Zamknij
REKLAMA

To dla nich bardzo ważne święto! Dzisiaj odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Śremie

12.20, 24.05.2022 M.M. Aktualizacja: 20.05, 25.05.2022
Skomentuj
REKLAMA

Bezinteresowna gotowość służenia pomocą bliźniemu sprawia, że mundur strażaka cieszy się społecznym uznaniem i szacunkiem. W tym roku święto wyjątkowe, gdyż wypada w roku 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. Przez te lata formacja bardzo się rozwijała. Dzisiaj strażacy są służba, która nie tylko realizuje ustawowe zadania, ale także działa wspomagając inne służby. W obliczu pandemii np. wraz ze strażakami OSP zaangażowali się w akcję szczepień, dystrybucji środków dezynfekujących i wielu innych działań. 

We wtorek 24 maja w Śremie odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00 mszą świętą w Kościele Pw. Mądrości Bożej. Z okazji święta strażaków wspominany był w liturgii św. Florian, który jest patronem strażaków, a także hutników i koksowników, kominiarzy, garncarzy oraz piekarzy. W mszy uczestniczyli strażacy, druhowie i druhny z jednostek w powiecie śremskim, zaproszeni goście, oraz mieszkańcy. 

Następnie wszyscy przemaszerowali na plac zlokalizowanej w sąsiedztwie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie. Na początku nastąpiło wciągnięcie flagi Polski na maszt i odegranie hymnu państwowego. 

Komendant PSP w Śremie mł. bryg. Tomasz Kierzek powitał gości i wyjaśnił, że powiatowe obchody Dnia Strażaka są także świetną okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń i wyróżnień, a także wprowadzenia do podziału bojowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz otwarcia salki edukacyjno-szkoleniowej. 

W uroczystości udział wzięli m.in.: funkcjonariusze, funkcjonariuszki i pracownicy Komendy Powiatowej PSP w Śremie, druhny i druhowie z OSP powiatu śremskiego wraz z pocztami sztandarowymi, poseł na sejm RP Zbigniew Dolata, Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Robert Natunewicz, starosta śremski Zenon Jahns, asystent europoseł Andżeliki Możdżanowskiej Hubert Szczepański, asystent posła na sejm RP Witolda Czarneckiego Krystian Majewski, zastępca burmistrza Śremu Bartosz Zeleźny, zastępca burmistrza Książa Wlkp. Mirella Grześkowiak, Komendant Powiatowy Policji w Śremie insp. Sławomir Jądrzak, dowódca 6. batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych ppłk Daniel Dąbek, dowódca 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych mjr Remigiusz Mierzchała, przedstawiciel 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Kacper Dudziuk, Komendant Straży Miejskiej w Śremie Marian Goliński, prezes koła nr 25. Związku emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP bryg. w stanie spoczynku Tadeusz Ciszewski wraz z emerytami, prezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Bartosz Pałcik i wiceprezes dr Paweł Wiśniewski, przedstawiciel Nadleśnictwa Jarocin Anna Andrzejewska, przedstawiciel Nadleśnictwa Konstantynowo Jerzy Falbierski, przedstawiciel Nadleśnictwa Babki Zbigniew Hoffa, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Babki Ryszard Szymankiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Śremie Urszula Sitnicka, przedstawiciel Powiatowego Lekarza Weterynarii Marcin Chałas, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie Maria Bychawska wraz z uczniami klas mundurowych, prezes Szpitala Powiatowego w Śremie Michał Sobolewski, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie Wojciech Romanowski, dziekan dekanatu śremskiego ks. prałat Marian Brucki i proboszcz parafii pw. Świętego Ducha w Śremie Marian Binek. 

Dzień Strażaka jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją dla zasady "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Tradycyjnie święto obchodzone jest 4 maja. W 2002 r. Dzień Strażaka został w Polsce ustanowiony jako oficjalne święto

Dzisiaj uroczyście strażacy odebrali awansy. Wręczono także wyróżnienia i odznaczenia za zasługi i osiągnięcia. 

W kwietniu br. PSP w Śremie odebrało pojazd zakupiony w ramach projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach-etap IV" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków funduszu spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość pojazdu wraz z wyposażeniem to 1 190 640 zł. Podczas uroczystości nowy wóz został oficjalnie wprowadzony do podziału bojowego. 

W 2021 r. udało się wykończyć salę edukacyjno-szkoleniową w budynku PSP w Śremie. Zadanie zrealizowane dzięki środom z WFOŚiGW w Poznaniu, oraz ze starostwa powiatowego w Śremie. W dniu obchodów dokonano jej oficjalnego otwarcia.

(M.M.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%