Zamknij
REKLAMA

Dzisiaj mieszkańcy gminy Brodnica obchodzą Święto Plonów! To wyjątkowe dożynki

19.20, 14.08.2022 M.M.
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę mieszkańcy gminy Brodnica obchodzą Święto Plonów! Przy domach pojawiły się wyjątkowe dekoracje. Do wspólnej zabawy dołączyli także mieszkańcy Śremu i okolicznych miejscowości. Były tradycyjnie msza, korowód dożynkowy, przedstawienie starostów dożynkowych i dzielenie chleba. Następnie nastał czas na długo wyczekiwaną zabawę. Impreza planowo ma zakończyć się dopiero po północy. 

Dożynki znane są już od czasów plemion słowiańskich. Określane były też jako: wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne czy żniwiok. Dożynki właśnie trwają w najlepsze w gminie Brodnica. 

"Jest takie miejsce, co ludzi zachwyca - 
Stolica Gminy, nasza Brodnica.
Tu piękny Orlik, kościół uroczy, 
Tu pani sołtys z dumą kroczy, 
To właśnie tutaj dożynki gminne, 
za dobre plony dary dziękczynne".

O godz. 15.00 rozpoczęła się msza święta dziękczynna w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po mszy uczestnicy przemarszowali w dożynkowym korowodzie na plac przed Urzędem Gminy Brodnica. Wtedy nastąpiła oficjalna część. Na początku mieszkańcy złożyli na scenie piękne dożynkowe wieńce. Następnie przywitano licznych gości i wszystkich zgromadzonych. Gospodarzami dożynek byli wójt gminy Brodnica Marek Pakowski, sołtys sołectwa Brodnica Małgorzata Sajkiewicz i proboszcz Jan Kasztelan. Zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele samorządów powiatu śremskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji i wielu innych instytucji. Szczególnie powitani zostali rolnicy, którzy z ziemią mają najwięcej do czynienia w codziennym trudzie pracy. 

Starostami Dożynek Gminnych zostali:

  • Elżbieta Jędrzejewska - mieszka w Chaławach z mężem i trójką dzieci. Rodzina prowadzi gospodarstwo na 120 hektarach. Głównymi uprawami są burak cukrowy, pszenica i słonecznik. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę trzody chlewnej. Pani Elżbieta działa także w OSP Szołdry jako skarbnik.
  • Jarosław Piotrowski - zamieszkuje wraz z żoną i dwójką dzieci w miejscowości Górka. Państwo Piotrowscy gospodarują na 36 hektarach. Do głównych upraw należą zboża. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.

Starostowie Dożynek przekazali Wójtowi dożynkowy chleb, który ten przyjął i pocałował. Chleb został podzielony i w poczęstunku złożony uczestnikom dożynek. 

Dla przybyłych przygotowano specjały tj. smaczna grochówka i wędliny z dziczyzny, wypieki w kawiarence KGW "Aktywne Brodniczanki", gofry i lody. Dzieci mogły korzystać z atrakcji m.in. zagroda wiejska z kozami, dmuchane zamki i malowanie twarzy. Czas umila zespół Niecierpliwi. O godz. 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna z DJ Ketrab. Impreza ma zakończyć się ok. godz. 1.00.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ILAILA

1 0

ŁAŁ. Piękne te świnki na zakręcie :) Mieszkańcy się przyłożyli 11:39, 16.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%