Dzisiaj w Brodnicy odbyło się międzypokoleniowe plenerowe spotkanie. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej, którą odprawił ks proboszcz Jan Kasztelan. W homilii wspomniał o miłości do Ojczyzny, czego wyrazem jest również szacunek do hymnu i znajomość historii Polski.
Bezpośrednio po nabożeństwie odśpiewano hymn narodowy przy nagrobku Józefa Wybickiego i złożono kwiaty, a następnie delegacje, poczty sztandarowe udały się na plac przed Urzędem Miejskim w Brodnicy, gdzie rośnie dąb Wybicki. To tam symbolicznie druh Tomek dokonał jego podlania. Również w tym miejscu prof. Paweł Chmielarz wspomniał o dębie Wybickim, jego historii i w jaki sposób dokonała się jego reprodukcja.
Dalszy przebieg uroczystości miał miejsce na placu przy pałacu, gdzie zaprezentowano publikację pt. “Związki Józefa Wybickiego z Wielkopolską i Ziemią Brodnicką.”
Podsumowano VIII edycję wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych oraz prac związanych z renowacją nagrobka gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy.
W ramach imprezy odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej im. Hymnu Narodowego w Brodnicy i Szkoły Podstawowej im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Iłówcu. Podsumowano konkursy: plastyczny do zwrotek „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” i gwary poznańskiej oraz akcję – „Złóż życzenia urodzinowe Józkowi”.
Dla zwiedzających przygotowano wystawę prac pokonkursowych oraz kartek urodzinowych do gen. Józefa Wybickiego, warsztaty edukacyjne: dawnej polskiej wsi, tkacki, zielarski, sitodruku na eko-torbach, piaskownica archeologiczna, warsztaty łucznictwa dla początkujących oraz filmy o gen. Józefie Wybickim a także animację o historii hymnu państwowego.
Nie zabrakło bogatej gastronomii, o którą zadbały panie z KGW w Brodnicy „Aktywne Brodniczanki”.
Ciekawostką był pokaz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i prezentacja wozu Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodnicy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz