Zamknij

Sportowy rozwój, dobra atmosfera i kształtowanie charakterów czyli UKS Śrem

20:31, 15.07.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Rozmowa z Krzysztofem Gapysem, prezesem UKS Śrem.                 

To był sezon inny niż zwykle?                
Tak, inny zwłaszcza dla sekcji tanecznej ze względu na wstrzymanie turniejów i pokazów bo zmieniły się okoliczności ze względu na pandemię ale niezmienne było zaangażowanie dziewczyn, dobra atmosfera i dążenie do realizacji celów. Musieliśmy skorygować nasze plany, dostosować się do zmieniających warunków i obostrzeń. Nasi zawodnicy oraz ich rodzice rozumieli  konieczność tych ograniczeń

Jaki jest UKS Śrem anno domini 2021?              
Mamy w naszym klubie bardzo zdolną młodzież, pracowitą, ambitną, potrafiącą świetnie ze sobą współpracować przy wspólnych projektach. To największa wartość w klubie. Od 12 lat staramy się wychowywać przez sport. Bez przenoszenia  złych emocji ze świata dorosłych, z szacunkiem dla naszych przeciwników, bawiąc ale ucząc przy tym pracowitości i odpowiedzialności za formacje i drużyny. To jest wartość sama w sobie. Nikt nie usłyszy w naszym klubie negatywnych emocji i mowy nienawiści wobec naszych sportowych rywali. Nie podejmujemy negatywnych działań w mediach przeciw innym klubom, nie podkupujemy zawodników klubów przeciwnych. Niezależnie od tego co robią inni. Realizacja postawionych celów sportowych dokonuje się więc przy respektowaniu powyższych zasad. Czasem to powolniejsza droga ale warta trudu. Tylko część  naszych zawodników osiągnie duży sukces sportowy, dla reszty przekazane zasady fair play zaowocują w ich innej drodze życiowej.

Czy udało się w tym roku w zgodzie z tymi zasadami osiągać sportowe cele?   
Pod tym względem ten sezon był absolutnie wyjątkowy. Występy naszych eksportowych formacji tanecznych na ogólnopolskim turnieju w Inowrocławiu dały nam dużo satysfakcji. Dziewczyny zaprezentowały się wyśmienicie i odważnie. Wszyscy mieliśmy poczucie, że praca w trudnym okresie pandemii przyniosła efekty.  A same dziewczyny mają apetyt na więcej. Niemniej dumni jesteśmy z awansów naszych drużyn Młodzików 2008, Juniorów 2005 oraz Seniorów do wyższych lig. Rzadko się zdarza żeby trzy drużyny awansowały równolegle w jednym sezonie . Sukcesy młodzieżowych drużyn cieszą tym bardziej że najzdolniejsi z roczników 2005, 2006 i 2008 zasilą za chwilę naszą drużynę seniorską. Tu też daje o sobie znać zdolności naszych zawodników i jakość szkoleniowa klubu, która pozwala im je rozwinąć.

Perspektywy dla piłki seniorskiej w UKS Śrem rysują się zatem korzystnie?    
Mamy absolutnie wyjątkowy projekt, który realizujemy i będziemy realizować konsekwentnie. Nie pójdziemy na skróty jak robi to wiele innych klubów szukając szybkich i łatwych awansów ba    zując na transferach ogranych w innych ligach starszych zawodników. Robią tak kluby które nie mają swoich wychowanków i w których drużyny trampkarskie i juniorskie rozpadają się jedna po drugiej. Nasze roczniki 2001, 2002, 2003 dograły do końca swojej drogi juniorskiej aby zasilić Seniorów. Aktualnie rocznik 2005 liczy już prawie 30 zawodników dlatego będziemy dla nich tworzyć drugą drużynę 2006/2007 z nowym trenerem tak aby każdemu zapewnić rozwój. Aby każdy mógł grać. Tu też znamy praktyki innych klubów, które przy takiej ilości zawodników w drużynie zostawiają tylko jednego trenera a połowa drużyny siedzi na ławce rezerwowych. U nas każdy ma grać i się rozwijać.        

