyjne.
Użytkownikami działek są kolejne pokolenia jego założycieli. Ogród posiada Dom Działkowca, w którym znajdują się świetlica, zaplecze socjalne, biuro zarządu oraz warsztat dla majsterkowiczów. Z Domu Działkowca korzystają nie tylko działkowcy, ale także organizacje społeczne ze Śremu.
Infrastruktura Ogrodu jest kompleksowa, zapewniająca wszystkie niezbędne media do jego funkcjonowania.

Planowana inwestycja na 2021 rok:
„Modernizacja sieci wodociągowej w ogrodzie” 

Szczegółowy opis zadania:
Wymiana instalacji z rur stalowych na rury z tworzywa sztucznego
Termin realizacji zadania: do 30 listopada 2021 r. 
Skalkulowane koszty realizacji zadania: 250 000 zł 
Źródła finansowania realizacji zadania: środki własne ROD, środki z opłaty inwestycyjnej działkowców oraz dofinansowanie Burmistrza Śremu.
 

ROD „Nad Wartą” w Śremie - Prezes Zbigniew Czeryba

Już niedługo rozpocznie się sezon działkowy. Nasi działkowcy intensywnie się do niego przygotowują. Na działkach trwają prace przygotowawcze, pielęgnacyjne polegające na przygotowaniu działek pod zasiewy. Nieliczni rozpoczęli porządki wiosenne w altanach. Niektórzy spieszą się wykorzystując sprzyjające warunki i remontują altany. Dni są coraz dłuższe, śpiew ptaków zwiastuje nadejście wiosny, przyroda budzi się powoli do życia.
Zarząd ROD planuje przedsięwzięcia na 2021 r. Będą one utrudnione w realizacji w związku z panującą pandemią, ale chcemy zakończyć inwestycje rozpoczęte w 2020 r., tj. doprowadzić wodę do świetlicy ROD z wykonaniem węzła sanitarnego, niezbędne prace remontowo-konserwacyjne sieci wodociągowej i elektrycznej, aby naszym działkowcom spokojnie odpoczywało się w zaciszu swoich działek.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich działkowców i życzę im zdrowia, spokojnego wypoczynku na działkach, miłych wrażeń i proszę o zachowanie bezpieczeństwa podczas przebywania na działkach, ponieważ obostrzenia epidemiologiczne nie zwalniają nas z tego obowiązku na ogrodzie.

Planowana inwestycja na 2021 rok:
„Remont ogrodowej sieci wodociągowej ROD”

Szczegółowy opis zadania: wymiana zużytych elementów sieci wodnej
Termin realizacji zadania: maj - wrzesień 2021 r. 
Skalkulowane koszty realizacji zadania: 15 000 zł. 
Źródła finansowania realizacji zadania: środki własne ROD, środki z opłaty inwestycyjnej działkowców oraz dofinansowanie Burmistrza Śremu.
 

ROD im. Chudoby w Śremie – Prezes Krystian Goluch

Działkowicze na swoich działkach zajmują się wieloma sprawami, od usprawniania elementów infrastruktury na działce, tj. Altanki, podwyższone grządki, tunele i szklarnie, które przez okres zimowy nie były używane i wykorzystywane czy też rozpoczęciem uprawy roślin. Zajmują się też renowacją swoich mebli ogrodowych.
Na pewno rozpoczynamy sezon od wiosennych porządków. Zagrabieniu liści opadłych na jesieni. Marzec i kwiecień to okres przygotowawczy do sezonu, to wtedy siejemy warzywa i spulchniamy glebę i planujemy gdzie i co będzie posadzone. To też ostatni czas na prześwietleniu drzew i krzewów. Warto też skosić trawniki użyć wertykulatora i aeratora, by pobudzić trawy do wzrostu. Trzeba też pamiętać o nawożeniu, korzystając z ekologicznych nawozów lub chemicznych środków.
To okres zakupu nowych roślin: krzewów, kwiatów i drzew, oraz ich posadzeniu na swojej działce.

Planowana inwestycja na 2021 rok:
Kontynuacja: "Usprawnienie sieci energetycznej, tj. przebudowa starych nieużywanych już przepompowni wody na rozdzielnie energetyczne, wymiana skrzynek energetycznych oraz wymiana kabli energetycznych"

 

ROD im. Kosynierów w Książu Wielkopolskim - Prezes Maciej Kuderczak

Słoneczna aura, dodatnie temperatury, które ostatnio nas rozpieszczają to świetna okazja, aby wybrać się na spacer po zielonych terenach. Do ogródków działkowych zawitała wiosna powoli, więc aczkolwiek z radością rozpoczynamy sezon w naszych Rodzinnych Ogrodach Działkowych im. Kosynierów w Książu Wlkp. Działkowcy mają pełne ręce roboty, po zimowym zastoju trzeba uporządkować trawniki, gałązki itp. Podczas realizacji działań porządkowych rozpocznijmy akcję segregacji. Koszty wywozy i składowania śmieci są wysokie, jednak sytuacja jest do opanowania przy naszej wspólnej mobilizacji. Działki ogrodowe zawsze cieszą oko. Trzeba o nie dbać szczególnie po przerwie zimowej. Z wielką satysfakcją i radością pragnę Państwu podziękować za tę owocną i ciężką pracę, ale także przekazać najserdeczniejsze życzenia – samych słonecznych dni i satysfakcji z obfitych plonów! Życzę również miłego wypoczynku w swoich ogrodach i samych przyjemnych i radosnych chwil w życiu osobistym.

 

 

 

ROD „Pod Lasem” w Chrząstowie – Prezes Władysław Skrzypczak

Ze względu na pandemię zapowiada się „trudna wiosna”. Odbyliśmy już pierwsze w tym roku spotkanie zarządu, podczas którego ustaliliśmy plan pracy. Jednak w tej sytuacji nie ma możliwości organizacji normalnych walnych zebrań. Musimy bazować na ostatnich ustalonych działaniach i zasadach. Trudno powiedzieć, co uda się zrealizować w tym roku. Mimo wszystko, jak co roku, pobyt na działce zaczynamy od cięcia gałęzi, obcinania drzew i innych prac porządkowych. Sezon u nas, przy takiej pogodzie trwa praktycznie cały rok. Wielu działkowiczów przyjeżdża z Poznania, Swarzędza, Lubonia i wielu innych miejscowości. Wszyscy korzystają niemal z każdej okazji, aby wypocząć na działce.
W naszym Ogrodzie mamy problem z segregacją odpadów. Dlatego apeluję do działkowiczów, żeby zwrócili uwagę na ten fakt i dbali o naszą wspólnotę.

 

 

 

 

 

Martyna Makałowska


komentarz (2)

alaala

0 0

Ciekawie kiedy w Chrząstowie podłączą działki do sieci wodociągowej 12:06, 19.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

franekfranek

0 0

Może w Chrząstowie wzięliby się za drogi dojazdowe.Przecież to masakra!!!!! 13:39, 19.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz