Zamknij

Osiedle bloków w Parku Puchalskiego. Deweloper vs Władze Śremu

12:58, 14.04.2021 Aktualizacja: 10:47, 16.04.2021
Skomentuj

Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza Puchalskiego zlokalizowany jest na terenie osiedla Helenki w Śremie. Jego powierzchnia to ok. 22 ha, która obejmuje tereny zielone i użytek ekologiczny „Bagienko”.

W parku znajdują się place zabaw, pomniki oraz ścieżki z ławkami i infrastrukturą oświetleniową. Duży teren stanowi idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla śremian.

Część terenu umownie zaliczana do parku im. Puchalskiego (okolice lądowiska LPR) jest gruntem prywatnym, Jeden z największych deweloperów w Śremie Everest Dewelopment wybrał właśnie te tereny na swoją kolejną inwestycję, a mianowicie osiedle bloków mieszkalnych.

W ubiegłym roku inwestor celem otrzymania pozwolenia na budowę złożył do Starostwa Powiatowego w Śremie wymaganą dokumentację. Organ jednak miał wątpliwości i zgody nie wydał. Odwołanie przedsiębiorcy trafiło do wojewody wielkopolskiego – również wykazano nieprawidłowości, które w końcu udało się usunąć z projektu. Ostatecznie 3 marca br. zostało wydane przez starostwo w Śremie pozwolenie na budowę.

Jak wiadomo, śremianie uwielbiają miejskie parki, a każda nowa, duża budowla daje asumpt do rozważań moralnych w zakresie ochrony środowiska. Władze Śremu postanowiły wprowadzić poprawki do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, celem zmniejszenia szkodliwego wpływu inwestycji na środowisko.

14 kwietnia br. odbyło się Posiedzenie Komisji Komunalnej i Rozwoju Rady Miejskiej w Śremie, na którym poruszona została m.in. sprawa zmiany niniejszego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 6 terenów położonych na obszarze „Helenki” w Śremie.

W projekcie uchwały postawiono inwestorowi pewne wymogi środowiskowe. Były to m.in.: 

  • Obowiązek wykonania zieleni izolacyjnej jako kompozycji zieleni w formie zwartych nasadzeń drzew i krzewów, z których przynajmniej 30% stanowią rośliny zawsze zielone, a w momencie wykonywania nasadzeń wszystkie rośliny mają mieć wysokość przynajmniej 1,0 m - W projektowanym zapisie nie ma wymogu zróżnicowanej wysokości i lokalizacji malejącej względem źródła hałasu. Zdaniem spółki projektowana zmiana nie ma na celu zwiększenia efektywności izolacyjnej, ale wyłącznie utrudnienie realizacji inwestycji.
     
  • Obowiązek zachowania 40% powierzchni biologicznie czynnej terenu - Według planu było to 30 %.
     
  •  Uwzględnienie ograniczeń wynikających z położenia obszaru objętego planem w granicach złoża ropy naftowej i gazu ziemnego „Śrem – Jarocin” - Teren objęty ustaleniami planu znajduje się w granicach obowiązywania koncesji nr 29/2001/Ł z dnia 08.05.2017 r. na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze "Śrem – Jarocin". Pod tymi ustaleniami grunty znajdować się będą aż do 2047 r.
     
  • Wymóg, zgodnie z którym, wzdłuż granic terenu danych działek wyznaczony ma zostać pas zieleni izolacyjnej - standardowo zasada ta stosowana jest w większości realizacji. Zdaniem spółki zapis wymierzony jest wprost w jej interesy i stanowi nadużycie władztwa planistycznego gminy.
     
  • Podniesiony ma zostać współczynnik liczby miejsc parkingowych na lokal mieszkalny do 1,7 - Zamiast 1,0. W  2011 – 2020 przyrost liczby zarejestrowanych samochodów na terenie powiatu śremskiego wyniósł ponad 33%, 1 miejsce parkingowe / 1 mieszkanie może nie pokrywać potrzeb mieszkańców. Zdaniem spółki zmiany te spowodują obniżenie wartości nieruchomości o 1,6 mln zł.


Spółka Everest Development złożyła uwagę odnośnie zaostrzenia wymogów w aktualnie obowiązującym planie. 

[...] zdaniem Spółki projektowane zmiany powinny być w całości odrzucone, jako pozbawione uzasadnienia środowiskowego, społecznego czy krajobrazowego, godzące bezprawnie w konstytucyjnie chronione prawo własności oraz narażające wspólnotę samorządową na konieczność poniesienia kosztów odszkodowania. Spółka nie może też pominąć okoliczności, że inicjatorem zmian jest Starosta Śremski, który wpłynął na Burmistrza w zamiarze utrudnienia Spółce realizacji inwestycji. Zdaniem Spółki inicjatywa zmiany planu miejscowego jest elementem walki ze Spółką prowadzonej konsekwentnie przez Starostę przy współpracy z Burmistrzem [...]

Komisja jednogłośnie (7 głosów „za”) przedłożony projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie, odrzuciła uwagę i przyjęła stanowisko Burmistrza.

Uwaga Spółki została w całości przez Burmistrza Śremu odrzucona, ponieważ jej postulaty nie przyczynią się do zapewnienia przyszłym mieszkańcom odpowiedniego komfortu zamieszkiwania. Propozycje zmian mają służyć przyszłym mieszkańcom, a nie tylko interesowi Spółki.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

HaniHani

1 0

Za dużo mamy zieleni w mieście niech więc okradają nas z resztek pięknych miejsc zielonych. Developerzy bez umiaru kradną ostatnie skrawki ziemi. A władza siedzi w ich kieszeni więc można, można ???

11:37, 16.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dość już tegoDość już tego

0 0

Nie za dużo już w tym mieście tych bloków? przy Polonii budowany jest blok, przy SP6 SM buduje blok, marcopolo buduje 7 piętrowy, lada moment zacznie się budowa trzech bloków na promenadzie, TBS będą budować 3 bloki na Żurawiej a w przyszłości w miejscu starej siedziby straży pożarnej. Skoro tak bloki powstają to miasto powinni liczyć już 35-40 tysięcy mieszkańców. Podsumowując: albo bloki, albo same markety i nic więcej w tym mieście nie powstaje. Byle tylko pozbawić mieszkańców terenów zielonych, żeby był sam beton i smród od spalin samochodów. Władze miasta wywalić na zbity pysk ze starostą na czele

14:16, 16.04.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ŚremaiakŚremaiak

0 0

Na Grunwaldzkiej deweloper też kombinuje z budową bloku chociaż miasto sprzedało działkę na parking.

15:09, 16.04.2021

Władza do wymianyWładza do wymiany

1 0

A może by tak faktycznie pomyśleć o zmianach w urzędach? Ludzie ciągle narzekają na władze, a jak są wybory to głosują na tych samych

14:29, 16.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łapy preczŁapy precz

2 0

Nie macie już gdzie budować? Ręce precz od Parku. Kto w ogóle wydał zgodę żeby w parku cokolwiek budować?

17:50, 16.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HjHj

0 0

Developer wie że w ramach rekompensaty będzie musiał zasadzic w wybranym miejscu cały las?

21:15, 16.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BbBb

0 0

Jak to się stało, że deweloper kupił ten teren. Kto, za ile i i za jaką korzyć osobistą to sprzedał? Tutaj należy zacząć;)

20:55, 18.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tedetede

0 0

Tego się nie dowiemy, wszystko odbywa się
po za kulisami

21:35, 24.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%