Wyjątkowy obiekt jest już zamontowany. W miniony weekend odbyło się jego uroczyste odsłonięcie. Od tego momentu w Wolicy Śniatyckiej można w pełni podziwiać Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Jego część została wykonana w odlewni pod Śremem.
W Wolicy Śniatyckiej pod Komarowem (woj. lubelskie, pow. zamojski) na polach ostatniej bitwy kawaleryjskiej z 1920 roku pojawił się imponujący obiekt. Jest nim Pomnik Kawalerii i Artylerii Konnej. Jego częścią są 3 sylwetki ułanów, które przyjechały wprost z Odlewni w Szymanowie. Rzeźby zostały wykonane w Garstka Studio Odlewnia Artystyczna.
Monument upamiętnia wielką zwycięską dla Polski bitwę pod Komarowem z 1920 roku, której pamięć czcili od lat osiemdziesiątych XX w. mieszkańcy Komarowa, regionu podczas uroczystości organizowanych przez ŚZŻAK O/Z, NSZZ „Solidarność” RI. Faktem jest, że z chwilą powstania Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem", pojawienia się na komarowskich polach oddziałów Kawalerii Ochotniczej nabrały one wyjątkowego charakteru. Wieloletnia współpraca Stowarzyszeń przyniosła pozytywny efekt w postaci rozbudowy, zdynamizowania uroczystości organizowanych dla przypomnienia wielkiego zwycięstwa naszych Przodków.
W niedzielę 28 sierpnia w Wolicy Śniatyckiej w 102. Rocznicę Bitwy pod Komarowem – Święto Kawalerii Polskiej, odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, Kościoła, Wojska Polskiego, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Zamojszczyzny, a także innych regionów.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową koncelebrowaną przez Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolitę Lwowskiego, Biskupa Polowego WP Wiesława Lechowicza, Kapelana 9 Pułku Ułanów Małopolskich, Proboszcza Parafii MB Królowej Polski w Zwierzyńcu Ks. Błażeja Górskiego.
Pomnik mierzy 19,5 m wysokości i składa się z dwóch elementów: zwieńczona skrzydłami betonowa forma z odznakami wszystkich pułków kawalerii oraz 3 sylwetki szarżujących kawalerzystów odlane z brązu w skali 1:1,5 ustawione pomiędzy skrzydłami.
Budowa Pomnika jest spełnieniem testamentu kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w 1936 roku utworzyli komitet budowy, lecz niestety II Wojna Światowa, a następnie komunistyczny reżim przerwały te plany. Bitwa pod Komarowem została uznana za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej. Z panteonu tych zwycięstw tylko Grunwald i Komarów leżą w obecnych granicach naszej Rzeczypospolitej. Monument postawiony na polach największego kawaleryjskiego boju XX wieku jest symbolem zwycięstwa. Pomnik nawiązuje do przedwojennej koncepcji z 1936 roku i jest jedynym pomnikiem w Polsce dedykowanym kawalerii i artylerii konnej.
Koncepcję monumentu nieodpłatnie opracowali mgr sztuki Konrad Głuchowski oraz architekt Tomasz Dudek – Prezes Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem". Projekt techniczny wykonała pracownia inżyniera Jana Dworzyckiego. Teren pod budowę monumentu przekazał nieodpłatnie Tomasz Dudek. Prace rzeźbiarskie rozpoczęte zostały w 2019 roku przez rzeźbiarzy Artura Wochniaka, twórcę m.in. Brunszwickiej Kwadrygi (Braunschweiger Quadriga) z dachu Braunschweiger Schloss oraz Tomasza Radziewicza. Inwestycja została wykonana przez P.W. "Budmat" s.j. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz w 2021 roku. Rzeźby odlano w Odlewni Artystycznej Garstka Studio Piotr Garstka, Andrzej Garstka w Śremie.
Budowa pomnika kosztowała ponad 4 mln zł. Środki w większości pochodzą ze zbiórek społecznych. Budowa otrzymała też dofinansowanie ze środków budżetu państwa oraz konkursów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonanie płyt ze znakami pułków sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
Więcej: https://zyciezamoscia.pl/reportaze/uroczystosci-odsloniecia-pomnika-chwaly-kawalerii-i-artylerii-konnej-w-wolicy-sniatyckiej/
Dobra robota10:33, 30.08.2022
2 0
Piękny ten pomnik...