Zamknij

To wydarzyło się w tym samym miejscu co 100 lat temu. Akt zawierzenia Sercu Jezusowemu

05:53, 23.06.2022 Aktualizacja: 05:56, 23.06.2022
Skomentuj

22 czerwca 1922 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na Rynku naszego Miasta odbył się Akt oddania Śremu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Grupa osób świeckich i duchowieństwa Śremskich Parafii podjęła inicjatywę aby 22 czerwca br., na tym samym miejscu czyli Śremskim Rynku, w nowym kontekście historycznym Świata, Europy i Polski, czasie pełnym niepokoju, czasie zarazy koronawirusa, zawieruchy wojennej tuż u naszych granic i innych niebezpieczeństw, dokonać odnowienia tego Aktu. Punktem centralnym uroczystości była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Zdzisława Fortuniaka.

Przed uroczystościami na Rynku przedstawiciele duchowieństwa, lokalnych samorządów z burmistrzem Adamem Lewandowskim i Zenonsem Jahnsem starostą śremskim na czele udali się na pobliski cmentarz by złożyć hołd ówczesnemu kapłanowi Janowi Biesertowi i burmistrzowi Czesławowi Dutkiewiczowi.

Następnie wszyscy w asyście Orkiestry Dętej udali się na Rynek, gdzie miał miejsce dalszy przebieg uroczystości.

Przed wejściem do Ratusza został utworzony ołtarz a nad nim został zawieszony obraz Pana Jezusa. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Biskup Zdzisław Fortuniak. Koncelebrowało wielu kapłanów z dekanatu śremskiego. Obecny był również ojciec Iwan, prawosławny duchowny odprawiający nabożeństwa w Śremie dla gości z Ukrainy.

Kaznodzieja tej wyjątkowej uroczystości – ks. biskup Fortuniak przypomniał zebranym jaką rolę i funkcje pełniły takie miejsca w mieście jak rynek. To właśnie tutaj gromadzili się mieszkańcy by rozmawiać, odpoczywać. Było to miejsce wyjątkowych spotkań… W swojej wypowiedzi do tej wyjątkowej uroczystości powrócił do historycznego wydarzenia, które miało miejsce tu na Rynku.

Zanim dokonano uroczystego zawierzenia Sercu Jezusowemu Śremu, miejscowości przyległych i mieszkańców głos zabrał włodarz miasta, burmistrz Adam Lewandowski. Podkreślił wielka rolę ówczesnych decydentów tamtego wydarzenia. Wskazał na ich wiarę, odwagę a przede wszystkim na jedność, mimo różnicy poglądów.

Sam akt zawierzenia odczytał ks. prałat Marian Brucki. Bezpośrednio po jego odczytaniu wszyscy zebrani udali się w procesji wokół Rynku z Najświętszym Sakramentem. Udział w niej wzięły również licznie reprezentowane poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta, służby mundurowe.

Po uroczystym błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem odśpiewano apel jasnogórski.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Wzruszony Wzruszony

1 2

Bardzo piękna, podniosła uroczystość. Podczas śpiewania pieśni My chcemy Boga na samym końcu się popłakałem. Bardzo dziękuję za tę piękną uroczystość wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji

08:45, 23.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%