Zamknij

Oddział WOPR w Śremie zdobył kolejnego Starszego Ratownika Wodnego!

12:49, 20.09.2021 Aktualizacja: 13:42, 20.09.2021
Skomentuj

Oddział Miejsko-Powiatowy WOPR woj. wielkopolskiego w Śremie został powołany w 2020 r. Śremski oddział posiada wykwalifikowaną kadrę ratowniczą o dużym doświadczeniu, umiejętnościach i praktyce. Każdy ratownik zawodowy, aby nim zostać musi przejść szereg szkoleń na wszystkich wodach otwartych tj. stawy, jeziora, rzeki i morze.

Podczas spotkania założycielskiego członkowie zarządu obiecali, że będzie on prawidłowo funkcjonował m.in. w zakresie szkoleń adeptów i ratowników na kolejne stopnie.

W sumie jest aż 6 stopni ratowniczych:

  1. młodszy ratownik WOPR
  2. ratownik WOPR
  3. ratownik wodny pływalni
  4. ratownik wodny śródlądowy
  5. ratownik wodny morski
  6. starszy ratownik wodny

W celu zdobycia kwalifikacji starszego ratownika oraz instruktora WOPR wymagane jest zdanie specjalnych egzaminów w Centralnym Ośrodku Szkolenia WOPR w Tamie. To właśnie w tym miejscu najlepsi ratownicy w Polsce potwierdzają swoje kwalifikacje i umiejętności. Oddział WOPR w Śremie również kieruje na nie członków swojej załogi.

W tym roku nasz oddział wzbogacił się o kolejnego starszego ratownika wodnego. Tytuł ten i uprawnienia uzyskał członek zarządu ds. sprzętu Kacper Gabrysiak, który jako 1 z 12 przystąpił do tegorocznego kursu w Tamie nad jeziorem Rajgrodzkim. W dniach 4 - 12 września br. pozytywnie przeszedł kurs. Wszystkie zaliczenia i egzaminy bez problemu zdał przy pierwszych podejściach.

Szkolenie w Centralnym Ośrodku Szkolenia WOPR w Tamie jest bardzo wymagające, ze względu na intensywne ćwiczenia ratownicze w wodzie, oraz długość tych ćwiczeń: po 3-4 godziny do południa i 3-4 godziny po południu, oraz wykłady i ćwiczenia nocne. Do tego wszystkiego dochodzi temperatura wody, która we wrześniu już nie jest za wysoka.

 

Po kilku dniach człowiek staje się zmęczony, niewyspany i wyziębiony. Może się zdarzyć też lekkie załamanie psychiczne, które również trzeba przezwyciężyć, aby dotrwać do końca.

 

W tym miejscu dopiero możemy dowiedzieć się, na co stać nasz organizm i psychikę, ponieważ to głównie ona ogranicza nas w barierach, jakie jesteśmy w stanie zrobić fizycznie. Efektem tych ciężkich 8 dni jest stopień Starszego Ratownika Wodnego, oraz duży bagaż doświadczeń i wiedzy, które po wyjeździe przekażemy ją innym i sami wykorzystamy w naszej pracy na różnych akwenach wodnych - opowiedział Kacper.

Kacper Gabrysiak pływa od 5 r. ż., a kolejne stopnie zdobywał:

  • 2013 r. młodszy ratownik
  • 2015 r. ratownik WOPR
  • 2017 r. ratownik pływalni, ratownik śródlądowy, ratownik morski
  • 2021 r. straszy ratownik

Posiada uprawnienia: płetwonurka, sternika motorowodnego, instruktora pływania, sędziego okręgu związku pływackiego. Ukończył szkolenia na wodach szybkopłynących z zakresu działań przeciwpowodziowych na poziomie A. Corocznie od 2015 r. ćwiczy na morzu.

To już drugi straszy ratownik, który od momentu powstania oddziału WOPR w Śremie ukończył ten wymagający kurs.

Pierwszym starszym ratownikiem został w 2020 r. Marek Kozielczyk. Pływak we wrześniu ubiegłego roku pomyślnie zaliczył wymagane egzaminy w Ośrodku w Tamie.
Marek Kozielczyk już w wieku 3 lat przepłynął całą długość basenu w Śremie. Zdobył stopnie:

  • 2008 r. młodszy ratownik
  • 2011 r. ratownik WOPR
  • 2013 r. ratownik MSW
  • 2020 r. starszy ratownik

Ważne jest, że aby wyszkolić pływaka na starszego ratownika wodnego oprócz umiejętności i znakomitej kondycji fizycznej wymagany jest też niemały wkład finansowy. Ratownicy sami puszą pokryć koszty w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Każdy kurs mieści się przeważnie w granicach 600 - 1000 zł. Natomiast na kurs na starszego ratownika wydać już można 5-cyfrową sumę.

Kacper i Marek to ratownicy zdyscyplinowani, grzeczni i zawsze służący swoją pomocą. Potarfią przekazywać swoją wiedzę młodszym ratownikom, są bardzo odważni i potrafią wejść do akcji na morzu w każdych warunkach, nawet powyżej 5 stopnia w skali Beauforta! Chłopacy świetnie pływają i nurkują, są też bardzo oddani ratownictwu. Wielkie gratulacje! Teraz życzymy im dalszych sukcesów! - pogratulował szkolący ratowników instruktor Roman Bartkowiak (na zdjęciu).

Powyższe zdobyte tytułu starszych ratowników nie są jedynymi, którymi mogą się pochwalić woprowcy. Śremski Oddział WOPR od początku swojej działalności wyszkolił:

w 2020 r.:

  • 21 młodszych ratowników
  • 6 ratowników WOPR
  • 12 ratowników MSW

w 2021 r.:

  • 39 młodszych ratowników
  • 12 ratowników WOPR
  • 15 ratowników MSW

Takie wyniki są możliwe m.in. dzięki świetnej współpracy z oddziałami WOPR w Opolu, Tarnowie, Jastrzębiej Górze oraz z instruktorem WOPR Tomaszem Niedzielą, który umożliwia szkolenia ratowników na morzu w miejscowości Dźwirzyno.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TopikTopik

0 0

Brawa dla Kacpra!!!

13:55, 20.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%