Zamknij

Szef śremskiej Policji podsumował miniony rok. Mieszkańcy Śremu zgłaszają coraz więcej oszustw...

15:45, 26.02.2024 .
Skomentuj

Komendant Powiatowej Policji w Śremie Sławomir Jądrzak złożył sprawozdanie z działalności i informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu śremskiego. Wraz ze swoim zastępcą Dawidem Lempaszakiem zwracają uwagę na coraz częstsze oszustwa na portalach społecznościowych, marketplacach, a także metodą "na policjanta". 

Zgodnie z przedstawionym raportem w 2023 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Śremie wszczęto ogółem 810 dochodzeń i śledztw. Rok wcześniej było ich 727, co oznacza spory wzrost. W tym czasie stwierdzono 843 przestępstwa (o 242 mniej niż w 2022 r.) Wykrywalność ogólna wyniosła 81,3 proc., przy średniej wojewódzkiej 73,2 proc. Wszczęto 480. postępowań o przestępstwa kryminalne, a stwierdzono 543. W tym zakresie wykrywalność wyniosła 86 proc. 

Podczas analizy stwierdzono, że wśród 7. najbardziej uciążliwych kategoriach przestępstw (tj. uszczerbek na zdrowiu, bójki i pobicia, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem, kradzieże i kradzieże z włamaniem samochodu oraz uszkodzenia rzeczy) wszczęto 149. postępowań. Stwierdzono tyle samo przestępstw.

W przestępstwach narkotykowych wszczęto 35 postępowań, a stwierdzono 231. Na terenie powiatu zabezpieczono 4061,20 g czystych narkotyków. Stwierdzono 2 przestępstwa korupcyjne. Zabezpieczono w postępowaniach mienie o wartości 962 710 zł. W 2023 r. doszło do 1. wykrytego przestępstwa zabójstwa. W ciągu wcześniejszych 5. lat nie stwierdzono takiego przestępstwa.

W ramach codziennej służb policjanci prewencji (wykluczając Wydział Ruchu Drogowego) przeprowadzili 4206  interwencji. Sporządzili też 53. niebieskie karty. Warto zaznaczyć, że niebieskie karty sporządza nie tylko Policja, ale też m.in. CUS czy szkoły. Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu 106. sprawców przestępstw. Ujawnili 143 osoby poszukiwane. Stwierdzono 2 464 wykroczenia. Sporządzonych zostało 305 wniosków o ukaranie do sądu.

Działania prewencyjne

Policjanci z powiatowej komendy realizują zadania związane z profilaktyką społeczną. Działając we współpracy z różnymi instytucjami podejmują szereg przedsięwzięć i inicjatyw prewencyjnych kierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych z powiatu śremskiego. Wśród nich są działa tj. akcje "Na Drodze - Patrz i Słuchaj", "Jednośladem bezpiecznie do celu", "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", "Bezpieczna droga do szkoły" oraz debaty społeczne.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mieszkańcy powiatu śremskiego aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2023 r. korzystając z tego narzędzia dokonali 904 zgłoszeń. Najczęściej dotyczyły one: przekraczania niedozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, niewłaściwej infrastruktury drogowej, aktów wandalizmu, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikich wysypisk śmieci, złej organizacji ruchu, wałęsających się psów, i używania środków odurzających.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

W minionym roku na terenie działania powiatowej komendy odnotowano: 279 zdarzeń drogowych, w tym 255 kolizji i 24 wypadki. W wypadkach drogowych zginęły 2. osoby, a 24 doznały obrażeń ciała. 

- W 2023 r. bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie powiatu śremskiego poprawiło się w porównaniu do lat poprzednich, nastąpił spadek liczby zdarzeń drogowych i dość duży spadek liczby wypadków drogowych. Odnotowano natomiast większą liczbę rannych, a liczba ofiar śmiertelnych pozostała na tym samym poziomie.

Policjanci wystawili 7 079 mandatów karnych, złożyli 182 wnioski o ukaranie, wystawili 1 775 pouczeń, zatrzymali 77 prawy jazdy i 713 dowodów rejestracyjnych. w sumie sprawdzili trzeźwość 14 702. kierujących. Stwierdzono 37 przestępstw i 16 wykroczeń.

Coraz częstsze oszustwa

Policjanci zwracają uwagę, że coraz częściej dochodzi do przestępstw za pośrednictwem popularnych serwisów sprzedażowych i portali ogłoszeniowych. Najczęściej dotyczy to "okazyjnych" ofert sprzedaży drogich przedmiotów. "Czerwona lampka" powinna się zapalić szczególnie, gdy widzimy bardzo atrakcyjną cenowo ofertę. Warto dokładnie sprawdzić sprzedawcę i opinie o danym sklepie. Bardzo trudno jest wykryć oszustwa, któremu ofiara przelała środki BLIK-iem. Z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok tych przestępstw jest niestety coraz więcej. Rośnie też liczba oszustw metodą "na policjanta".

Cele na 2024 rok

Na 2024 r. celami KP w Śremie są:

  • Realizacja celów MSWiA, priorytetów i zadań priorytetowych komendanta głównego oraz oczekiwań mieszkańców
  • Dalsza poprawa bezpieczeństwa na drogach
  • Popularyzacja  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Bezpośredni kontakt z obywatelem, szczególnie podkreślając rolę dzielnicowego
  • Dalsza poprawa warunków służby i pracy policjantów oraz policji poprzez standaryzacje pomieszczeń budynku komendy
  • Doskonalenie kultury organizacyjnej, relacji i atmosfery w jednostce, a także stanu dyscypliny

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%