W piątek 17 września br. w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. Wybickiego w Śremie odbyła się ceremonia wprowadzenia do Galerii Wybitnych Absolwentów kolejnej postaci.
Tradycyjnie ceremonia ta odbywała się w dniu jubileuszu szkoły 8 kwietnia. Ze względu na sytuację epidemiczną niemożliwe było obchodzenie 162 i 163 rocznic powstania szkoły. Ceremonia składa się z dwóch części: wręczenia znaczka szkoły uczniom klas pierwszych oraz umieszczenia absolwenta w galerii.
Wydarzenie rozpoczęło się w auli szkoły. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Gabriela Wasielewska przywitała gości i nastąpiło symboliczne włączenie uczniów do społeczności szkolnej poprzez przyjęcie znaczków.
Dyrektor Piotr Mulkowski zwrócił się do uczniów. Wytłumaczył, że logo szkoły naniesione na znaczku zostało wybrane na 150-lecie szkoły w 2008 r. podczas konkursu. Wspomniał również, kiedy będąc uczniem liceum przez 2 lata uczęszczał na zajęcia plastyki. Dzięki temu miał wtedy okazję poznać artystę, który właśnie uroczyście miał zostać wprowadzony do Galerii Wybitnych Absolwentów. Postacią tą jest Jerzy Jurga.
Galeria Wybitnych Absolwentów została otwarta w 2013 r. przy okazji 155-lecia szkoły i ma za zadanie promowanie wybitnych absolwentów oraz motywowanie uczniów. Każdego roku Stowarzyszenie Absolwentów Liceum wybiera i wprowadza do galerii kolejnego absolwenta, któremu następnie walne zebranie nadaje tytuł.
Galeria znajduje się na ścianie korytarzu szkoły i składa się z tablic z wizerunkami i biogramami wybitnych absolwentów. Z kolei przed budynkiem w chodniku zamontowane są imienne medaliony.
Dotychczas w galerii figurowało 12 wybitnych absolwentów:
Oficjalnie jako 13. włprowadzony do galerii został Jerzy Jurga. Nadanie tego tytułu w ubiegłym roku miało rozpocząć obchody 80. rocznicy urodzin Jerzego Jurgi. Obchody kończyłaby zaplanowana specjalna wystawa w Muzeum Śremski pn. "Jerzy Jurga – w 80. rocznicę urodzin artysty". Wspominając o tej wystawie, należy zaznaczyć, że w 2020 r. zdobyła II. nagrodę kategorii "Działalność wystawiennicza" w ramach „Izabella”, prestiżowego konkursu wielkopolskiego środowiska muzealniczego na najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku. Jej pomysłodawcą, twórcą i kuratorem był Tadeusz Wełyczko, który również zaprojektował Galerię Wybitnych Absolwentów.
Tadeusz Wełyczko jest artystą, projektantem i absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Kształcił się u Jerzego Jurgi, a późniejszym czasie został jego serdecznym przyjacielem. Podczas ceremonii w LO poproszony o zabranie głosu przedstawił bliżej postać Jerzego Jurgi oraz przywołał kilka swoich wspomnień.
[...] by w 1969 r. objąć stanowisko nauczyciela wychowania plastycznego w naszym liceum. Można powiedzieć, że był w tym czasie perłą w koronie nauczycielskiego LO w Śremie. Cichy buntownik, delikatnie, acz zdecydowanie kwestionujący zasady z którymi się nie zgadzał. Elegancko manifestujący swoją dezaprobatę wobec prawa, na które nie miał żadnego wpływu [...]
W dalszej części ceremonii włączenia Jerzego Jurgi do galerii Wybitnych Absolwentów zgromadzeni udali się pod galerię. Odsłonięcia tablicy dokonali zaproszeni na wydarzenie: dzieci Jerzego Jurgi córka Monika i syn Jakub oraz przyjaciel ze szkolnej ławki Tadeusz Polowczyk. Medalion w chodniku odsłonili Tadeusz Wełyczko oraz uczniowie liceum.
Jerzy Jurga urodził się 3 lipca 1940 r. w Śremie i zmarł 13 lutego 2009 r. również w Śremie, w swoim domu przy ul. Zachodniej. Był historykiem sztuki, malarzem, poetą, konstruktorem kusz, łucznikiem, nauczycielem i animatorem kultury. Wszystkie te czynności opiewał niezwykłą pasją. Ukończył Studium nauczycielskie na kierunku wychowania plastyczne oraz historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Początkowo pracował jako nauczyciel w szkołach podstawowych. W 1969 r. został nauczycielem wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Śremie.
Cała społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Śremie, przyjaciele i rodzina są dumni, że to właśnie on zasilił niezwykłą galerię.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz