Zamknij

Śremski licealista Jakub Morawiecnajlepszy w Polsce

04:57, 14.11.2019 J.K Aktualizacja: 17:33, 14.11.2019
Skomentuj

Jakub Morawiec uczeń klasy trzeciej z rozszerzoną historią w śremskim ogólniaku wywalczył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie w Białymstoku.

W finale Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej zwyciężył w kategorii szkół ponadpodstawowych. Zawody odbyły się 4 listopada w przepięknym budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Do szerokiego finału zakwalifikowano najlepszych zawodników z każdego województwa (pozostałe kategorie to szkoły podstawowe i open) ) Z około 150 uczestników zawodów finałowych do ścisłego finału wchodziła pierwsza szóstka z każdej kategorii. Po teście pisemnym Jakub zajmował drugie miejsce. W finale był bezkonkurencyjny. Wygrał stosunkiem punktów 21 do 16 z innym reprezentantem Wielkopolski, uczniem z Ostrowa Wielkopolskiego. Tym samym również w kategorii drużyn wojewódzkich, Wielkopolanie zwyciężyli.

Pytania dotyczyły życiorysów, osiągnięć, wyglądu polskich olimpijczyków oraz wiedzy na temat konkurencji olimpijskich. Konkursowym zmaganiom kibicowali byli sportowcy m.in. Wojciech Fortuna, złoto w 1972 r. w Saporro, czy Mieczysław Nowicki, brąz w 1976 r. w Montrealu.

Organizatorem piątego już finału Konkursu była Podlaska Rada Olimpijska Polskiego Komitetu Olimpijskiego wraz z Podlaskim Kuratorium Oświaty. Zwycięzcy oprócz satysfakcji i pucharu otrzymali cenne nagrody rzeczowe.