Zamknij

Plany operacyjne na czas wojny - projekt rozporządzenia ws. trybu opracowania w samorządach

22:00, 20.02.2024
Skomentuj PAP PAP

Podstawę prawną do wydania rozporządzenia w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa realizowanych przez organy administracji rządowej, organy samorządu terytorialnego i przedsiębiorców stanowi art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o obronie Ojczyzny.

Projektowane rozporządzenie określić ma sposób opracowania i tryb procedowania następujących dokumentów planistycznych oraz sprawozdawczych w ramach planowania obronnego państwa:

  • planów operacyjnych,
  • programów pozamilitarnych przygotowań obronnych (PPPO),
  • Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP,
  • Planu zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych realizowanych przez przedsiębiorców (Plan),
  • Oceny realizacji programu rozwoju Sił Zbrojnych RP,
  • Oceny pozamilitarnych przygotowań obronnych RP,
  • Raportu o stanie obronności RP,
  • Narodowego Kwestionariusza Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych (NKPPO).

W projekcie określono zakres i sposób prowadzenia przez organy administracji rządowej, samorządu terytorialnego i przedsiębiorców planowania i realizacji zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa. Określono podmioty zobowiązane do planowania operacyjnego oraz programowania obronnego.

W stosunku do dotychczasowej regulacji, wprowadzono - jak czytamy w ocenie skutków regulacji - następujące zmiany:

  • w miejsce „innych wykonawców realizujących zadania na rzecz Sił Zbrojnych” wprowadzono przedsiębiorców jako podmioty wykonujące zadania w ramach przygotowań obronnych,
  • obowiązek zasięgnięcia opinii Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego przy sporządzaniu Planu Reagowania Obronnego RP, planów operacyjnych funkcjonowania działów administracji rządowej, planów operacyjnych funkcjonowania urzędów obsługujących centralne organy administracji rządowej i jednostek organizacyjnych podległych Prezesowi Rady Ministrów lub przez niego nadzorowanych oraz planów operacyjnych funkcjonowania województw,
  • wskazano sposób finansowania sporządzania planów operacyjnych funkcjonowania w ramach środków własnych.

Proponuje się, aby wydatki w zakresie planowania obronnego były finansowane z budżetu państwa oraz planowane w części budżetowej organu sporządzającego, w ramach zaplanowanych na dany rok wydatków budżetowych, przy czym przedsięwzięcia realizowane przez organy niebędące dysponentami części budżetowych, planuje się w części budżetowej organu sprawującego nadzór nad organem sporządzającym.

Rozporządzenie podkreśla niejawny tryb procesu planistycznego. 

"Rozwiązanie to jest warunkiem niezbędnym ze względu na wrażliwość przekazywanych treści zadań operacyjnych na wszystkich szczeblach administracji i u przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem przekazywanych wypisów dla wykonawców najniższego szczebla tj. gmin i przedsiębiorców na których zostały nałożone zadnia. Umieszczenie takiego zapisu ma na celu uniknięcie przesłanek niezasadnego obniżania klauzuli procesu planistycznego. Propozycja ta wynika z wniosków wynikających z przeprowadzonych kontroli kompleksowych, a także czynności prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W odniesieniu do samorządów istotne jest też rozwiązanie polegające na kaskadowości przekazywania wypisów mające na celu uwzględnienie w tym procesie powiatów, które na podstawie otrzymanego wypisu od organu nadrzędnego tj. wojewody, opracowują własny plan operacyjny funkcjonowania, a następnie wykonany wypis z tego planu przekazują do wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). 

Powyższe wynika m.in. z zakresu działania i zadań powiatu, który wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie obronności (art. 4. ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym). 

Ponadto wprowadzono ograniczenie zakresu planu operacyjnego funkcjonowania wykonywanego przez wójtów i przedsiębiorców uczestniczących w procesie planowania, polegające na zawarciu tylko niezbędnych informacji mających wpływ na realne i prawidłowe wykonanie nałożonych zadań.

Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

js/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%