Zamknij
REKLAMA

Gliński: Jerzy Połomski posiadał niezwykłą zdolność zjednywania publiczności

22.01, 23.11.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Połomskiego rozpoczęły się przed południem mszą św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Stamtąd kondukt żałobny przejedzie na Cmentarz Powązkowski, gdzie nastąpi odprowadzenie artysty do grobu rodzinnego w Alei Zasłużonych.

Jerzy Połomski posiadał niezwykłą zdolność zjednywania publiczności w zachwycie i uznaniu dla swoich piosenek - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym w środę w Warszawie podczas uroczystości pogrzebowych piosenkarza.

Podczas uroczystości list ministra kultury i dziedzictwa narodowego odczytała wiceszefowa resortu Wanda Zwinogrodzka. Gliński podkreślił w nim, że "żegnamy dziś nie tylko ikonę polskiej muzyki estradowej, wybitnego piosenkarza oraz aktora, ale też osobowość wielkiego formatu". "Jerzy Połomski posiadał niezwykłą zdolność zjednywania publiczności w zachwycie i uznaniu dla swoich piosenek. Obdarzony wielkim talentem, sceniczną charyzmą i pięknym, barytonowym głosem, podziwiany był nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Utwory takie jak +Daj+, +Bo z dziewczynami+, +Moja miła, moja cicha+, +Nie zapomnisz nigdy+ i wiele innych śpiewają już kolejne pokolenia" - napisał.

Wicepremier przypomniał, że artysta "z sukcesami występował na największych festiwalach w kraju oraz w Europie, Australii, na Kubie, a także w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, gdzie wielokrotnie śpiewał w centrach polskiej kultury, przyjmowany z entuzjazmem przez Polonię". "Był laureatem wielu nagród i wyróżnień - aż trzykrotnie został uhonorowany przez mieszkańców Chicago tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej. Potwierdzeniem tych doniosłych dokonań było uhonorowanie artysty Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze +Gloria Artis+" - dodał.

Według Glińskiego, Jerzy Połomski "pozostawił po sobie nie tylko bezcenny dorobek, który kształtował muzyczną wrażliwość, przynosił radość, a niejednokrotnie także ukojenie kilku generacjom Polaków". "Pozostawił nam również świadomość, jak ważne jest pielęgnowanie zaniedbywanych dziś niekiedy cnót, takich jak skromność, szacunek i życzliwość. Jego obecność w polskiej kulturze to wyjątkowy dar, który na zawsze pozostanie we wdzięcznej pamięci ogromnych rzesz melomanów i dla wielu stanowić będzie źródło nieustającej inspiracji" - podsumował. (PAP)

autorki: Daria Porycka, Olga Łozińska

dap/ oloz/ dki/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%