Już w najbliższy weekend: sobotę i niedzielę redakcja portalsremski.pl i Kuriera Śremskiego razem ze śremską Policją będzie realizować wspólną akcję JESTEM WIDOCZNY - JESTEM BEZPIECZNY! Z myślą o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystach w wielu miejscach powiatu śremskiego będą rozdawane niezwykłe prezenty - elementy odblaskowe.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż akcję tę wspierają: DACIA Auto Compol Poznań, Capchem Poland, PSB Mrówka Śrem, Green Bike Rowery, KMP Mateusz Kozak.
Aby uzmysłowić sobie, jak wygląda obecnie sytuacja w powiecie śremskim, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów poprosiliśmy o wypowiedź podkomisarza Michała Kasprzaka - Kierownika Ogniwa Kontroli Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Śremie.
W okresie od stycznia do września 2021 roku na terenie powiatu śremskiego odnotowaliśmy dokładnie 272 zdarzenia drogowe, w tym 4 z nich były z udziałem pieszych i 5 z udziałem rowerzystów. Z 14 wypadków drogowych, 2 były z udziałem pieszych. Nie odnotowaliśmy wypadków z udziałem rowerzystów. Natomiast z 258 kolizji drogowych, 2 były z udziałem pieszych i 3 z udziałem rowerzystów. W 14 wypadkach drogowych 18 osób doznało obrażeń ciała, w tym 2 pieszych. Nie odnotowaliśmy wypadku ze skutkiem śmiertelnym z udziałem zarówno pieszego jak i rowerzysty.
Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych z udziałem pieszych są: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną. W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem kierujących rowerami przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom przez innych uczestników ruchu drogowego.
Na co powinni zwracać uwagę piesi, rowerzyści, którzy chcą się poruszać po drodze w jesienne popołudnia? Czy naprawdę oświetlenie, choćby posiadanie odblasków ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa
Piesi i rowerzyści to niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej narażona na niebezpieczeństwa płynące z odbywającego się ruchu. Konsekwencje wypadków drogowych z ich uczestnictwem są najczęściej tragiczne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy ograniczona jest widzialność spowodowana choćby szybko zapadającym zmierzchem czy też częstymi opadami deszczu. Dlatego w celu uniknięcia zagrożeń wskazane jest używanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego oświetlenia czy też elementów odblaskowych. Sądzę jednak, że najważniejszym elementem stanowiącym o ich bezpieczeństwie jest po prostu zdrowy rozsądek oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Wskazane jest, aby każdy z nas obserwował zachowanie innych uczestników ruchu drogowego.
Biorąc pod uwagę szybko zapadający zmrok w jesienno-zimowym okresie podkreślić należy, że elementy odblaskowe znacząco poprawiają bezpieczeństwo osób, które ich używają. Obowiązek używania odblasków poza obszarem zabudowanym po zmierzchu wynika wprost z przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Byłoby jednak bardzo dobrze, gdyby wszyscy piesi, niezależnie od wieku czy pory roku, używali elementów odblaskowych. Jestem przekonany, że w celu uniknięcia sytuacji niebezpiecznych piesi poza obszarem zabudowanym, ale także na nieoświetlonych drogach powinni unikać strojów barwy szaro-ciemnej. Ostatnia nowelizacja przepisów powoduje, że kierujący pojazdami są zobowiązani do udzielenia pierwszeństwa pieszym nie tylko na przejściu dla pieszych, ale także tym, którzy do tego przejścia się zbliżają. W tym miejscu zaznaczyć należy, że przekraczanie jezdni w miejscu do tego wyznaczonym przyczynia się do ograniczenia niepożądanych zdarzeń z udziałem pieszych. Należy również dodać, że pieszy przed wejściem na przejście dla pieszych nie został zwolniony z konieczności zachowania szczególnej ostrożności.
Jeśli chodzi o rowerzystów zaznaczyłbym, że jednym z ważniejszych elementów, mających wpływ na ich bezpieczeństwo po zmierzchu, jest właściwe wyposażenie roweru. Mam na myśli oświetlenie zgodne z przepisami tj.: światło barwy białej z przodu oraz czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt, światło czerwone migające lub świecące w sposób ciągły z tyłu. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie przez rowerzystów elementów odblaskowych przytwierdzonych do roweru czy też do odzieży kierującego rowerem.
Rowerzysta musi pamiętać o kilku ważnych zasadach poruszania się:
1.elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę z kilkuset metrów,
2.rowerzysta w nocy bez oświetlenia i elementów odblaskowych jest całkowicie niewidoczny, kierowcy samochodów przyzwyczajeni są do wypatrywania nadjeżdżających „świateł”, a nie roweru,
3. rowerzysta musi pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu roweru,
4. jadąc po chodniku, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego oraz przestrzegać praw pieszych,
5. nigdy nie kierować rowerem pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
ZAPRASZAMY!!!!
Obserwator07:54, 21.10.2021
3 1
Brawo, takich akcji potrzeba!!!! 07:54, 21.10.2021