Zamknij

Nadciśnienie – jak kontrolować ciśnienie krwi w codziennym życiu?

14:50, 22.11.2023 . Aktualizacja: 15:31, 22.11.2023
Skomentuj

Podstawowym elementem profilaktyki nadciśnienia jest regularne kontrolowanie ciśnienia w warunkach domowych oraz reagowanie na wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie. Jak prawidłowo kontrolować ciśnienie krwi w domu i kiedy zgłosić się do lekarza z obserwowanymi nieprawidłowościami? Jak leczy się nadciśnienie? Sprawdzamy!

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie objawy mogą na nie wskazywać?

Nadciśnienie tętnicze jest poważną chorobą przewlekłą, która dotyczy szerokiego grona pacjentów w różnym wieku. Choroba jest bardzo powszechna i może przebiegać całkowicie bezobjawowo, siejąc spustoszenie w organizmie i przyczyniając się do wystąpienia groźnych chorób. Najczęściej pacjent nie jest świadomy tego, że ma nadciśnienie tętnicze, gdyż nie odczuwa jego niepokojących symptomów. Brak objawów nie oznacza jednak, że choroba nie postępuje – nie oznacza również, że nie wpływa negatywnie na zdrowie. Ze względu na to, że choroba bardzo często przebiega bezobjawowo, zaleca się regularne sprawdzanie swojego ciśnienia tętniczego przy pomocy pomiarów, które można wykonać u lekarza, w wielu aptekach oraz w warunkach domowych. Jednocześnie warto reagować na takie dolegliwości jak osłabienie, bóle w tylnej części głowy, złe samopoczucie, krwawienia z nosa, uczucie kołatania serca, szumy uszne i zawroty głowy – u niektórych osób objawy te pojawiają się przy wysokim ciśnieniu.

Do nadciśnienia może przyczyniać się styl życia, w tym niezdrowa dieta, życie w stresie, brak ruchu, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Rozwojowi nadciśnienia sprzyja też nadwaga i otyłość. Można mieć również predyspozycje do nadciśnienia, poza tym mogą przyczyniać się do niego też pewne choroby oraz niektóre z przyjmowanych leków. Zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić między innymi do uszkodzenia ścian naczyń oraz przedostawania się krwi do tkanek – dlatego nie należy go lekceważyć.

Jak kontrolować ciśnienie krwi na co dzień?

Każda osoba dorosła powinna regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Do kontrolowania ciśnienia w warunkach domowych można wykorzystać dobrej jakości ciśnieniomierz. Oczywiście, aby wyniki były prawidłowe, należy właściwie mierzyć ciśnienie. Pomiar powinien być wykonywany w pozycji siedzącej, minimum po pięciominutowym odpoczynku. Nie zaleca się mierzenia ciśnienia w dużym stresie czy pod wpływem bólu, gdyż wynik może być wówczas mocno podwyższony. Osoby zdrowe, które nie mają problemów z ciśnieniem, powinny badać się systematycznie, jednak nie muszą robić tego codziennie. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pacjent choruje przewlekle, jest obciążony genetycznie ryzykiem nadciśnienia lub uzyskuje wyniki pomiarów, które odbiegają od normy – w takim przypadku zaleca się częstsze kontrolowanie ciśnienia krwi, a najlepiej prowadzenie dzienniczka pomiarów. Osoby chore na nadciśnienie powinny wykonywać pomiary w warunkach domowych dwa razy dziennie (rano i wieczorem), chyba że lekarz zaleci inaczej.

Nieprawidłowe ciśnienie krwi – kiedy do lekarza? Leczenie nadciśnienia

Prawidłowe ciśnienie tętnicze dla osoby dorosłej to nie więcej niż 120/80 mmHg. Jeśli pacjent ma ciśnienie mieszczące się w tych granicach, nie zmaga się z nadciśnieniem, ale oczywiście powinien regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest u pacjentów, którzy mają zmierzoną wartość ciśnienia 140/90 mmHg lub wyższą. Jeśli wyniki pomiarów odbiegają od normy, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Oczywiście nie chodzi o jednorazowy incydent wyższego ciśnienia – jeśli jednak wyniki pomiarów będą się powtarzać, należy udać się do lekarza. Nadciśnienie, jak wcześniej wspomniano, jest schorzeniem przewlekłym, które leczy się całe życie. Leczenie obejmuje zmianę stylu życia oraz przyjmowanie leków obniżających ciśnienie przepisanych przez lekarza. Dodatkowo konieczne może okazać się leczenie schorzeń przyczyniających się do nadciśnienia.

Źródło treści: TenDoktor.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%