Zamknij

Domowa siłownia - jak wybrać rower stacjonarny do domu?

12:23, 25.06.2024 . Aktualizacja: 12:38, 25.06.2024
Skomentuj

Jakie rodzaje rowerów stacjonarnych oferują producenci, które parametry są najważniejsze przy wyborze konkretnego modelu i na jakie efekty można liczyć, ćwicząc z wykorzystaniem właśnie takiego sprzętu? Podpowiadamy!

Rodzaje rowerów do ćwiczeń – jakie modele znajdziesz w sklepach? 

Zacznijmy od kwestii podstawowej, a więc tego, jakie rodzaje rowerów treningowych możemy wyróżnić. W przypadku modeli stacjonarnych (przeznaczonych chociażby do własnego użytku domowego) największą popularnością cieszą się przede wszystkim dwa następujące rodzaje rowerów – magnetyczne oraz mechaniczne. Co kryje się za tymi pojęciami? 

Rowery treningowe mechaniczne to urządzenia z kategorii budget-friendly, które dodatkowo posiadają dość prostą konstrukcję. Opór w mechanicznych modelach powstaje na skutek fizycznego tarcia koła zamachowego, a jego intensywność można dowolnie zmieniać za pomocą specjalnie dedykowanego pokrętła i dostosowywać do swoich możliwości. Wybierając taki rower treningowy, warto jednak mieć na względzie fakt, że jest on dość głośny i polecany raczej głównie dla osób początkujących. 

Rower magnetyczny z pewnością spodoba się bardziej wymagającym – tego typu sprzęt wyposażony jest w hamulec magnetyczny umożliwiający większy zakres doboru obciążenia, a jego dodatkową zaletą jest cicha praca. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru stacjonarnego? 

Czym kierować się przy zakupie sprzętu takiego jak rower stacjonarny? Na liście najważniejszych kryteriów możemy umieścić takie parametry jak: 

  • rodzaj i funkcjonalność siodełka – wybrane modele są wyposażone nie tylko w standardową regulację pionową, ale też poziomą; 
  • zastosowany mechanizm – wśród dostępnych propozycji znaleźć można nie tylko wspomniane wcześniej rowery stacjonarne mechaniczne i magnetyczne, ale też elektromagnetyczne i powietrzne (tzw. airbike). 
  • waga koła zamachowego – im większy jest jego ciężar, tym większa będzie płynność ruchu. Wagę koła zamachowego warto dobrać adekwatnie do częstotliwości ćwiczeń – osobom regularnie i intensywnie trenującym w domu polecamy rowery z kołem zamachowym o wadze min. 9 kg; 
  • dodatkowe funkcje  pomiar tętna, wskaźnik liczby przejechanych kilometrów oraz czasu treningu, możliwość ustawienia treningu interwałowego lub cardio – to tylko niektóre z funkcji dostępnych w droższych i nowocześniejszych modelach rowerów stacjonarnych. 

Kupując odpowiedni rower treningowy, możesz spodziewać się zestawu najbardziej pożądanych efektów – zwiększona wydolność płuc, poprawa pracy serca i utrata nadprogramowych kilogramów to tylko niektóre z nich! 

 

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%