Zamknij

Na mapie Polski będą dwie nowe gminy - rząd przyjął rozporządzenie

15:00, 02.10.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

Rada Ministrów przyjęła dwa rozporządzenia przygotowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: w sprawie utworzenia gminy Szczawa oraz w sprawie utworzenia gminy Grabówka. Obie gminy mają powstać 1 stycznia 2025 roku.

Gmina Szczawa znajdować się będzie w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. Będzie liczyć 1830 mieszkańców i zostanie wyodrębniona z gminy Kamienica.

"Decyzja rządu o powstaniu nowej gminy związana jest z przede wszystkim z wieloletnimi dążeniami lokalnej społeczności (mieszkańców Szczawy) do utworzenia własnej jednostki administracyjnej. Idea utworzenia gminy jest także ścisłe powiązana z planem uzyskania przez Szczawę statusu uzdrowiska, co pozwoli na pełne wykorzystanie znajdujących się tam zasobów przyrodniczych, w tym udokumentowanych zasobów wód leczniczych" - podała Kancelaria Premiera w komunikacie.

Gmina Grabówka znajdować się będzie w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, a wyodrębniona zostanie z gminy Supraśl. Będzie liczyła 10 047 mieszkańców; jej siedzibą będzie miejscowość Zaścianki.

Jak podkreśliła KPRM, decyzja Rady Ministrów o utworzeniu gminy Grabówka wiąże się z ponad 20-letnimi dążeniami lokalnej społeczności do utworzenia własnej jednostki administracyjnej. 

Obie gminy miały być utworzone już w 2016 r., jednakże Rada Ministrów 28 grudnia 2015 r. podjęła decyzję o uchyleniu rozporządzenia w sprawie ich utworzenia. W czerwcu 2017 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność rozporządzenia uchylającego z przepisami Konstytucji RP i ustawy o samorządzie gminnym. 

W tym roku rząd powrócił do sprawy.

Rada Gminy Kamienica uchwałą z dnia 27 maja 2024 r. negatywnie zaopiniowała projekt w sprawie zamiaru utworzenia gminy Szczawa. W konsultacjach wzięło udział 729 mieszkańców gminy Kamienica, w tym 234 mieszkańców sołectwa Szczawa. Za utworzeniem gminy Szczawa opowiedziało się 195 mieszkańców gminy Kamienica, w tym 185 mieszkańców sołectwa Szczawa. 

"Z powyższych danych wynika, że ponad 79 proc. mieszkańców Szczawy biorących udział w konsultacjach opowiedziało się za utworzeniem gminy Szczawa. Jednocześnie, Komitet Społeczny Nasza Gmina Szczawa przedłożył listę 625 podpisów mieszkańców Szczawy (42 proc. uprawnionych do głosowania) popierających działania na rzecz powołania gminy Szczawa" - wyliczało MSWiA w uzasadnieniu projektu. Przypomniało też, że we wrześniu 2013 r. na terenie gminy Kamienica zostało przeprowadzone referendum gminne, w którym 93 proc. mieszkańców Szczawy, przy frekwencji wynoszącej 47 proc., opowiedziało się za utworzeniem gminy Szczawa.

Z kolei Rada Miejska w Supraślu nie zajęła stanowiska w sprawie utworzenia gminy Grabówka. Jednocześnie Grupa Inicjatywna do powołania gminy przedłożyła listę ponad 2300 podpisów mieszkańców popierających te działania. Grupa podkreśla m.in. że obszar projektowanej gminy Grabówka od pozostałej części gminy Supraśl dzieli pas Puszczy Knyszyńskiej, tym samym pomiędzy społecznościami zamieszkującymi wskazane tereny nie wykształciły się więzi społeczne i kulturalne. Zwraca także uwagę na odmienne kierunki rozwoju, obszar Supraśla – związany z funkcją uzdrowiskową, obszar projektowanej gminy Grabówka – związany z funkcją przemysłowo-usługową. 

Oba rozporządzenia zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego (z odrębnym stanowiskiem Związku Samorządów Polskich, który negatywnie odniósł się do utworzenia gminy Grabówka).

aba/ mam/ aba/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%