Czy jednak potencjał wychowanków UKS Śrem wystarczy na deklarowany w Waszym projekcie poziom IV ligi?
Tak jak mało kibiców wierzyło że w 4 lata awansujemy o dwa szczeble wyżej tak postaramy się zaskoczyć  niedowiarków naszą dalszą pracą. Wierzymy w naszą młodzież oraz wierzymy ze chcą zrealizować swoje ambicje w swoim rodzimym klubie. Trener Tomaszczak w pełni podziela  koncepcję klubu bazowania na młodych, utalentowanych zawodnikach z potencjałem gry w IV lidze. Chcemy grać futbol  techniczny i kombinacyjny czyli taki jaki lubią kibice i skauci. To na drużyny o takiej charakterystyce przyjeżdżają skauci z II lub III lig szukając wzmocnień dla swoich drużyn. Chcemy być dla naszej zdolnej młodzieży oknem wystawowym do wielkiej piłki. Poza tym jesteśmy otwarci na naszych wychowanków którzy spróbowali sił w innych klubach a teraz chcą do nas powrócić żeby wspólnie osiągać kolejne cele. Nie znajdą bowiem nigdzie indziej tak dobrej atmosfery drużynie składające j się prawie wyłącznie z ich rówieśników, zawodników w wieku 18-22 lata. To wyróżnia nas od innych klubów.

Jaki jest przepis UKS Śrem na wychowanie tylu dobrze wyszkolonych zawodników grających w wielu klubach w całej Polsce oraz w Waszej drużynie seniorskiej?       
Po pierwsze dobieramy kadrę trenerską w taki sposób aby połączyć rozwój indywidulany najbardziej utalentowanych zawodników z dobrą zabawą i postępem sportowym dla pozostałych. Na kolejny sezon znów przygotowaliśmy dla naszych zawodników bardzo mocną kadrę trenerską o świadomie wybranym profilu, innym dla grup najmłodszych a innym dla dorastającej młodzieży. W najmłodszych grupach trenerzy Fryderyk  i Marcin przy wsparciu naszych lokalnych trenerów Weroniki, Dawida i Szymona będą kontynuować dobrze wykonaną pracę w zeszłym sezonie. Dużą wagę przykładamy też do kultury osobistej trenerów naszej akademii piłkarskiej bo powinni być przykładem dla swoich zawodników. W klubie korzystamy z pomocy fizjoterapeutów również dla młodzieży, dietetyków a także psychologów. Wszystko po to aby zapewnić wszechstronny rozwój naszym zawodnikom. W sporcie bowiem każdy aspekt się liczy. Poza tym w ten sposób kształtowane przez nas charaktery dzieci i młodzieży dają nam często ambitnych i dobrze wyszkolonych sportowców ale jeszcze częściej  świadomych siebie i swojej wartości ludzi. Spotkania z taką młodzieżą daje dużo satysfakcji i poczucie sensu naszej wspólnej pracy.

Jakie plany na kolejny sezon?     
Plan jest prosty. Zaprosić do naszej sportowej zabawy jak największą liczbę nowych miłośników tańca i piłki nożnej a my zrobimy wszystko żeby u nas dobrze się czuli, bawili i rozwijali pod względem sportowym  oraz swoich charakterów. 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Karol Karol

0 0

Raz ze KG to niezrównoważony psychicznie koleś
Dwa oderwany od rzeczywistości
Trzy piłka w Śremie cierpi przez tego idiotę. 23:45, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Albert Albert

0 0

Ten człowiek nie wychował nikogo poza pedałem i lans ciotą 23:46, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Krzys Krzys

0 0

Krzychu nie *%#)!& pora ze sceny zejść cała Wielkopolska się z ciebie śmieje 23:47, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Weronika Weronika

0 0

Trenuje w uks ale nie wierze w KG i jego kochankę Izę ;) 23:48, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Agata Agata

0 0

Co roku traci kilku trenerow łącznie już ponad kilkudziesięciu gdyby nie układ pracownika UKS Izy Nowickiej z Pracownikiem urzędu ( odpowiedzialnym za przyznawanie dotacji ) Agata Nowicka ( siostrą Izy ) dawno skończyłby się UKS Krzysia mitomana.a tak siostra siostrze daje kasę Indie kręci. 00:43, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikodemNikodem

0 0

"Nikt nie usłyszy w naszym klubie negatywnych emocji i mowy nienawiści wobec naszych sportowych rywali. " po prostu *%#)!& hipokryzją od Pana Prezesa który po meczu z Manieczkami wraz z trenerem swojego zespoło prowadzili mowę nienawiści w kierunku szkoleniowca drużyny przeciwnej :) 19:55, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%