PAWEŁ WOJNA - Prezes PGK w Śremie
W najbliższych latach Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie czeka prawdziwa rewolucja inwestycyjna. Śrem może być pierwszym miastem w kraju gdzie można będzie zatankować zielony gaz ? Redakcja Kuriera Śremskiego postanowiła porozmawiać o tych kwestiach z prezesem tej firmy w Śremie Pawłem Wojną.
Kurier Śremski - Po wielkich inwestycjach takich jak przebudowa targowiska miejskiego, budowa stacji tankowania metanem w Mateuszewie, zakup nowoczesnych pojazdów komunalnych czy ubiegłoroczna rekultywacja składowiska odpadów komunalnych, w PGK przyszedł czas na kolejne wyzwania?
Paweł Wojna - W najbliższych latach nasze przedsiębiorstwo czeka prawdziwa rewolucja inwestycyjna. Zamierzamy rozwijać i unowocześniać poszczególne działalności spółki takie jak : usługi komunalne, diagnostyczne, pogrzebowe, oczyszczania miasta i inne.
Już w tym miesiącu oddajemy do użytku Okręgową Stację Kontroli pojazdów w Książu Wielkopolskim przy ul. Niepodległości 2. W wynajmowanej hali i pomieszczeniach zamontowaliśmy nowe urządzenia krajowego producenta. Zakupiliśmy również oprogramowania stacji. Do obsługi zatrudnieni zostali diagności którzy wraz ze „starą” kadrą świadczyć będą usługi na najwyższym poziomie. Przypomnieć należy , że usługami diagnostycznymi PGK zajmuje się już od 1998 roku kiedy to w zaadoptowanych pomieszczeniach warsztatu przy ul. Parkowej w Śremie działała Podstawowa Stacja diagnostyczna a w 2008 roku oddaliśmy tu do użytku , działającą do dziś Okręgową Stację Kontroli Pojazdów.
Kurier Śremski - Czy aktualne są też plany budowy nowej siedziby firmy?
Paweł Wojna - Spółka od kilku lat planuje budowę nowej siedziby i bazy. Budowa siedziby znacząco poprawi warunki pracy pracownikom PGK. Pozwoli spełnić wymagania socjalne , środowiskowe , techniczne i prawne. Konieczność budowy naszej bazy wynika z kilku powodów. W obecnych warunkach jest ciasno i trudno tu pomieścić samochody, sprzęt komunalny. Zaplecze techniczne, warsztatowe jest niewystarczające, posiadamy niewielką powierzchnię biurową i socjalną. Jednym słowem rozwój Spółki jest bardzo ograniczony.
Kurier Śremski - Od kilku miesięcy projektanci przygotowują szczegółową koncepcję rozbudowy PGK w Śremie najlepszej pod względem przestrzennym i funkcjonalnym zawierającą wizualizację , rzuty przestrzenne oraz projekt zagospodarowania terenu.
Czy to wszystkie zamierzenia inwestycyjne?
Paweł Wojna - Przedsiębiorstwo jest w posiadaniu opracowanej Koncepcji Zagospodarowania Placu Targowego (obecnie parking przy targowisku) . Zakłada ona budowę budynku usługowo- handlowego oraz boksów drobnych usług, wraz ze sceną zlokalizowaną na głównej osi placu handlowego.
W projekcie przewidziano usprawnienie systemu komunikacyjnego targowiska oraz zwiększenie liczby miejsc parkingowych uwzględniając jednocześnie miejsca parkingowe dla ekologicznych busów. Rozbudowa i zamknięcie urbanistyczne kompleksu targowiska od strony północnej niewątpliwie sprzyjać będzie ożywieniu miejsca dzięki zwiększeniu jego popularności oraz wytworzeniu swoistego „centrum” na obszarze Jezioran. Inwestycję zaplanowano do realizacji w 2028 roku.
Kurier Śremski - Czy biogaz na zrekultywowanym składowisku będzie gospodarczo wykorzystany?
Paweł Wojna - Tak. W najbliższym czasie przy składowisku umieszczona zostanie Kontenerowa Stacja Gazogeneratorów do produkcji energii elektrycznej, która wprowadzona zostanie do sieci Operatora Systemu Energetycznego.
Kurier Śremski - Co jeszcze czeka Spółkę jeżeli chodzi o inwestycje?
Paweł Wojna - Od pewnego czasu obserwuję rosnące zainteresowanie naszą stacją tankowania LNG i CNG. Duże firmy transportowe pytają o możliwość tankowania paliwa Bio-LNG. Stacji z takim paliwem jeszcze w Polsce nie ma.
Kurier Śremski - Może kilka słów o tym paliwie - Bio-LNG?
Paweł Wojna - Jest to paliwo powstające z biomasy pochodzącej z kompostu, odpadów kuchennych, odpadów z ferm zwierzęcych, składowisk odpadów komunalnych. W procesach fermentacji biomasy powstaje biogaz. Po procesie oczyszczenia biogazu powstaje biometan. Ten z kolei można skroplić do postaci Bio-LNG lub sprężyć do Bio-CNG . Paliwa te są paliwami niskoemisyjnymi i odnawialnymi.
Bio- LNG różni się od klasycznego LNG pochodzeniem ponieważ LNG jest paliwem kopalnym a Bio-LNG odnawialnym. Bio – LNG jest też dużo mniej emisyjny w stosunku do metanu kopalnego.
W najbliższej przyszłości zastosowanie paliw zdekarbonizowanych takich jak Bio-LNG i Bio-CNG przyczynią się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu i neutralności klimatycznej.
Kurier Śremski - Czyli Śrem może być pierwszym miastem w kraju gdzie można będzie zatankować zielony gaz ?
Paweł Wojna - Sądzę , że tak. Poczyniliśmy już pierwsze kroki w tym kierunku. PGK w Śremie zamierza taką stację wybudować w przyszłym roku . W 2015 roku byliśmy pionierami inwestując w ogólnodostępną stację tankowania LNG , chcemy też wyznaczyć nowy kierunek budując stacje paliw Bio-LNG i Bio-CNG.
Kurier Śremski - Dziękujemy za rozmowę.
Rozmowa z Pawłem Wojną ukazała się w dzisiejszym wydaniu Kuriera Śremskiego /wyd. 30
1 0
To jednak Śrem ma prekursorów nowych rozwiązań! Panie prezesie szacun!