Zamknij

Ważna zmiana dla pacjentów. Kolejki do lekarzy specjalistów będą przez to krótsze?

07:28, 08.01.2021 J.K Aktualizacja: 07:28, 08.01.2021
Skomentuj

Od 8 stycznia ważna zmiana dla pacjentów. Lekarze z przychodni i poradni finansowanych przez NFZ obowiązkowo będą musieli wystawiać pacjentom e-skierowania. Do zapisu na wizytę w poradni specjalistycznej wystarczą jedynie podane przez telefon: czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Takie rozwiązanie ma pomóc skrócić kolejki do lekarzy specjalistów.

Pacjenci od 8 stycznia 2021 roku będą otrzymywać skierowania na leczenie w formie elektronicznej. - To duże ułatwienie, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy większość wizyt odbywa się w formie teleporad - informuje Mikołaj Woźniak z Zespołu Komunikacji Społecznej NFZ w Poznaniu.

Wystawia się je podobnie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo. Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta, otrzyma 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem. W przeciwnym wypadku otrzyma wydruk informacyjny. - Z e-skierowaniem o wiele prostsze stanie się zapisanie na zlecone świadczenie medyczne. Wystarczy zadzwonić do poradni podając numer PESEL oraz kod skierowania. Nie trzeba już osobiście zjawiać się w placówce. Tym bardziej, że znika obowiązek dostarczenia papierowego druku w ciągu 14 dni od rejestracji - zaznacza Mikołaj Woźniak z Zespołu Komunikacji Społecznej NFZ w Poznaniu

Do specjalisty każdy pacjent umówić może się telefonicznie lub w rejestracji podając kod i numer PESEL lub pokazując wydruk informacyjny, z którego placówki posiadające czytniki mogą zeskanować kod kreskowy. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej. Lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do Internetu.

Według danych Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 roku lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, a między 1 a 13 listopada 2020 roku w dzień roboczy średnio 32 tys.

 

za:gostyn24.pl

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%