Zamknij

12 drużyn walczyło o miano specjalistów w zakresie życia i działań Rotmistrza

22:43, 09.04.2024 . Aktualizacja: 06:10, 10.04.2024
Skomentuj

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie był gospodarzem konkursu, który we wtorkowy poranek zgromadził młodych miłośników historii, zainteresowanych postacią rotmistrza Witolda Pileckiego. Śremski Ekonom oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej byli współorganizatorami projektu „Rotmistrz Witold Pilecki – bohater niezwyciężony”. Pomysł na konkurs narodził się 8 lat temu. Od początku jego ideą było ocalenie pamięci o wyjątkowym bohaterze – Witoldzie Pileckim, którego pomnik stanął w Śremie staraniem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Witolda Pileckiego. Inicjatorem konkursu był dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Piotr Karliński.
Śremski Ekonom oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej byli współorganizatorami projektu „Rotmistrz Witold Pilecki – bohater niezwyciężony”.
W pierwszych edycjach konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku do walki o podium stanęli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Każda edycja konkursu ma inną formę. Tym razem uczniowie wysłuchali prelekcji poświęconej postaci Rotmistrza, a następnie napisali do niego list. W kolejnych konkurencjach uczniowie szyfrowali hasła, odgadywali chronologię wydarzeń, układali hasła z tajemniczych kostek i dowodzili swojej wiedzy oraz refleksu.

Aż 12 drużyn walczyło o miano specjalistów w zakresie życia i działań Rotmistrza. Reprezentowały szkoły podstawowe numer 2, 5 i 6 w Śremie. Na podium stanęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6:

  1. Miejsce pierwsze Pola Poznańska i Olena Kościółek
  2. Miejsce drugie Marta Dopierała i Patryk Jurga
  3. Miejsce trzecie Katarzyna Nowaczyk i Mają Fujak

Prelekcję podczas konkursu oraz kolejne konkurencje poprowadziła absolwentka ZSE w Śremie Dominika Sobczyk, która z postacią Rotmistrza spotkała się po raz pierwszy jeszcze jako uczennica gimnazjum, gdy wzięła udział w drugiej edycji konkursu. Wtedy to związała swoje losy z postacią Witolda Pileckiego. Pracowała bowiem w Instytucie Pileckiego, a obecnie działa w Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Dziś zaraża pasją do historii tego niezwykłego człowieka kolejne młode pokolenia. Organizacją konkursu od jego pierwszej edycji zajmują się nauczycielki Ekonomika Anita Błąkała Lewek i Katarzyna Grzegorczyk.
Organizacja konkursu możliwa była dzięki wsparciu Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Urzędu Miejskiego w Śremie, Starostwa Powiatowego w Śremie oraz 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%