Neuropsychologia to dziedzina, której początki sięgają XIX wieku. Łączy elementy medycyny oraz psychologii. Ma na celu zbadanie relacji między mózgiem i zachowaniem. W ostatnich dekadach znacząco się ona rozwinęła dzięki metodom neuroobrazowania, takim jak rezonans magnetyczny, funkcjonalny rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.
Neuropsycholog jest specjalistą sprawdzającym sprawność funkcji poznawczych oraz kierującym pacjentów na psychoterapię i rehabilitację neuropsychologiczną. Zgłaszają się do niego osoby, u których doszło do biologicznego uszkodzenia mózgu bądź lekarze podejrzewają chorobę neurodegeneracyjną, przykładowo stwardnienie rozsiane, Parkinsona czy Alzheimera.
Diagnozie neuropsychologicznej często poddawane są też osoby, które mogą mieć autyzm, Aspergera, dysleksję, dysgrafię, nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi czy dyskalkulię.
Wizyta u neuropsychologa rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego specjalista zbiera informacje o stanie zdrowia pacjenta. Neuropsycholog ocenia zdolność mowy i myślenia abstrakcyjnego, a także koncentrację uwagi oraz pamięć.
Specjalista często konsultuje się z bliskimi pacjenta, aby dowiedzieć się więcej na temat jego zachowania. Należy mieć na uwadze, że neuropsycholog to nie lekarz, lecz psycholog, który ukończył szkolenie specjalizacyjne.
Badanie neuropsychologiczne umożliwia ocenę procesów poznawczych i emocjonalnych. Dzięki temu pozwala określić, jak działa ośrodkowy układ nerwowy oraz wskazać jego ewentualne dysfunkcje.
Co ważne, procedura badawcza jest dostosowywana do rodzaju i specyfiki problemu. W jej trakcie wykonywane są różne procedury diagnostyczne, takie jak np. testy neuropsychologiczne czy techniki kliniczno-eksperymentalne.
Po badaniu neuropsychologicznym pacjent uzyskuje opinię psychologiczną, która szczegółowo opisuje i podsumowuje proces diagnostyczny.
Wizyta u neuropsychologa w Warszawie jest zalecana w przypadku zaburzeń pamięci – zarówno trudności związanych z zapamiętywaniem nowych informacji, jak i poważniejszych problemów, takich jak np. amnezja.
Ponadto na wizytę warto udać się w przypadku zaburzeń mowy, uwagi, funkcji przestrzenno-wzrokowych oraz funkcji wykonawczych. Konsultację z neuropsychologiem zaleca się też po przebytej operacji mózgu i w przypadku udaru.
Aby znaleźć dobrego neuropsychologa w Warszawie lub innym mieście, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że najlepsi specjaliści to ci, którzy mają bogate doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje.
Zanim zdecydujesz się na wizytę u danego neuropsychologa, sprawdź opinie na jego temat i upewnij się, czy jest pozytywnie oceniany przez pacjentów. Ponadto dowiedz się, w czym się specjalizuje oraz jak długo działa w branży.
Ważne jest także, aby neuropsycholog był nie tylko świetnym specjalistą, ale również empatycznym człowiekiem. Powinien podchodzić do pacjentów ze zrozumieniem i potrafić tłumaczyć zawiłe kwestie medyczne w prosty sposób. Istotne, aby był otwarty na pytania oraz doskonale znał różne techniki terapeutyczne.
Dobrego neuropsychologa najlepiej szukać w renomowanych centrach medycznych. Często tacy specjaliści są dostępni w placówkach, gdzie przyjmują również osoby prowadzące terapię traumy w Warszawie. Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę, upewnij się, czy neuropsycholog jest skutecznym, zaufanym profesjonalistą, który może pochwalić się bogatą wiedzą i umiejętnościami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz