Zamknij

Śrem. Na telefon alarmowy zadzwoniła osoba, która wróciła z Włoch. Chodzi o koronowirusa

20:50, 26.02.2020 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

Nie popadać w panikę!
Według procedur Ministerstwa Zdrowia każdy mieszkaniec Polski, kiedy zacznie niepokoić się tym czy przypadkiem nie dopadł go wirus o fachowej nazwie: koronawirus SARS-CoV-2, powinien szukając pomocy i najpierw skontaktować się ze swoim macierzystym Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym. 


Jak to wygląda w praktyce? – pytamy Urszulę Sitnicką, która pełni tę funkcję w Śremie. 
- Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie w godz. od 7.00 do 15.00 należy dzwonić pod numer: 61 28 35 475, a po godzinie 15.00 na numer alarmowy Stacji: 502 483 830. Dzwonić powinny osoby, które wróciły z Chin, Północnych Włoch, Korei Południowej oraz innych rejonów gdzie występują zakażenia/zachorowania z powodu koronawirusa, a także zaobserwowały u siebie niepokojące objawy. 


O jakich objawach mówimy?
Chodzi o wysoka gorączkę (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. 


Czy był już jakiś telefon? 
Tak na telefon alarmowy zadzwoniła osoba, która wróciła z Włoch z zapytaniem gdzie może wykonać badania. Z uzyskanych informacji wynikało, że brak jest objawów, wskazujących na wystąpienie choroby, które wyżej wymieniliśmy.   Poinformowaliśmy tę osobę, że jeżeli zauważy u siebie objawy sugerujące zakażenie i podejrzewa, że mogła mieć kontakt z osobą zakażoną wirusem ( wróciła z rejonu, w którym są potwierdzone przypadki zachorowania) powinna niezwłocznie  zgłosić się do szpitala zakaźnego. Najbliższy znajduje się w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej 3. 


Co by było, gdyby zgłaszający był w ciężkim stanie i sam nie mógł się tam udać oraz nie mógłby liczyć na pomoc bliskich?
Wówczas Inspektor Sanitarny informujemy służby ratunkowe o tym fakcie i pacjent zostałby przewieziony transportem sanitarnym – karetką pogotowia. 


Co by pani radziła wszystkim tym, którzy niepokoją się tym nowym wirusem zagrażającym wszystkim ludziom na świecie 
Radziłabym nie poddawać się skrajnym emocjom. Chcąc uniknąć paniki należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego, gdzie na bieżąco są aktualizowane informacje o sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa w  Europie i świecie. Można porozmawiać z pracownikiem Inspekcji Sanitarnej, który postara się udzielić informacji niezbędnych do tzw. samokontroli i oceny stanu swojego zdrowia.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

ZibiZibi

4 0

No..zaczyna się! 21:41, 26.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PelagiaPelagia

7 1

Jednym słowem: radźcie sobie sami............? 22:58, 26.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalsremski.pl | Prawa zastrzeżone