O tej nieruchomości już pisaliśmy wiele razy. Chodzi o budynek w Jerce - „Przedmiotem przetargu jest nieruchomości zabudowana, położona w miejscowości Jerka, Plac Powstańców Wlkp. 5 (gm. Krzywiń, woj. Wielkopolskie) składająca się z działek o łącznej powierzchni 0,3192 hektara”. Jest tam Dworek Wańkowicza.
„Dworek należący do rodu Wańkowiczów powstał w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym należał do Witolda Wańkowicza, brata słynnego reportażysty i pisarza Melchiora Wańkowicza. Melchior Wańkowicz odwiedzał brata w Jerce. Dworek został odrestaurowany w 1993 roku i przeznaczony na przedszkole. Obecnie stoi pusty po przeprowadzce dzieci do nowej placówki.
Na stronie internetowej szkoły (imienia Melchiora Wańkowicza!) czytamy fragment z jego życia dotyczący Jerki.
„Życie Wańkowiczów toczyło się w domku położonym w pobliżu dzisiejszego ronda. Wańkowiczowski dworek czuwał nad rozwojem kulturalnym Jerki. Pani Marietta - żona Witolda, była patronką prężnie działającego Koła Młodych Polek. Pan Witold działał w towarzystwie czytelni ludowych i straży pożarnej. Ludzie, którzy przeżywali swą młodość wespół z młodymi Wańkowiczami wspominają umiłowanie mieszkańców dworku do poezji Mickiewicza i Słowackiego. W Jerce zapamiętano pana Wańkowicza z Warszawy jako wielkiego przyjaciela dzieci. Latem, przy ładnej pogodzie urządzał przedstawienia w parku. Aktorami byli mali Wańkowiczowie, widownię stanowiły dzieci z Jerki. Wańkowiczowie opuścili Jerkę w 1938 roku”.
Jego sprzedaż budzi coraz większe kontrowersje.
Jestem oburzony decyzją władz naszej gminy. Jak tak można sprzedawać historię naszego regionu. Melchior Wańkowicz to wybitny pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta. Do dziś przyznawane są nagrody dla dziennikarzy jego imienia. Uważam, że trzeba zrobić wszystko, by dom ten nie został sprzedany. Dla dobra naszej tożsamości – stwierdził w lutym tego roku (przed trzecim przetargiem) Paweł Michałowicz, radny miejski z opozycyjnego klubu „Widok”.
Później ten sam radny wysłał pismo do burmistrza Krzywinia Jacka Nowaka o następującej treści”
w związku z prowadzonym postępowaniem dot. wpisania tzw. „Dworku Wańkowiczów” do rejestru zabytków, uprzejmie proszę o przesunięcie terminu V przetargu (godz. 9.00, 27 lipca 2020 roku, sala narad, Urząd Miasta i Gminy Krzywiń przy Rynek 1 w Krzywiniu) na zbycie wcześniej wspomnianej nieruchomości. Wpis do rejestru, jak Pan dobrze wie jest istotną okolicznością, która dla potencjalnego nabywcy może mieć kolosalne znaczenie.
Pragnę podkreślić jeszcze raz, że stanowczo jestem przeciwny sprzedaży tzw. „Dworku Wańkowiczów” i zachęcam po raz kolejny Pana Burmistrza do współpracy, do dialogu. Proszę o podjęcie rozmów z Radą Gminy na temat zmiany decyzji dot. sprzedaży nieruchomości. Proszę pamiętać, że dzisiaj w naszych rękach jest obrona dziedzictwa narodowego i pamięć o wielkim Polaku, patriocie jakim był Melchior Wańkowicz!
Skuteczność działania radnego Michałowicza okazała się wysoka.
Postępowanie w sprawie wpisania dworu w Jerce do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego zostało wszczęte przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu z urzędu 12 października 2020 roku. O fakcie tym Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu został poinformowany pismem z dnia 12 października – informuje pismo z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony i Zabytków w Poznaniu z Delegatury w Lesznie.
Z lewej radny Paweł MICHAŁOWICZ i Krzysztof JODŁOWSKI w czasie oględzin
Czytamy dalej, iż postępowanie administracyjne w sprawie wpisania dworu w Jerce do rejestru zabytków nie mogło być załatwione w terminie określonym, w art. 35 Kpa z powodu konieczności uzupełnienia materiału dowodowego.
\W tym celu został wyznaczony termin oględzin przedmiotowego obiektu,
26 lipca na teren nieruchomości udał się przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu z Delegatury w Lesznie, Krzysztof Jodłowski.
Podczas oględzin przeprowadzonych w wyznaczonym terminie z udziałem przedstawiciela UMiG w Krzywiniu sporządzono protokół z oględzin oraz wykonano dokumentację fotograficzną. Materiały te, po ich opracowaniu i sporządzeniu projektu decyzji o wpisie do rejestru zostaną niezwłocznie przekazane do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Poznaniu – czytamy w piśmie z WUOiZ w Poznaniu – delegatura w Lesznie.
Prosiliśmy w dniu oględzin Krzysztofa Jodłowskiego o wypowiedź w sprawie dworu w Jerce. Jego zdaniem: obiekt zasługuje, by go wpisać do Wielkopolskiego Rejestru Obiektów i Zabytków.
Tak więc dwór w Jerce, który był wystawiony na sprzedaż (kilka przetargów) przez UMIG w Krzywiniu będzie miał swoje zakończenie. Będzie wpisany do rejestru zabytków w Wielkopolsce.
Swojego zadowolenia nie krył radny Michałowicz Paweł i przeciwnicy działań urzędników z Krzywinia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz