Zamknij

43 lata temu w Polsce doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń

18:20, 31.08.2023 Aktualizacja: 21:39, 31.08.2023
Skomentuj

43 lata temu, 31 sierpnia 1980 r., w Polsce doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych.

Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

To był czas Solidarności, która charakteryzowała się odwagą, ale i rozwagą.

Robotnicy, którzy rozpoczęli to wielkie wydarzenie, powodowało kruszenie wielkiego totalitarnego systemu – komunizmu. Rozpoczęło się „zrzucanie kajdan niewoli Rosji sowieckiej”.

W czwartek 31 sierpnia 2023 r oku w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w Śremie została odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji „Solidarności”, Ojczyzny i tych co walczyli o jej wolność.

Celebrans ks. Łukasz Bąbelek nawiązał w specjalnym słowie do znaczenia słowa SOLIDARNOŚĆ-

to przede wszystkim człowiek, otwarcie dla niego swego serca. Wiele osób w tamtych czasach w Polsce doświadczało niewoli zewnętrznej tracąc nawet swoje życie, tak jak ks. Jerzy Popiełuszko.

Bezpośrednio po Mszy św. udano się pod pomnik Solidarności przy Rondzie im. Jana Pawła II.

W tym miejscu specjalne słowo wygłosił przewodniczący Solidarności Odlewni Żeliwa w Śremie Marek Skrzypczak. Prosił, aby wyrazem szacunku do tych, którzy oddali życie za Ojczyznę był udział w nadchodzących wyborach.

Również radny Robert Piątek przemówił do zebranych poruszając wątek patriotyczny i religijny w nawiązaniu do historycznych wydarzeń w Polsce.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów, zniczy oraz odśpiewanie hymnu.

W wydarzeniu upamiętniającym powstanie Solidarności udział wzięli między innymi burmistrz Śremu Adam Lewandowski, zastępca burmistrza Bartosz Żeleźny oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Sarnowska.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%